SEKTÖREL

İtalyanlar ve Türkler Adana'da Buluştu

Adana Hiltonsa Oteli'nde yapılan toplantıda bir konuşma yapan Adana Ticaret Odası (ATO) Adana Sanayi Odası (ASO) ile İtalya Forli Cesena Sanayi ve Ticaret Odası arasında ticari ve ekonomik işbirliği protokolü imzalandı.

ATO Başkanı Şaban Baş
Protokol sayesinde işbirliği olanaklarının artacağını, iş teklifleri ile işbirliği ve yatırım olanaklarının araştırılacağını, fuar ve semineler düzenleneceğini bildirdi.
Türkiye genelinde ihracatta 1 milyar dolar sınırını aşan beş ilden birinin Adana olduğunu vurgulayan Baş, “İtalya'da bölgemiz için çok önemli ticari partner durumunda. İhracat yaptığımız ülkeler arasında İtalya ikinci sırada. İtalya'ya geçen yıl 76 milyon dolarlık ihracat yapıldı”dedi.

ASO Başkanı Ümit Özgümüş
İtalya'nın dış ticarette işbirliği yapılabilecek beş ülkeden biri olduğunu ifade etti. Adana'daki yaş sebze ve meyve ile İtalya teknolojisinin birleşmesiyle AB ülkelerinin tümüne ulaşılabileceğine değinen Özgümüş söyle konuştu:

“Böylece biz İtalya üzerinden AB ülkelerine daha rahat bir şekilde mal satabilecekken İtalya'da bizler sayesinde Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerine daha rahat girebilecektir.”

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Coşkuntuncel
İtalyanlarla imzalanan protokolle, karşılıklı işbirliğini amaçladıklarını belirterek, “Umarım yaptığımız bağlantı ile dış ticaretteki açık kapanır”dedi.

Mediterranean Fruit Company Başkanı Renzo Piraccini,
Türkiye'nin ticari ilişkilerde atak olması gerektiğini ifade ederek, “Biz emeklerimizin karşılığında bir şeyler alabilece-ğimize inandığımız için Türkiye için bu kadar ısrarlı davrandık. Türkiye stratejik anlamda çok üstün bir yerde. Üstelik üç tarafı da denizlerle çevrili, her köşesinde farklı ürünlerin yetiştirile-bildiği bir ülke. Türkiye AB'ye üye olduğu takdirde ticari, siyasi ve askeri ilişkiler kolay olacak, Avrupa ile Asya birbirine bağlanacak, diğer ülkelerle ilişkileri artacak, her şeyden önemlisi örnek ülke durumuna gelecek.” dedi.

Türkiye'de faaliyet gösteren İtalyan firma sayısı son beş yılda onbeş kat atarken, İtalyan yatırımcılar, finans, otomotiv ve telekomünikasyon sektörlerinden sonra gözünü tarıma çevirdi. İtalya'nın Emillio Romagna bölgesinin Forli Cesena Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ile önde gelen yaş sebze ve meyve ticareti yapan firmaların temsilcilerinden oluşan işadamı heyeti Çukurova'ya gelerek incelemelerde bulundu. İtalya'da 27 firmanın biraraya gelmesiyle oluşturulan Mediterranean Fruit Company Başkanı Renzo Piraccini, yatırım olanaklarını incelemek ve işbirliğinde bulunmak amacıyla Türkiye'ye yani Adana'ya geldiklerini belirterek, Türkiye'de İtalya gibi Avrupa ülkelerinin ticari anlamda alışveriş yapabilecekleri bir çok sektörün gelişmiş konumda olduğunu belirtti. Piraccini, yaş meyve sebze konusunda, İtalya'nın üstün teknolojiye sahip olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Türkiye meyve ve sebze üretiminde İtalya ise toplamadan sonraki aşamada yani paketleme, depolama ve pazarlamada dünyada ileri noktalarda. Bu nedenle iki ülke arasında sağlam ilişkiler kurulduğu takdirde çok önemli başarılar elde edilebilir. Bu da iki ülkenin ekonomisine ve tarım sektörüne büyük katkı sağlar.”

Corzani: Adana'dan atak yapabiliriz
Forli Cesena Sanayi ve Ticaret Odası Başkan vekili Giuseppe Corzani ise Forli Cesena'nın İtalya'daki yaş meyve ve sebze ihracatı için önemli bir şehir olduğunu vurgulayarak, Adana'nın da Türkiye için aynı önemi taşıdığını söyledi. Yeni ticari ataklar yapabileceklerini kaydeden Corzani, “Türkiye'deki ilişkileri geliştirirsek ithalat ve ihracatı arttırabiliriz. Bu da Türkiye'nin gelişmesi konusunda çok önemli bir adım olacaktır”şeklinde konuştu.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL

>> İtalyanlar ve Türkler Adana'da buluştu

>> Dünya soya ve mısır fiyatları yükseldi

>> Mersin'de 3. yaş meyve ve sebze sempozyumu

>> Çilekte 18 yıllık deneyim

>> Devlerin gözü gıda sektöründe

>> Buğday hasadının önemi

>> New Holland Kervanı

>> Kavgaya değil, iş yapmaya geldik

>> Massey Ferguson

  ANA SAYFAYA DÖN
 

 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.