GÜNDEM

 
İhraçlık Fındık Bulunamıyor

Geçmiş yıllarda Eylül-Ekim'de fındığın büyük bölümü piyasaya sunulması nedeniyle fiyatlarda düşüşler yaşanırken bu sezon tam tersi bir gelişme yaşanıyor. Üretici piyasaya fındık satmadığı için hem iç piyasada hemde ihracatta fiyatlar yükseliyor. Hükümetin brüt 2 milyon lira açıklama isteğini kabul etmeyerek brüt 2.5 milyon lira (net 2 milyon 300 bin lira) fiyat açıklayan Fiskobirlik'in tahminleri doğrultusun-da fındık fiyatı yükseliyor. Piyasada fiyat Fiskobirlik'in açıkladığı 2.5 milyon liranın üzeri-ne çıkarken bu fiyattan bile fındık bulmak güç.

İhracatta şok düşüş
İç piyasada fındık bulamayan ihracatçı elindeki eski yıllara ait fındığı ihraç etmek zorunda kalıyor. 2001'de 15 Eylül'e kadar 38 bin 229 ton fındık ihraç ederek 99 milyon dolar döviz girdisi sağlayan ihracatçılar geçen yıl aynı dönemde 26 bin 673 ton fındık ihraç ederek 62 milyon 115 bin ton döviz geliri sağladı. Bu yıl ise 15 Eylül'e kadar sadece 7 bin 8 ton fındık ihraç edilerek 20 milyon dolarlık döviz sağlandı. İhracatçılar 7 bin tonluk ihracatın hemen hemen tamamının geçmiş yılın ürünü olduğuna dikkat çekiyorlar. İhracatçılar, Eylül'ün geçmişte Avrupa pazarının İtalyan'lardan alındığı dönem olarak anıldığını ancak bu sene İtalyanların pazara hakim olduğunu ifade ediyorlar.

Fındık en iyi yatırım aracı oldu
Özellikle fındık üretim bölgesinde parası olanlar yatırım aracı olarak Hazine Bonosu, faiz, borsa veya altın yerine fındığa yatırım yapmayı tercih ediyor. DÜNYA'nın saptamalarına göre, bu bölgede çok kişi sezonun hemen başında arabasını veya gayrimenkulünü satarak üreticinin ilk etapta piyasaya çıkaracağı fındığı satın aldı. Fındık fiyatının çok kısa zamanda artacağını düşünen bu yatırımcılar elindeki fındığı satmazken, para ihtiyacı olmayan üreticiler de fındığı elinde tutuyor. Fındığa yatırım yapanlar ilk etapta fiyatın bir ay içerisinde 3 milyon liraya çıkmasını bekliyorlar. Sezon başında üreticiden 2 milyon liraya fındık alan bu yatırımcılar 3 milyon liradan sattıklarında 45 günde yüzde 50 kazanacaklar. Uzmanlara göre bu kadar karlı bir başka yatırım aracı yok.

İhracatçının zararı büyük
İstanbul Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ufuk Özongun, fındık bulamadıkları için ihracat yapamadıklarını söyledi. İhracatçıların çok zor durumda olduğunu belirten Ufuk Özongun, piyasa ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:
"Biz sürekli fındık üretim bölgesindeyiz. Bu sektörle hiç işi olmayanlar, bir masa bir kasa ile fındık alanlar var. Müteahit, ayakkabıcı, manav, bakkal, serbest meslek sahibi hemen herkesin vitrininde "fındık alınır" yazısı var. Bunlar fındı-ğın bir kısmını üreticiden aldılar ve beklemeye başladılar. Çok kısa zamanda 3 milyon liraya, hatta 5 milyon liraya çıkacağını düşünerek fındığı satmıyorlar. Böyle bir beklenti oluştu-ruldu. Gerçek ihracatçı ise ihracat yapmak için fındık bulamıyor. Eylül'ün 20'sine geldik geçmiş yıllarda aynı dönemde sattığımız fındığın yüzde 20'sini dahi satamadık. İhracatçılar çok ciddi zarar görüyor. Ama kimse sesini çıkaramıyor. Öyle bir hava estirildi ki biz ihracatçılar kamu-oyuna "vatan haini" olarak tanıtıldık. İhracatçı, suçlu gibi,eşkiya gibi görülüyor ve kimse ihracatçıya mal satmıyor. İhracatçının bu duruma düşürülmesi Türkiye ekonomisine çok büyük zarar veriyor. İhracatçıların yarısı gittiği zaman kim ihracat yapacak? Fiskobirlik ihracat yapabilecek mi?"

İhracat fiyatı yükseldi
İç piyasada olduğu gibi ihracat fiyatının da arttığını belirten Özongun, iç fındığın kentalinin (100 kilo) 370 dolara kadar çıktığını söyledi. Buna rağmen ihraç edecek fındık bulamadık-larını ve konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a anlattıklarını vurgulayan Özongun: "Türkiye Ziraat Odaları Birliği uçaktan kağıtlar atıyor, "ihracatçıya fındık satmayın" diye. Bazı kesimler sosyal sorunlarla ekonomik sorunları bir birine karıştırıyor. Biz derdimizi kimseye anlatamıyoruz. Uçaktan atılan kağıtları Başba-kan'a götürüp gösterdik. Piyasanın dengeye oturması için Fiskobirlik'teki 2001 ve 2002 ürünü fındığın piyasaya sunulmasını istedik. Bu konuda bir düzenmleme yapılmasını bekli-yoruz" dedi.

Bu sorunun sadece ihracatçının sorunu olma-dığını belirten Özongun sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizi alivreci diye suçluyorlar. Ben demiyorum ki alivreci yok. İhracatçıların içinde de alivreci olanlar var. Ama hepsi bu işi yapmıyor. Ayrıca bu konuda devletin düzenleme yapması gerekiyor. İhracatçı sesini çıkaramıyor ama Türkiye bu işten çok zarar görecek. Seneye fındık üretimi 700 bin ton olursa fiyatlar 2 milyonun altına düşerse bunun hesabını kim verecek? Biz üreticinin de ihracatçının da kazanmasını istiyoruz. İstikrarın sağlanmasını istiyoruz. Ben 10 trilyon liralık yatırım yapıyorum, 400 kişiyi istihdam ediyorum, vergi ödüyorum, döviz getiriyorum bu ülkeye. Ama fındık alamıyorum. Bu sektörle ilgisi olmayan, spekülatörler ise fındık alıp benim karşıma çıkabiliyor. Bunu mutlaka önlememiz lazım. Bunun için Fiskobirlik, üretici, devlet,sabayici ve ihracat-çılar bir araya gelip bir konsensus sağlamalıyız. Bu üründen 1 milyar dolar dövizi nasıl sağlarız bunun şartları nedir? Fiskobirlik'in yeniden yapılanma çerçevesinde piyasa yapıcı olması için neler yapılabilir bunları konuşmamız lazım."

Yabancılar Fiskobirlik'ten ürün istiyor
Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem sezon öncesinde yaptıkları tahminlerin hepsinin gerçekleştiğini belirterek: " Biz hem hükümeti hemde ihracatçıları uyardık. Ancak ihracatçılar tek taraflı davranarak ve hükümeti de etkileyerek düşük fiyat açıklamaya giriştiler. Ama başarılı olamadılar. Biz diyoruzki fındık milli ürünümüz bu üründen hem üretici hemde ihracatçı para kazansın,ülkeye daha fazla döviz girsin. Ama üretici hep yok sayılıyor. Şimdi ihracatçılar yeni bir planın içindeler. 2001 ürünü fındığın piyasaya çıkarılması için hükümete baskı kuruyorlar. 2001 ürünü fındık Fiskobirlik'in fındığı. Bu dönemde piyasaya çıkarmak hem devletin hazinesine hem de üreticiye ihanet olur. Bunu yapmayacağız. Gelsinler karşılıklı görüşelim. Ama tek taraflı olmasınlar. Almanlar geçen gün bizden kentali 380 dolara fındık istediler. Biz 400 doların altında satmayız dedik. Yakında gelip alacaklar." diye konuştu. Erdem, Ekim'de fiyatın 3 milyon liraya çıkabileceğini belirterek 5 milyon liralık fiyat beklemenin ise hayal olduğunu sözlerine ekledi.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Mısır üreticisi fiyattan memnun değil

>> Mısıra prim desteği geliyor

>> Ege pamuğunda fiyat arttı

>> Şekerde pazar savaşı

>> Avrupalı çiftçilerin keyfi kaçtı

>> İhraçlık fındık bulunamıyor

>> Bin köye bin tarımcı

>> Türkiye'nin ürün deseni yanlış


 

ANA SAYFAYA DÖN
 


 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.