GÜNDEM

Çiftçi borçları ertelensin

 

Adana Milletvekili Fatin Özdemir, çiftçilerin bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve Bakanlar Kuruluna kanun teklifi sundu

Çiftçilerin, T.C.Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan Tarımsal Kredi borçlarının üç yıl süreyle ertelenmesi, icra takip işlemlerinin durdurulması ve yeni bir ödeme planı hazırlanmasına dair Kanun Teklifi ve gerekçelerini iki sayfalık rapor halinde meclise ve bakanlar kuruluna sundu.

Adana Milletvekillerinden Fatin Özdemir, Türk ekonomisinin büyük bir bölümüne katkısı olan tarım sektörünün desteklenmesi gerektiğini vurgularken, bu sektör içinde ekonomik sıkıntı çeken üreticinin, çiftçinin desteklenmesi geretiğini aynı zamanda ayakta durabilmek için bankalardan ve tarım kooperatiflerinden borç alan çiftçinin borçlarının ertelenmesi gerektiğini savundu.

Çiftçilerin evlerine tarlalarına traktörlerine hacizler gittiğini, ektiği ürünün karşılığını almayan çiftçi gırtlağa kadar borca girdiğini belirten Özdemir,”Çiftçilerimize biraz nefes aldırmak zorundayız. Bu yüzden borçlarını ödemekte zorluk çeken çiftçilerimizin borçlarının en az üç yıl gibi bir süre ertelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden, meclise ve bakanlar kuruluna bir önergede bulundum. İnşallah bu önergemiz yasallaşırda çiftçilerimiz biraz nefes alıp borçlarını daha rahat öderler”dedi.

Özdemir, bu önergeyi vermesindeki amacının ise şu olduğunu açıkladı:

“T.C. Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen yüksek faizli krediler sonucu, devletin Eylül 2000 yılı itibariyle toplam çıkmaz alacağı yaklaşık 1.205 katrilyon civarındadır. Tarımsal kredi almak süretiyle borçlanan çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için; üç yıl süreyle borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi ve bu borçlarının yılda 2 taksit olmak üzere toplam 6 eşit taksitte ödeme imkanının sağlanması, çiftçilerimizin ilk taksidi hemen yatıracaklarından, devletin tahmini 200 trilyon civarında çıkmaz alacağını tahsil etmesi, böylece ülke olarak ciddi bir ekonomik kriz içerisindeyken hem devletimize nakit akışı sağlanması, hem de çiftçilerimizin tarımsal üretimlerini sürdürebilmeleri amaçlanmıştır.

Ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmesi yönünden; son yıllarda tarımda yaşanan kriz, çiftçiyi büyük ölçüde mağdur etmiştir. Diğer taraftan ülke genelinde 1999 yılında meydana gelen büyük afetler, yıllardan beri ülkemizde hüküm süren kuraklık ile ekonomik reform çerçevesinde, çiftçiye yapılan desteklerin bazılarının kaldırılması, bazılarının da azaltılması neticesinde; çiftçilerin bir kısmının tarımsal faaliyeti terkettiği, bir kısmının ise kredi borçlarını ödeyebilmek için sahip oldukları tarımsal araç-gereç, tarla, arsa, arazi ve benzeri mal varlığını satarak bulundukları bu zor durumdan kurtulmaya çalıştıkları gözlenmektedir.

Ülkemizde işsizlik sorunu devam ederken T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince verilen yüksek faizli krediler sonucu, her geçen gün daha da fakirleşerek tarımsal faaliyeti terk etmek zorunda kalan çiftçilerinde işsizler arasına katılmasının önemli ölçüde sosyal bir patlamaya neden olacağı bir gerçektir.”


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

GÜNDEM

>> Türk Tarımı krizde

>>
Türk - ABD ticari ve tarım işbirliği

>> Bölgesel ve sektörel olarak
>> TDA-Türkiye


>> Doğu Akdeniz Zeytin Üreticileri
>> Birliği 1. Kongresi yapıldı

 
>> Su ve toprak yoksa, bitkisel ve
>> hayvansal üretimde yok


>> Özlem bu yıl bitiyor

>>
Çiftçi borçları ertelensin

>> TİGEM'in 10 işletmesi daha özel
>> sektörle işbirliğine açılıyor 
ANA SAYFAYA DÖN
 

 
 

Adana Milletvekili
Fatin Özdemir
 

Çiftçilerin, T.C.Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan Tarımsal Kredi borçlarının üç yıl süreyle ertelenmesi, icra takip işlemlerinin durdurulması ve yeni bir ödeme planı hazırlanmasına dair Kanun Teklifi ve gerekçelerini iki sayfalık rapor halinde meclise ve bakanlar kuruluna sundu.

 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.