GÜNDEM

 
Ayçiçeğinde Avans Fiyatı 460 Bin TL

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Engin, bugüne kadar sürdürdükleri girişimlerin sonuçlarının olumlu olacağı beklentisiyle ve üretici lehine tüm riskleri göze alarak, 2003 yılı ayçiçek alım fiyatını 460 bin lira avans fiyat olarak belirlediklerini bildirdi. Engin, beraberindeki Trakya Birlik Genel Müdürü Cemalettin Uslu ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla, düzenlediği basın toplantısında, üreticinin alınterinin gerçek değerini bulmasına çalıştıklarını söyledi.

Bugüne kadar her platformda sürdürdükleri ve sürdürecekleri girişmelerinin amaçlarını, üretimin teşvik edilerek devamının sağlanması, bitkisel yağda dışa bağlılığın azaltılması olduğunu ifade eden Engin, buna bağlı olarak ithalat yapılan ülke çiftçilerine aktarılan kaynakların Türk çiftçisine aktarılmasını sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Birliğin Yönetim Kurulu'nun, piyasalardaki belirsizliği ortadan kaldırarak, istikrarlı bir fiyat oluşumunu temin etmeye çalıştığına işaret eden Engin, 2002 yılı ayçiçek ürünü için belirlenen 85 bin lira destekleme priminin ödenmesine başlandığını da söyledi

Türkiye'de ayçiçek rekoltesi
Dünya yağlık ayçiçeği üretimini, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya'daki artışlara paralel 2003-2004 sezonunda, geçen sezona göre yaklaşık 2 milyon ton yükselterek 26 milyon tona çıkardığını ifade eden Engin, şunları söyledi:
“Türkiye'deki yağlık ayçiçek üretimi ise ekim alanındaki yüzde 20 düşüş yüzünden, geçen sezonki 820 bin tondan, 600-650 bin ton seviyelerine gerileyeceği tahmin ediliyor. Ülkede üretilen yağlık ayçiçeği ürünü yıllara göre değişmekle birlikte, yüzde 40-60'ı Birliğimizce mübayaa edilmektedir. Birliğimiz 350 bin ton ürünü peşin bedelle alabilecek kaynağa sahiptir.”

Bu arada, ayçiçek alım fiyatlarını değerlendiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), bu sene ayçiçeği primlerinin kilogram başına 15 sentten az olmaması ve prim ödemelerinin zamanında yapılması gerektiğini açıkladı.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Üretici pamukta hayal kırıklığı istemiyor

>> Pamukta prim az, kayıp çok

>> Tarımı kur vurdu

>> Pamuk Adana'da çeyiz sandığı

>> Fındık piyasasında neler oluyor

>> Çiftçi de tarım da batıyor

>>
Ayçiçeğinde avans fiyatı 460 bin TL

>>
5. Soya Toplantısı

>> Üretici ve Eurogap

>> Konya Tarım Fuarı




 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.