GÜNDEM

 
Yeni AB Üyelerinden İlk Darbeyi Zeytinde Yedik

Uzmanlar, 17 Mart 2003 tarihinde Romanya Resmi Gazetesi'nde yayınlanan ve 1 Nisan 2003 tarihinden itibaren de uygulamaya giren bir dizi kanun çerçevesinde AB'ye üyelik süreci içinde olan Romanya'nın tarım ürünleri pazarını Avrupa Birliği üyesi ülkelere açtığını belirttiler. Romanya 20 Aralık 2002'de imzaladığı 'Tarım Ürünleri Ticaretini AB Ticari Normlarına Uygunluk Anlaşması'na dayanarak AB ülkelerine tarım kotalarını genişletiyor, gümrük vergilerini kaldırıyor.
Avrupa Birliği ile teknik görüşmeler yürüten ve 2007'de üyelik ihtimali bulunan Romanya ve Bulgaristan'dan Türk siyah zeytinine darbe geldi. Türkiye'nin siyah zeytin ihracatının yüzde 60'ını gerçekleştirdiği Romanya, Avrupa Birliği üyesi ülkelere uyguladığı gümrük vergisini kaldırıp Türkiye'ye kota koyunca, Türk zeytin ihracatçıları zor durumda kaldı. Bulgaristan'da aynı yönteme başvurunca, bu koşullarda İspanyol ve Yunan firmalarıyla rekabet edemeyeceklerini belirten ihracatçılar, gerekli önlemlerin alınması için Dış Ticaret Müsteşarlığı'na başvurdu.
Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Üyesi ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Gürkan Renklidağ, AB'ye tam üyelik sürecinde yer alan Romanya'nın verdiği taahhütler çerçevesinde AB üyesi ülkelerden ithal ettiği zeytinde gümrük vergi oranını sıfırladığını açıkladı. Türkiye'nin Romanya'ya zeytin ihraç etmek için yüzde 18.8 oranında gümrük vergisi ödediğini hatırlatan Renklidağ, vergi ödemeyecek olan rakip ülkeler İspanya ve Yunanistan ile rekabet etmelerinin mümkün olmadığını dile getirdi. Renklidağ, "Ayrıca Romanya hükümeti, Türkiye'nin ihracatının 3 bin 500 tonu aşması halinde gümrük vergisi oranını yüzde 25'e çıkarma kararı aldı. Bununla da kalmayan Romanya, belirledikleri kotayı da henüz vermedi. Bu uygulama özellikle siyah zeytin ihracatçılarını büyük sıkıntıya sokacak" dedi.
Türkiye'nin toplam 30 bin ton siyah zeytin ihracatının 18 bin tonunun Romanya'ya yapıldığını ifade eden Renklidağ, ihracatın toplam değerinin de 19 milyon dolara yaklaştığını kaydetti.
Kötü gelişmelerin başlangıcı
Marmarabirlik Genel Müdürü Muzaffer Eren, Romanya'nın aldığı kararın Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin zeytin ihracatını engelleme yönünde alacağı bir dizi kararın başlangıcı olabileceğini söyledi. Marmarabirlik olarak ilk 10 aylık dönemde AB ülkelerine 3 bin 337 ton, ABD'ye ise 160 ton siyah zeytin ihraç ettiklerini kaydeden Eren, "Marmarabirlik ürünlerinin fiyatları yüksek olduğu için Romanya ve Rusya pazarlarına ihracat yapmıyoruz. Bu pazarlara daha çok Aydın ve Akhisar yöresindeki zeytin işletmeleri ihracat yapıyor. Bizim ihracat yaptığımız pazarların başında ise Almanya geliyor. Ancak bu tür önlemler bilinçli engellemelerdir. Romanya'nın aldığı kararlar oldukça büyük önem taşıyor. Bu kararların benzerlerinin AB'nin tamamına yayılmasından endişe duyuyoruz. Romanya'nın kararları kötü gelişmelerin başlangıcı olabilir" dedi. Eren, Avrupa Birliği'nin Türk zeytin ihracatını engelleyici kararlar alması halinde ABD'nin Türkiye için kurtarıcı ihracat pazarı haline gelebileceğini dile getirdi.
Bilgilendirme toplantısı
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ise kendilerine resmi bir bilgi gelmesini beklemeden Dış Ticaret Müsteşarlığı'na başvurduklarını "Gerekli çalışmalar yapılacak. Önümüzdeki günlerde zeytin ihracatçıları ile bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu. Romanya'nın aldığı bu kararın Türkiye'ye özel bir durum mu yoksa uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan bir zorunluluk mu olduğu konusunun henüz netleşmediğini dile getiren Ataç, değerlendirmenin de bu yönde yapılması gerektiğini söyledi. Ataç, "Ne olursa olsun Türkiye'den yurtdışına gönderilen zeytin kontrole tabi tutulmalıdır. Avrupa'ya ihraç edilen ürün AB'nin istediği standartlarda olmalıdır" dedi.
Bulgaristan da vergileri yükseltti
Türk ihracatçılarının önceki sezon 822 ton olan siyah zeytin ihracatının geçen sezon 2 bin 362 tona yükselttiği Bulgaristan'da Türkiye'ye uyguladığı gümrük vergilerini yükseltti. Bir yılda yaklaşık 3 kat büyüyen Türk siyah zeytin ihracatının hızlı artış trendinden tedirginlik duyan Bulgaristan, yüzde 7 olan Türk zeytinine uyguladığı gümrük vergisi oranını yüzde 13'e çıkardı.
İhracat hedefi 50 bin ton
Yeşil zeytin ihracatında düşüşe rağmen siyah zeytin ihracatı düzenli olarak artan Türkiye, 2000/2001 sezonunda 28 bin 176 ton olan siyah zeytin ihracatını 2001/2002 sezonunda 31 bin 386 tona yükseltti. Toplam 38 bin 938 ton olan zeytin ihracatının 7 bin 552 tonu yeşil, 31 bin 286 tonu ise siyah zeytinden oluşuyor. 55 ülkeye sofralık zeytin ihraç eden Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları ise Romanya, Almanya, Bulgaristan ve ABD. Önümüzdeki yıllarda sofralık zeytin ihracatının 50 bin tonu bulması bekleniyor.
Uzmanlar: Aday üyeler tarım ürünleri pazarını AB'ye açıyor
Uzmanlar, 17 Mart 2003 tarihinde Romanya Resmi Gazetesi'nde yayınlanan ve 1 Nisan 2003 tarihinden itibaren de uygulamaya giren bir dizi kanun çerçesinde Avrupa Birliği'ne üyelik süreci içinde olan Romanya'nın tarım ürünleri pazarını Avrupa Birliği üyesi ülkelere açtığını belirttiler. Romanya'nın 20 Aralık 2002 tarihinde Brüksel'de imzalanan AB'ye Uyum Kanunları çerçevesinde karar verilen 'Tarım Ürünleri Ticaretini AB Ticari Normlarına Uygunluk Anlaşması'na dayanarak bu kararı aldığını belirten uzmanlar, "Bu kanuna göre Romanya, AB ülkelerine tarım kotalarını genişletiyor. Gümrük vergilerini kaldırıyor" dediler. Türkiye'nin içerisinde yer aldığı gümrük birliğinin sanayi ürünlerinde uygulanan gümrük vergisini kaldırdığına dikkat çeken uzmanlar, AB'nin tarım ürünlerinde korumacılık eğilimlerini çeşitli yöntemlerle sürdürdüğünü, tarım ürünü olan zeytinde de Türkiye'ye yüksek gümrük vergilerinin uygulandığını belirttiler.

 

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Çiftçiye destek paketi çıktı

>> GAP'ta ürün deseni değişecek

>> Üretici, buğday hasadına ithalatın gölgesinde başlıyor

>> Tütünde fiyasko

>> Zeytin ağaçlarında "solgunluk" tehlikesi

>> Yeni AB üyelerinden ilk darbeyi zeytinde yedik

>> Mısırın paydaşları biraraya geldi

>>
Sistemden şikayetçiyiz

>> Destekleme primleri belirlendi

>> Dünya tarımından biz de binde 7 pay alıyoruz

>> Türk kirazı dünya pazarında
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.