SEKTÖREL

Devlerin Gözü Gıda Sektöründe

Kriz dönemlerinin kurtarıcı sektörü olan gıda, holdinglerin gözdesi haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda baş gösteren ve yeni yeni etkileri hafifleyen ekonomik kriz ortamında, holdingler bulundukları birçok sektörden çekilmek zorunda kalırken, gıda da ise büyüme kararı aldılar. Ekonomik görünümün iyiye gitmesi üzerine bu kararını uygulamaya koymaya başlayan holdingler, yeni yatırımları ile gıda sektörünü hareketlendirdi.

Her türlü kriz anında gıda harcamalarının azalmaması, katma değeri düşük sektör olmasına rağmen düzenli para akışının sağlanmasına imkan tanıması, kişi başına tüketimin düşük olduğu pazarın yeniliklere açık olması gibi nedenlerden dolayı gıdayı cazip gören holdingler “geleceklerine” yatırım yapıyorlar. Son günlerde gıda sektöründe zaten var olan bazı holdingler bulunmadıkları gıdanın alt pazarına da girme gibi strateji izlerken, bu sektörde bulunmayan birçok holding de gıda da yatırıma yönelmiş durumda. Güçlü yabancı aktörlerinde bulunduğu gıda sektöründe, holdingler özellikle yeni ürün çalışmaları ile pastadan büyük payı kapma yarışındalar.

Koç, Sabancı, Bayındır, Oyak, Kibar, Yaşar, Yimpaş, Ülker ve Akfen gibi holdingler gıdada 2004'ü yatırım yılı olarak belirlerken, rekabette de yeni oyuncuların pazara girmesiyle farklı bir boyut kazanıyor. Bu rekabette holdinglerin hedef pazarları ve yeni yatırımları şöyle:

Sabancı, yeni şirket alacak
Gıdada strateji değiştiren Sabancı Holding, yeni yatırımlarla büyümeyi planlıyor. Danone ile yollarını ayırarak Piyale markası ile bisküvi ve kek pazarına giren Sabancı'nın geçtiğimiz günlerde Mudurnu'ya talip olduğu da iddia edilmişti.

Sabancı Holding Gıda Grubu Başkanı Haluk Dinçer, gıdanın karlı olduğunu bu yüzden büyümeyi seçtiklerini söyledi. Dinçer, “Şirket satın alma, sıfırdan fabrika kurma, fason üretim, satış organizasyonları gibi tüm alternatifleri değerlendiriyoruz”dedi.
Koç, pazara 50-60 ürün sunacak
2004'e hızlı giren Grup, Tat, Maret, Pastavilla ve Sek markalarını Tat çatısı altında birleştirirken, Divan markasını da uluslararası pazarlara açmayı planlıyor. 300milyon dolar ciro hedeflediklerini açıklayan Koç Holding Gıda ve Parakende Grubu Başkanı Hasan Yılmaz, beyaz et ve su işine girdiklerini de belirtti. Yılmaz, 12 milyon dolarlık bir yatırımla Sek fabrikasını Mustafakemalpaşa'da ki salça fabrikasının yanına taşıyacaklarını kaydetti. Divan markasıyla çikolata, şekerleme ve hazır yemek pazarına girdiklerini ifade eden Yılmaz, yeni ürünlerini tanıtacaklarını sene sonunda 4 markalarında 50-60 yeni ürünlerinin olacağını söyledi.

Yaşar Holding, balık su ve yoğurtta büyüyecek
Ege'nin önde gelen isimlerinden Yaşar Holding de gıdada atağa kalktı. İzmir'de ki Pınar markasıyla ile balık marketini açan ve gözünü diğer şehirlere çeviren holding, Fransız Yoplait firmasıyla da analaşma yaparak meyveli yoğurt üretimine başladı. Yaşar Holding CEO'su Hasan Denizkurdu, 4,5 milyon dolara Altınbaş suyu da aldıklarını ifade ederek, grubun 5 ana kategoride 600'ün üzerinde ürünü olduğunu söyledi.

Denizkurdu, “Kaliteli et ırkı için çalışmalarımız devam ediyor. Amerika'dan 500
civarında damızlık hayvan getirdik. Şekerlemede Pınar Swiss çikolatayı piyasaya sunduk unlu mamullerde yeni ürün sunuşumuz olacak. Suda 4 yeni ve piyasada olmayan ürün sunma çalışmalarımız devam ediyor. Gıdada bu yıl yüzde 20 büyüme hedefliyoruz”dedi.

Ülker, 'Bizim Mutfak'ta, iddialı
Cola Turka ile kola sektöründe rekabeti artıran Ülker, bini aşkın ürünü ile pazarda bir adım öne geçti. Dondurmadan çocuk mamasına, sakızdan Türk kahvesine kadar birçok üründe boy gösteren Grup, 2004' te yeni ürünlerle piyasayı renklendireceğe benziyor. Ülker Gıda Grubu Başkanı Metin Yurdagül, 2004'ün Ülker için önemli bir yıl olduğunu söyleyerek, Bizim Mutfak markası adı altındaki ürün çeşitlerini artıracaklarını açıkladı. Yurdagül, “Öncelikle mevcut ürünlerdeki yerimizi sağlamlaştırıp, payımızı artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz”diye konuştu.

Yimpaş, bisküvi fabrikası kuruyor
Yimpaş Holding Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Kuru, holdingin 600'e yakın ürünle gıdada yer aldığını ve 2004'te market markalı ürünlere odaklanacaklarını söyledi. Necmettin Kuru, holding bünyesinde faaliyet gösteren Aytaç Gıda'nın Yatırım Teşvik Yasası'ndan faydalanarak, Yozgat'ta 6 milyon dolarlık bir bisküvi fabrikası kuracağını açıkladı. Kuru, et, süt, peynir meyve suyu, zeytinyağı, ayçiçekyağı üretimi yapan Aytaç'ın yeni fabrikasında 1.sınıf bisküvi üreterek Avusturya, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve İran'a ihracat yapacaklarını söyledi.

Kibar Holding, 50 bin ton üretim yapacak
Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, holding bünyesinde faaliyet gösteren Assan Gıda'dan bu yıl daha katma değerli ürünlere yönelerek, 50 bin tonlar seviyesinde üretim planladıklarını açıkladı. Kibar, bu yıl özellikle sebze ve domatesin yanı sıra bazı sebze ürünlerinde de bu çalışmalarını devam ettireceklerini açıkladı. Assan Gıda'nın salça, ketçap, domates, domatesin değerlendirilmiş ürünlerinde yüzde 75 oranında ihracatla çalışan bir firma olduğunu söyleyen Kibar, “Bu yıl ilave sosların yapılmasına yönelik çalışmalarımız var”dedi.

Oyak Holding, markaya odaklanacak
Oyak Holding de Tukaş markası ile yeni ürün kategorilerine girmeyi hedefliyor. Son iki yılda 11,2 trilyon liralık yatırım gerçekleştiren Tukaş, üretim kapasitesini 2,5 artırırken, Tukaş Genel Müdürü Ahmet Uysal, ürün yelpazelerinde çeşidin 100'ü aştığını söyledi. Uysal, bu yıl ürün ve marka çalışmalarına odaklanacaklarını da kaydetti. Uysal, Tukaş'ın sadece 2003 yılında özellikle toz ve sos ürün kategorilerinde 36 yeni ürünü pazara sunduğunu ifade etti.

Bayındır, şeker üretecek
Sagra Genel Müdürü Murat Alıcılar, 2004 yılına bisküvi üretimiyle başladıklarını söyledi. Yılın ikinci yarısında şeker üretimini de geçeceklerini dile getiren Yıldırım, 10 yıl içerisinde konseptlerini Tadelle markası altında birleştireceklerini söylüyor. Alıcılar, geçen yıl 54 milyon dolar olarak gerçekleşen cirolarını bisküvi üretimiyle birlikte bu yıl sonunda 93 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Akfen'den 1 milyon dolarlık yatırım
Akfen Holding bünyesinde 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren Delta Gıda A.Ş. çikolata, krema, gofret, draje ve endüstriyel ürünlerde çıtayı yükseltti. Delta Gıda Genel Müdürü Sadık İdil Aytaş, “Bu seneki hedefimiz pazarda yüzde 20 büyümek. Ürün çeşitlerimizi artırarak, yeni ürün kategorilerine girmeyi planlıyoruz. Geçen yıl 7 milyon dolar olarak gerçekleşen ciromuzu bu yıl 15 milyon dolara ulaştırmak istiyoruz. Bu yıl yatırıma 1 milyon dolar ayırdık”dedi.

HANGİ HOLDİNG GIDA SEKTÖRÜNDE HANGİ ALANLARDA FAALİYET GÖSTERİYOR?

Yerli Holdingler

Holding: Koç Holding
Firma Adı: Tat
Marka:Tat, Fidan, Maret, Pastavilla, Sek
Ürün Grubu: Meyve Suyu, Su, Hardal, Ketçap, Makarna, Mayonez, Salça, Reçel, Çorba, Şarküteri Ürünleri, Et Ürünleri, Un, Pudding, Yoğur, Süt, Ayran, Peynir, Dondurma, Sahlep

Holding:Sabancı Holding
Firma Adı:Marsa, Gıdasa
Marka: Hüner,Evin, Sabah, Luna, Ona, Soyola, Piyale
Ürün Grubu:Sıvıyağ, Margarin, Pudding, Un, Pirinç Unu, Meyve Suyu, Bisküvi,Çorba, Makarna,

Holding: Ülker Grubu
Firma Adı: Ülker
Marka: Ülker, Halk, Bizim, Çamlıca, Cola Turca, İçim, Link, Sunny, Hero
Ürün Grubu: Ayran, Buzlu Çay, Gazlı Meşrubatlar, Granül İçecekler, Hazır Kahveler ve Kremalar, Meyve Suları, Türk Kahveleri, Bisküviler, Çikolata Kaplamalar, Çikolatalar, Dondurmalar, Şekerler, Süt ve Süt Ürünleri, Katı ve Sıvı Yağlar, Bebek Mamaları, Et ve tavuk suları, Hazır Çorbalar, Ketçaplar, Mayonezeler, Puddingler, Reçeller, Un ve çeşitleri, Sakızlar.

Holding: Anadolu Grubu
Firma Adı: Efes, Coca-Cola
Marka: Efes Pilsen, Miller, Becks, Coa-Cola, Fanta, Sensun, Sprite, Schweppes, Turkuaz, Cappy, Frutia, Burn, Nestea
Ürün Grubu: Bira, Gazlı Meşrubatlar, Su, Meyve Suları, Buzlu çaylar, Enerji ve Spor içecekler.

Holding: Yaşar Grubu
Firma Adı: Pınar
Marka: Pınar
Ürün Grubu: Ayran ve Krema, Meyve Suları, Sular, Çikolatalar, Süt ve Süt ürünleri, Dondurulmuş Gıdalar, Hardal, Ketçap, Mayonez, Soslar, Et ve Beyaz Et mamülleri

Holding: Eti
Firma Adı: Eti
Marka: Eti
Ürün Grubu: Bisküvi, Kek, Çikolata ve Çikolata Kaplama, Şeker, Krem Çikolata

Holding: Tamek
Firma Adı: Tamek
Marka: Tamek, Samba
Ürün Grubu: Meyve Suları, Hazır Çorbalar, Ketçaplar, Mayonezler, Puddingler, Reçeller, Salçalar

Holding: Yimpaş
Firma Adı: Aytaç
Marka: Aytaç
Ürün Grubu: Et ve Beyaz Etler, Peynirler, Kahvaltılık Ürünler, Meyveli İçecekler, Yoğurtlar, Makarnalar, Su, Sütler, Bitkisel Yağlar (Bisküvi üretimine de geçecek)

Holding:Oyak
Firma Adı:Tukaş
Marka: Tukaş
Ürün Grubu: Salçalar, Reçeller, Konserveler, Turşu, Bal, Şarküteri Ürünleri, Ketçaplar ve Soslar, Hazır tatılılar veçorbalar, Çeşitli toz ürünleri, Dondurulmuş Gıda (250 yi aşkın ürün)

Holding: Kibar Holding
Firma Adı: Assan Gıda
Marka: Kingtom
Ürün Grubu: Salçalar, Ketçaplar ve Soslar, Konserve Ürünleri, Reçeller

Holding: Bayındır
Firma Adı: Sagra
Marka: Saralle, Tadelle, Gofi
Ürün Grubu: Çikolatalar, Çikolata Kaplamalar, Bisküvi (Şeker üretimine girecek)

Holding: Kombassan
Firma Adı: Golda
Marka: Golda
Ürün Grubu: Makarna, Bulgur, Bakliyat, Bisküvi

Yabancı Holdingler

Holding: Nestle
Firma Adı: Nestle
Marka:Nestle, Nescafe, Nesquik, Chokella, Nesfit, Maggi, Coffee Mate
Ürün Grubu: Hazır kahveler ve kremalar, Kakaolu Süt Tozları, Çikolata Kaplamaları, Çikolata, Krem Çikolatalar, Şekerler, Sütler, Bebek Mamaları, Et ve Tavuk Suları, Hazır Çorbalar, Gevrekler, Puddingler
Holding: Danone
Firma Adı: Danone
Marka: Tikveşli, Birtat, Danone, Akmina, Flora, Hayat, Şaşal, Petit Danino, Danette, Dany, Danone Doğal
Ürün Grubu: Süt, Yoğurt, Pudding, Ayran, Maden Suyu, Su

Holding: Kraft
Firma Adı:Kraft
Marka:Tang, Jacobs, Maxwell, KeyifMilka, Toblerone, Cipso, Çerezos, Critos Patos, Pekos
Ürün Grubu: Buzlu Çaylar, Granul İçecekler, Çerezler, Hazır Kahveler ve Kremalar, Türk Kahveleri, Çikolata ve Çikolata Kaplamalar, Krem Çikolatalar.

Holding:Unilever
Firma Adı:Unilever, Algida
Marka: Lipton, Sana, Becel, Komili, Sana Cream Bonjour, Rama, Knorr, Calve, Algida
Ürün Grubu: Buzlu Çaylar, Çaylar, Granül İçecekeler, Peynirler, Margarinler, Zeytinyağları, Et ve Tavuk Suları, Hardallar, Hazır Çorbalar, Ketçaplar, Mayonezler, Puddingler, Soslar ve Dondurma

Holding: Pepsico
Firma Adı: Pepsi, Fritolay
Marka: Pepsi, Yedigün, Fruko, Sevenup, Getorade, Aquafina, Cerezza, Cheetos, Doritos, Lays, Panco, Ruffles,Tombi
Ürün Grubu: Gazlı Meşrubatlar, Su, Enerji ve Spor İçecekler, Çerezler

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL

>> İtalyanlar ve Türkler Adana'da buluştu

>> Dünya soya ve mısır fiyatları yükseldi

>> Mersin'de 3. yaş meyve ve sebze sempozyumu

>> Çilekte 18 yıllık deneyim

>> Devlerin gözü gıda sektöründe

>> Buğday hasadının önemi

>> New Holland Kervanı

>> Kavgaya değil, iş yapmaya geldik

>> Massey Ferguson

  ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.