GÜNDEM

 
Cömert Anadolu Yollarında

Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, çiftçilere ihtiyaç duyduğu 300 bin ton sertifikalı hububat tohumluğunu kabul edilebilir bir fiyatla ulaştıracaklarını söyledi.

Türk tarımının ve Türk çiftçisinin umutlarını yeniden yeşertecek olan “Sertifikalı Hububat Tohumluğu Özendirme Kampanyası” ve “2004 yılı Tohumluk Dağıtım Stratejileri” tanıtım toplantısı Kocatepe Kültür Merkezi'nde yapıldı. Toplantı sonrasında ise Cömert isimli çiftçilere sertifikalı hububat tohumu hakkında bilgi verildi. Cömert isimli araçların da tanıtımı yapıldı. Sertifikalı tohumlar Cömertler'le çiftçiye tanıtılacak.

Açılışta bir konuşma yapan Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, sertifikalı hububat tohumunun ihtiyacın ancak onikide birinin sunulabildiğini ama 2004 yılında bu ihtiyacın yarısı olan 300 bin ton sertifikalı hububat tohumunu kabul edilebilir bir fiyatla Türk çiftçisine ulaştırılacağını söyledi.

Sertifikalı hububat tohumu kullanımının üretim ve kalitedeki artışı beraberinde getireceğini ifade eden Güçlü, “Bu Türk çiftçisinin Doğrudan Gelir Desteği'nden elde ettiği gelirden çok daha fazla bir gelir artışı demektir” dedi. Şimdiye kadar çiftçiye sertifikalı hububat tohumluğunun kabul edilebilir bir bedelden sunulamadığına dikkat çeken Bakan Güçlü, “Tek şey zaten üretilmiş olan tohumları çoğaltmak ve çiftçimize kullanabileceği bir bedelle bu tohumları sunmak. Son kısmı ve kolay kısmındayız. Şimdi araştırmayla neticelerde Türkiye topraklarına uygun ve verimli çeşitleri geliştirmişler. Ama biz kalan kısmı eksik kısmı tamamlamaya çalışıyoruz. Bu projemizle hepimizin tenkit ettiği üzüntü de veren olay ortadan kalkacak” diye konuştu. Türkiye'nin yılda yaklaşık 15 milyon ton buğdaya ihtiyacı varken 19-20 milyon ton üretildiğini ama buna rağmen 1,5 milyon ton hububat ithal edildiğini dile getiren Güçlü, “Sebebi ise fiyattan daha önemlisi kaliteli buğday ihtiyacını karşılamaktır. Proje ile bu hem bizim ithalata olan bağlılığımı ortadan kaldıracak, ülke içinde üretimde, verimde bir artış olurken aynı zamanda kalitede ki artışla çiftçilerimiz çok daha yüksek bir bedelle ürünlerini değerlendirebilecekler. İthalat için ödediğimiz bedelden de vazgeçeçeğiz. Aynı zamanda Türkiye ihraç ettiği ürünü daha yüksek bir değerden satabilecek.” şeklinde konuştu.

Ekonomik bir hamlenin gerekliliğine işaret eden Bakan Güçlü, ekonomik hamlenin yanında tarım sektöründe de bir hamlenin şart olduğunu vurguladı. Tarım sektöründeki sorunların çözümünde yoğun bir şekilde çalıştıklarını kaydeden Güçlü, 2004 yılında süne mücade-lesine büyük ağırlık verildiğini, Güneydoğu bölgesinde şaşırtıcı bir başarı sağlandığını, İçanadolu Bölgesi'nde bu mücadelenin devam ettiğini söyledi. Güçlü bu başarının çiftçilerin katılımıyla yer aletleriyle yapılan mücadele sonrasında yakalandığını dile getirdi.

Hayvancılık konusunda da önemli adımlar atıldığını dile getiren Bakan Güçlü, 2004 yılında 280 kooperatife destek verileceğini belirtti. Hayvancılık konusunda esas mücadele konusunun hayvan ıslahı konusunda olduğunu vurgulayan Bakan Güçlü, “Bu çerçevede Temmuz ayında Konya'da ve bir müddet sonra da Adana'da başlatacağımız iki ıslah çalışması Türkiye'de bugüne kadar gerçekleştirilemeyen ama mutlaka gerçekleştirilmesi şart olan bir projenin başlangıcıdır. Oda kendi ülkemizde geliştirdiğimiz iklimimize, coğrafyamıza, çevremize ve Türkiye'deki hastalıklara dayanıklı bir ırkın elde edilmesidir. Bu daha önce değişik isimlerle söylenen, düşünce olarak geçmiş hükümetlerin düşüncesi olan hayata geçirilme-sinde payımız olan proje bu sektör açısından hayati bir konudur” diye konuştu. Tarım Gönül-lülerinin de şu anda 1023 köyde görev yaptığını belirten Bakan Güçlü, “Bu arkadaşlarımızın köyde köylüyü tanıma, eksikliklerini tespit etme, neler yapılabileceğini belirleme çalışmaları bitti, uygulamaya dönük çalışmalar başladı” dedi.

Konuşmasında F1 Hibrit Sebze Tohumluğunun önemine de değinen Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, 22 Mayısta Antalya'da açıklanan proje ile F1 sebze tohumculuğunda kamu, özel sektör ve üniversitelerin bir araya getirildiğini, bu proje ile yüzde 10'luk F1 sebze tohum üretiminin 4 yıl sonra yüzde 30'lara, 8-10 yıl sonra yüzde 70' lere çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

TİGEM Genel Müdürü İsmail Hakkı Sayın'da ko-nuşmasında sertifikalı tohumu özendirmek için bir tanıtım kampanyası yapmaya karar verdik-lerini belirterek tarım uzmanlarının ''cömert'' adı verilen 9 araçla Türkiye çapında 33 il, 438 ilçe ve beldede sertifikalı tohumun önemini anlatacak-larını kaydetti. Sertifikalı tohumun yaklaşık 15 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu ve normal tohuma göre daha pahalı bir tohum olduğunu anlatan Sayın, geçmiş yıllarda çiftçilerin pahalı olduğu gerekçesiyle bu tohuma ilgi gösterme-diklerini söyledi.

Yapılacak tanıtımla çiftçiye kabul edebilecekleri fiyattan tohum vereceklerini vurgulayan Sayın, ''2004 yılında hiç bir çiftçimizin, (sertifikalı tohum pahalı o yüzden kullanamıyorum) bahanesi kalmayacak'' diye konuştu.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Ziraat odaları hizmet kuruluşuna dönüşüyor

>> Tarımsal üretici birlikleri kanunu tasarısı

>> Böyle çıkarsa ölü doğar

>> İspanya örneği

>> Bilinçli Türk çiftçisi hassas tarım teknolojisi ile tanıştı

>> Cömert Anadolu yollarında

>> Mısırda yeni ithalat yetkisi


 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.