GÜNDEM

 
Mısıra Prim Desteği Geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, Ağustos ayında Adapazarı'na yaptığı ziyaret sırasında mısıra 2004 yılında pirim desteği ödeneceğini açıklamıştı. Buna istinaden, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan Tarım Destekleme Kurulu, 2003 yılı ürünü mısıra da prim desteği ödenmesi yolunda karar aldı.
Kurul ayrıca, prim ödemeleri için bütçede ayrılan kaynağın, bütçe ödenekleri genel artış oranı olan yüzde 12.9'dan daha yüksek oranda artırılması yönünde ilke kararı aldı.

Bunun üzerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2002 yılı ürünü ayçiçeği, zeytinyağı, kütlü pamuk, soya ve kanolaya ödenecek primler için 2003 yılı bütçesine konulan 264 trilyon liralık ödeneğin yüzde 84.8 artırılarak, mısır için ödenecek prim dahil 488 trilyon liraya çıkarılmasını istedi. Söz konusu ödenek, 2003 yılı ürünü mısır, ayçiçeği, kütlü pamuk, zeytinyağı, soya ve kanolaya prim ödemeleri için 2004 bütçesine konulacak.

Bu ürünlere 2003 yılı için ödenecek prim tutarları daha sonra tebliğle açıklanacak. Ancak mısır için kg başına 50 bin lira civarında prim düşünüldüğü öğrenildi.

Öte yandan, şeker pancarı üretiminin azaltılması ve üreticinin mısıra yönlendirilme-sine yönelik proje de fazla ilgi görmedi. Toplam 441 bin dekar alanda şeker pancarı yerine alternatif ürünlere geçilmesini sağlamayı hedefleyen proje kapsamında, dekar başına verilen 94 milyon -132 milyon liralık desteğe karşın, sadece, yaklaşık 75 bin dekar alanda üretici şeker pancarından vazgeçti. Hedeflenenin sadece yüzde 17'si kadar alanda üretim daralması sağlandı.

Yetkililer, şeker pancarında alım garantisi ve Pankobirlik aracılığı ile fiyatta toplu pazarlık olanağı olması, üreticilere üretim sırasında avans desteği verilmesi, ayrıca hayvancılık yapılan yörelerde pancarın bu amaçla da değerlendirilmesi nedeniyle, üreticilerin şeker pancarı üretiminde vazgeçmediği belirtiliyor.


Davaslı: karar, daha önce alınmalıydı
Mısıra prim desteğiyle ilgili tepkiler de gelmeye başladı. Konya'nın merkez Karatay İlçesi Ziraat Odası Başkanı Derviş Davaslı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın mısıra prim desteği sağlanmasına dönük hazırladığı taslakla ilgili olarak, “Bu karar daha önce alınsaydı, Türk çiftçisi ithalata gerek duyulmayacak oranda mısır üretimini gerçekleştirirdi” dedi.

Tarım ülkesi olan Türkiye'nin mısır üretimi yeterince yapılmamasına karşın böyle bir kararı almasını ve özellikle bir tarım ürününü ithal etmesini bir türlü anlayamadığını belirten Davaslı, bazı bölgelerde çiftçilerin geçen yıldan kalan ayçiçeği destekleme primlerini alamadığını savunurken, “Umarım mısırda yapılacak prim desteği uygulaması, ayçiçeğine benzemez” diye konuştu.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Mısır üreticisi fiyattan memnun değil

>> Mısıra prim desteği geliyor

>> Ege pamuğunda fiyat arttı

>> Şekerde pazar savaşı

>> Avrupalı çiftçilerin keyfi kaçtı

>> İhraçlık fındık bulunamıyor

>> Bin köye bin tarımcı

>> Türkiye'nin ürün deseni yanlış


 

ANA SAYFAYA DÖN
 


 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.