GÜNDEM

 
Zeytin Ağaçlarında "Solgunluk" Tehlikesi

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, birlik olarak üreticileri solgunluk hastalığına karşı uyardıklarını belirterek, "Hazırladığımız broşürlerle üreticilerin bu hastalıkla nasıl mücadele edileceğini gösteriyoruz. Ege İhracatçılar Birliği olarak üreticilere yönelik eğitim çalışmalarımızı artırarak bu hastalığın önüne geçeceğiz. Türkiye için her bir zeytin ağacının büyük önemi var" dedi.
Hastalığın ithal edilen bir zeytin ağacı çeliği ile Türkiye'ye geldiğini ileri süren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, "Hastalık şu an Aydın, Akhisar ve Manisa yörelerinde yaygın olarak görülüyor. Bir çeşit mantar olan bu hastalık özellikle zeytin ağaçları arasında pamuk, kavun, karpuz gibi ürünlerin yetiştirildiği yerlerde daha hızlı yayılıyor" diye konuştu.

Bu hastalıkla kimyasal yöntemlerle mücadele etmenin mümkün olmadığını belirten Çetin, "Hastalığın önlenmesi için solarizasyon yöntemi öneriliyor. Bu yöntem her ağacın altının tek tek kazılması, su doldurulması, üzerinin polietilen madde ile kaplanması, 10-12 hafta beklenmesi, özel budama yapılması gibi çiftçinin hem maddi anlamda hem de zaman açısından altından kalkamayacağı işler gerektiriyor. Tek çare hastalığın bulaştığı dalları ya da bütünüyle ağacı kesip yakmak" dedi.

Zeytinde budama mevsiminin başladığına dikkat çeken Çetin, şunları söyledi: "Hastalık en çok budama anında bulaşıyor. Üretici bu konuda çok dikkatli olmalı. Kullandığı bıçak, makas ya da testereyi her ağaçtan sonra dezenfekte etmeli. Bu aletler, bir teneke içinde çamaşır suyunun sulandırılmasıyla elde edilecek sıvıda dezenfekte edilebilir. Budanan dallar kesinlikle taşınmamalı ve yerinde yakılarak imha edilmeli. Çünkü bu dallar traktörlerin arkasında taşınırken, sallantı nedeniyle bütün hastalıklı sporlar dağılarak hastalığın yayılmasına neden oluyorlar."

Yaklaşık 250 bin ağacın bu hastalık nedeniyle çürüdüğü iddialarının ortaya atıldığını ifade eden Çetin, "Bu konuda yapılmış ciddi bir araştırma yok. Bu yüzden hastalığın şu anki boyutunu bilemiyoruz. Fakat tedbir alınmazsa en fazla 2 yıl içinde bu hastalık nedeniyle 400-500 bin ağaç yokolacaktır. Biz Tariş olarak üyelerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Tarım Bakanlığı'nın il ve ilçe müdürlükleri, Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü aracılığıyla üreticileri bilgilendirmesi ve desteklemesi lazım" görüşünü savundu.

Solgunluk hastalığı ile mücadele yöntemleri
Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği desteğiyle hastalıkla mücadele yöntemleri ile ilgili bastırdığı broşürü üreticilere dağıtmaya başladı. Hastalığın ilaçlı mücadelesinin bulunmadığının anlatıldığı broşürde kültürel tedbirler, şöyle sıralandı:
* Hastalığın görüldüğü zeytin ağaçlarının solgunluk ve kuruma belirtileri olan sürgün ve dalları budanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Budama işlemleri yapraklar dökülmeden ve budama eletleri sürekli dezenfekte edilerek yapılmalıdır.

* Aşırı toprak işlemeden kaçınılmalı, sürüm aletleriyle hastalığın temiz bahçelere bulaştırılmamasına dikkat edilmelidir.

* Aşırı sulama yapılmamalı, karık usulü yerine damla sulama tercih edilmelidir.

* Bahçelerde kesinlikle sebze, pamuk gibi ara ziraat yapılmamalıdır.

* Dengeli, yaprak ve toprak analizleri yapıldıktan sonra analiz sonuçlarına göre gübreleme uygulanmalıdır.

 

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Çiftçiye destek paketi çıktı

>> GAP'ta ürün deseni değişecek

>> Üretici, buğday hasadına ithalatın gölgesinde başlıyor

>> Tütünde fiyasko

>> Zeytin ağaçlarında "solgunluk" tehlikesi

>> Yeni AB üyelerinden ilk darbeyi zeytinde yedik

>> Mısırın paydaşları biraraya geldi

>>
Sistemden şikayetçiyiz

>> Destekleme primleri belirlendi

>> Dünya tarımından biz de binde 7 pay alıyoruz

>> Türk kirazı dünya pazarında
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.