GÜNDEM

 
Bin Köye Bin Tarımcı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca hazırlanan ve kırsal kalkınma hamlesinin en önemli merhalesi olarak kabul edilen “Bin Köye Bin Tarımcı” projesi; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, bakanlar, sivil toplum örgütü temsilcileri, sendika başkanları, valiler, sanatçılar, milletvekilleri, spor dünyasının önde gelen temsilcilerinin katıldığı muhteşem bir törenle start aldı.

Erdoğan: “proje, büyük kalkınma hedefimizin ilk kıvılcımı olacak”
Törende bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bin Köye Bin Tarımcı' Projesi'nin çok önemli bir proje olduğunun altını çizerek, “Bu proje, dosyalarda kalmayacak ve Anadolu'nun en ücra köşesinde bile uygulanacak. Tarım ve Köyişleri Bakanlığımız tarafından hazırlanan projenin başarıya ulaşması için her türlü fedakârlığı yapacağız”dedi.

“Bu Proje, Büyük Kalkınma Hedefimizin en önemli adımı ve kıvılcımıdır”diyen Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Proje, tarım kesiminin ufkunun açılmasını sağlayacak. Şimdilik 1000 köyde başlattığımız bu proje önümüzdeki yıllarda daha yaygınlaşacaktır. Bu adımla toprağa, sadece bilgiyi değil, aklı ve tecrübeyi de ekeceğiz. Kamu kaynaklarının kullanılmayacağı, gönüllülük esasına dayanan bu proje ile, kamu kurumlarıyla işbirliği yapan yetişmiş tarımcılar köylerde hizmet vermek üzere yola koyulacaktır.”

Güçlü: dinamik ve idealist mühendisler çiftçiyle buluşturulacak
Tarım ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü de, 'Bin Köye Bin Tarımcı' Projesinin baştan sona sivil bir anlayış ve karakter taşıdığını ifade ederek, “Bu bir istihdam projesi değildir. Bu proje genç, dinamik, istekli ve idealist mühendisle-rimizin çiftçimizle buluşturulması anlayışı ile hazırlandı” diye konuştu.
Proje dahilinde görev alacak tarım danışmanları öncelikle çalışacakları yörenin insanı olacağını vurgulayan Güçlü konuşmasının devamında şunları söyledi:
“İl özel idareleri tarafından kendilerinden danışmanlık hizmeti satın alınmak suretiyle köylerimizle buluşturulacak tarım danışmanları devlet memuru statüsünde olmayacakları gibi mesai sınırlamasına tabi olmaksızın 24 saat köy ile, köylü ile iç içe yaşayacaklar. Tarım danışmanları için en önemli performans ölçütü çiftçi memnuniyeti olacaktır.
Biz, tarım danışmanlığı yoluyla köylerimizde var olan tüm sorunların çözüleceğini iddia etmiyoruz. Aksine, devletin elini sırtında hisseden, bilgisini ve tecrübesini paylaşmak isteyen tarımcıların köylerimizde bir yenilenmeye, bir silkinmeye vesile olacağını düşünüyoruz.”
Konuşmalarının ardından Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar, Fenerbahçe Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş Kulüp Başkanı Serdar Bilgili, işadamı Bülent Eczacıbaşı, Tema Vakfı Başkanı Hayrettin Karaca, ses sanatçısı Ferdi Tayfur, tiyatro sanatçısı Ahmet Yenilmez ve Olimpiyat Şampiyonu Güreşçimiz Hamza Yerlikaya kürsüye çıkarak projeye destek verdiklerini bildirdiler.

Proje ile ne hedefleniyor?
Projenin temel hedefi; eğitim, sağlık, enerji ve finans sektörleri gibi alanlara daha ertelenebilir bulunan üretimden pazarlamaya kadar uzanan tarımın sorunlarına, Cumhuriyetin 80. Yılı'nda dikkat çekmek, kaynak aktarılmasını sağlamak, çözümler aramaktır.

Hangi temel ilkelere dayanıyor?
Proje tarım hizmetlerini köylerde sunmaya aday olan danışmaların gönüllüğü esasına dayanmaktadır. Bu çerçevede danışmanların, köylüyle ve bölgeyle bütünleşebilecek, kırsal yaşam tarzına aşina kişiler olmalarına dikkat edilecektir. Danışmanlar köylerde ikamet edecek ve mesai sınırlamaları olmayacak. Proje genel bütçeden finanse edilmeyecek. Projede istihdam edilen ziraat mühendisleri memur statüsünde olmayacaklar.

Hizmet nasıl temin edilecek?
Projede görev alacak ziraat mühendisi ve veteriner hekimlerden 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 22/d maddesi çerçevesinde danışmanlık hizmeti alınacak ve ihtiyaç duyulduğunda hizmet akdi ile istihdam edilmeleri mümkün olacak.

Mühendisler ne kadar ücret alacak?
Danışmanların hizmet bedelleri yapılacak görüşmeler sonucunda oluşacak fiyata göre belirlenecektir.

Danışmanlar hangi sosyal güvenlik kuluşuna tabi olacak?
Hizmet alımı yöntemiyle belirlenecek olan danışmanlar Bağ-Kur mükellefi olacaklar ve prim ödemelerini kendileri yapacaklar.

Projenin toplam maliyeti ne kadar?
Projenin kapsamında ödenecek olan ücret, sosyal güvenlik primi, vergiler, ulaşım, iletişim ve eğitim giderlerinin üç yıllık toplam tutarı, bugünkü fiyatlarla yaklaşık 50 trilyon lira.

Köyler nasıl seçilecek?
İlk aşamada merkez ilçeler dahil her ilçeden en az bir köyde uygulamaya geçilecektir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde kontenjan birer danışman ilave edilmesi suretiyle 1000 köye ulaşılacaktır. Köylerin seçimini valilikler yapacak.

Danışmanlar nasıl seçilecek?
Danışmanlar proje kapsamında hazırlanan 'Uygulama Esasları' çerçevesinde seçilecektir. Mülakat ve seçim işlemlerinde belirlenen oranlar dahilinde önce noter huzurunda kura yöntemi uygulanacak, ikinci aşamada yerellik ilkesinde hareketle köy muhtarları, İz Özel İdare ve Tarım il Müdürleri temsilcilerinin katılımıyla oluşturulacak komisyonlar tarafından seçim yapılacaktır.

Projenin uygulanmasından hangi kuruluşlarla işbirliği yapılacak?
Danışmanların etkinliklerinin artırılması amacıyla Ziraat Bankası, KOSGEB, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, TMO, TİGEM, Tarım Kredi Kooperatifleri ve bakanlıklarla ile işbirliği yapılacak.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Mısır üreticisi fiyattan memnun değil

>> Mısıra prim desteği geliyor

>> Ege pamuğunda fiyat arttı

>> Şekerde pazar savaşı

>> Avrupalı çiftçilerin keyfi kaçtı

>> İhraçlık fındık bulunamıyor

>> Bin köye bin tarımcı

>> Türkiye'nin ürün deseni yanlış


 

ANA SAYFAYA DÖN
 


 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.