GÜNDEM

Doğu Akdeniz Zeytin Üreticileri Birliği 1.Kongresi yapıldı

İki ay önce kurulan Doğu Akdeniz Zeytin Birliği’nin 1,Kongresi yapıldı. Kuruluş aşamasında 30 kişiyle başlayan ve bu süreç içerisinde üye sayısını 300 kişiye çıkaran, Doğu Akdeniz Zeytin Birliği’nin kongresine bütün üreticiler ve çiftçiler katıldı.

Kongrede Divan Başkanlığını yapan Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Prof. Dr. Kazım Abak’ın yönetimindeki Doğu Akdeniz Zeytin Üreticileri Birliği’nin 1.Kongresi Ç.Ü. Büyük Amfide 28 Şubat 2001 günü yapıldı. Kongreye Adana Vali Yardımcısı Bülent Eğriboz, Tarımsal Araştırma Genel Müdürü Selahattin Mermer, Ç.Ü. Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şinasi Akdemir, Ç.Ü.Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Uygun, çevre il ve ilçelerden tarım il ve ilçe yöneticileri, birlik temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Tek liste halinde seçime gidilen ve kurucusu olan Prof.Dr. Ömer Gezerel tekrar başkanlığa seçildi.

Doğu Akdeniz Zeytin Üreticileri Birliği Başkanlığına getirilen Gezerel kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Amacımız Zeytin üreticisinin hepsini örgütleyip onların sorunlarına sahip çıkmasını sağlamaktır. Bu nedenle bu işin başına geçtim ve iki aylık bir çalışma ile birlik üye sayısını 300 kişinin üzerine çıkardık. Ürün bazında örgütlenme yasa tasarısını beklemeden birliğimizi gerçekleştirdik. Bu konuda bize yardımcı olan herkese teşekkür ederim.”

Tarım Bakanlığını temsilen bulunan Tarımsal Araştırma Genel Müdürü Selahattin Mermer,”Zeytin üreticilerini biraraya getiren üretici birliğinin kurulmasından çok memnun oldum. Türk çiftçisini örgütleyerek ürün bazında biraraya getirmek hedefimizdir. Böyle birliklerin kurulması Türk tarımının kalkınmasında büyük payı olacaktır. Bu birlikler teknolojinin kullanımını kolaylaştıracak, pazar sıkıntısını aşacak, hükümetlerle sorunlarını daha iyi çözecektir. Bakanlık olarak üretici birlikleri yasasının arkasındayız”dedi.

Kongrede hazır bulunan Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Uygun konuşmasında zeytinin önemini vurgulayarak şunları söyledi:

“M.S.1.Yüzyılda yaşamış ziraat konusunda uzman bir Romalı Lucius Junius Moderatus Columella ‘Olea Prima Arboro Est’ yani diyor ki zeytin diğer ağaçlardan daha üstündür. Zeytin geçmişte en önemli ve saygı gören bir bitkiydi. Sağlık, servet, şöhret ve barışın simgesiydi. Sporcuların kaslarını esnek tutmak için zeytinyağı ile ovarlar. Güneş yanığı ve yaralara sürerler. Yani kısacası zeytin çok köklü ve eski bir bitkidir. Zeytinin kökeni ve yayılış yeri Doğu Akdenizdir. Zeytin M.Ö. 12.Yüzyılda Yunanistan, İspanya ve İtalya’ya ülkemizden gitmiştir. Torosların etekleri tüm yabani zeytin ve delice ile kaplıdır. Bu büyük bir potansiyeldir. Bu birliği kuran tüm arkadaşları kutluyor ve onları tebrik ediyorum. Türk tarımına ve zeytinciliğine büyük katkıları olacaktır”

28 Şubat günü 1. Kongresini yapan ve Başkanlığına Prof. Dr. Ömer Gezerel’i getiren Doğu Akdeniz Zeytin Üreticileri Birliği’nde konuk ve üye olarak katılanlardan Vali Yardımcısı Bülent Eğriboz, Ç.Ü. Rektör Yardımcısı Prof.Dr.

Şinasi Akdemir, günün anlam ve önemini belirtten bir konuşma yaptılar.

 
BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

GÜNDEM

>> Türk Tarımı krizde

>>
Türk - ABD ticari ve tarım işbirliği

>> Bölgesel ve sektörel olarak
>> TDA-Türkiye


>>
Doğu Akdeniz Zeytin Üreticileri
>> Birliği 1. Kongresi yapıldı

 
>> Su ve toprak yoksa, bitkisel ve
>> hayvansal üretimde yok


>> Özlem bu yıl bitiyor

>> Çiftçi borçları ertelensin

>> TİGEM'in 10 işletmesi daha özel
>> sektörle işbirliğine açılıyor 
ANA SAYFAYA DÖN
 


 


Prof. Dr. Ömer GEZEREL
Doğu Akdeniz Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı

İki ay önce kurulan Doğu Akdeniz Zeytin Birliği’nin 1. Kongresi yapıldı. Kuruluş aşamasında 30 kişiyle başlayan ve bu süreç içerisinde üye sayısını 300 kişiye çıkaran, Doğu Akdeniz Zeytin Birliği’nin kongresine bütün üreticiler ve çiftçiler katıldı.

 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.