GÜNDEM

 
Üretici Pamukta Hayal Kırıklığı İstemiyor

 

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, pamuk fiyatının bir an önce açıklanması gerektiğini ve birliklerin de buna göre avans alım fiyatını belirlemeleri gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:
"Çok zor koşullarda pamuk ekimi gerçekleştiren ve her geçen gün artan maliyetler dolayısıyla bu üründen kaçan üretici, hükümetin belirleyeceği fiyatı endişeli bir şekilde bekliyor. Bunun nedeni de, diğer ürünlerde beklediği fiyatı alamamalarıdır" dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Ayhan Barut da, dünyada 76 ülkede pamuk tarımının yapıldığını, Türkiye'nin ise pamuk ekim alanlarına göre 7. sırada, üretim yönünden ise 6. sırada bulunduğunu ifade ederek, "Ülkemizde Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde toplam 2 milyon 375 bin ton kütlü pamuk üretilmekte olup, bunun işlenmesi neticesinde 900 bin ton elyaf pamuk, yani presli pamuk elde edilmektedir. Bu üretimin Çukurova Bölgesi'nde üretilen kısmı ise 500 bin ton kütlü pamuk üretilmekte olup, bunun işlenmesi sonucunda ise 180 bin ton presli pamuk oluşmaktadır" diye konuştu.
Türkiye'nin kuru tekstil kapasitesinin yani yıllık presli pamuk ihtiyacının 1 milyon 300 bin ton dolaylarında olduğuna da dikkat çeken Barut, aradaki açık olan rakamın ise 400 bin ton civarında olup, zaman zaman bu açığın 600 bin tona kadar çıktığını kaydetti.

Çukobirlik, 130 bin ton pamuk alacak
Çukobirlik Genel Müdürü Yakup Şahin, kurum olarak geçen yıl 123 bin ton pamuk alımının gerçekleştirildiğini ve üreticilere toplam 77 trilyon 140 milyar lira ödendiğini kaydederek, "Bu sezon pamukta ise 130 bin ton pamuk alımı hedefliyoruz. Geçen sezon 36 bin 868 ton soya alımı karşılığında üreticilere 14 trilyon 563 milyar ödendi. Soyada bu yıl 30 bin ton bekliyoruz. üreticilerimize bu yıl da ürünlerinin karşılığını peşin ödemek için imkanları seferber edeceğiz. Pamukta geçen yıl olduğu gibi bu yıl da `Avans alım fiyatı' uygulayacağız. Dünya borsalarındaki fiyatı gözönünde bulundurup, alım fiyatını ona göre ayarlayacağız" dedi.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Üretici pamukta hayal kırıklığı istemiyor

>> Pamukta prim az, kayıp çok

>> Tarımı kur vurdu

>> Pamuk Adana'da çeyiz sandığı

>> Fındık piyasasında neler oluyor

>> Çiftçi de tarım da batıyor

>>
Ayçiçeğinde avans fiyatı 460 bin TL

>>
5. Soya Toplantısı

>> Üretici ve Eurogap

>> Konya Tarım Fuarı
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.