GÜNDEM

2003 yatırım yılı olacak


Gıda sektöründe kapasite artırıcı yatırımlardan ziyade ürün gamını artıcı yeni tesis yatırımları dikkat çekiyor.

GıdaSa isimli yeni bir şirket kurarak bu alandaki faaliyetlerini artırma kararı alan Sabancı Holding, makarna üreticisi Piyale'yi alarak bu alana da girdi. Holding'in karlı bulduğu sektörlerde ürün gamını artıracağı belirtiliyor. Maret, Pastavilla ve SEK'i, Tat çatısı altında birleştirme kararı alan Koç Holding de bu alandaki yatırım planları dört şirketle ilgili işlemler tamamlandıktan sonra netleştirecek.

Bisküvi sektörünün de önünde gelen şirketlerinden Ülker için 2003 yılı yatırım yılı olacak. Pendik'te 15 milyon dolarlık bir yatırımla soya proteini üretmek için kolları sıvayan Ülker Grubu, 2003 yaz sezonunda dondurma yatırımı için yurtdışından makine ve ekipmanların tedarik edildiğini ancak tesisin nereye kurulacağının henüz belirlenmediğini söyledi. Grup ayrıca sektördeki diğer şirketlerle de dağıtım konusunda işbirliğine gidecek. Sabancı Holding'in su ve soda markaları Hasat Su ile Akmina'yı dağıtacak olan Ülker Grubu ayrıca diet ürün markası Mavi Yeşil'i de Türkiye genelinde 200 bin noktaya ulaştıracak.

Ege Bölgesi'nde ise Akcelep Pamuk, İtalyan bir firma ile İzmir'de 400 bin Euro'ya mal olması beklenen kurutulmuş sebze fabrikası kuracak. KFC Gıda da Menemen'de 6'ıncı gıda işleme tesisini hayata geçirecek. Rapunzel Organik Tarım Ürünleri ve Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi ise bu yıl 1 milyon euro değerinde modernizasyon yatırımı gerçekleştirecek. Işık Organik Gıda ise bu yıl kuracağı paketleme tesisi ve modernizasyon yatırımı için 200 bin dolar harcayacak.


 

 E-MAIL LİSTESİ
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.
Ekle Sil
GÜNDEMDE NE VAR?

>> BASF Duett'i çiftciye tanıttı

>>
Güçlü ekonomik programı eleştirdi

>>
Umudumuz soya

>> Zararımızı kim ödeyecek


>>
Bilgi çağında ziraat mühendisliği eğitimi nasıl olmalıdır..


>>
Anadolu2 nun Bioenvaneteri çıkıyor.


>>
Dünya gıda üretiminde çin lider.

>> 2003 yılı yatırım yılı olacak. 
ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.