GÜNDEM

 
CLAM Antakya'da Toplandı

Akdeniz Ülkeleri Narenciye İrtibat Komitesi (CLAM)'ın 2004 yılı Genel Kurul Toplantısı, 11-12 Ekim 2004 tarihlerinde Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) 'nin evsahipliğinde Antakya' da yapıldı. Savon Otel' de gerçekleştirilen toplantıya 13 ülkeden 36 delegasyon katıldı.

Daha önceki yıllarda Antalya ve Mersin'de yapılan organizasyon bu yıl Antakya'da düzenlendi. Ayrıca program, katılımcılara Kayseri, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa illerimizi ve yakın çevrelerini tanıma imkanı sundu.

AKİB Genel Sekreteri Selami Gedik bu organizasyonla ilgili yaptığı açıklamada; “Genel Kurul Toplantısı yapılacak olan CLAM / Akdeniz Ülkeleri İrtibat Komitesi (Comité de Liasion de I'Agrumiculture Méditerranéenne) 'nin merkezi Madrid/İspanya'da olup, 11 asil üyenin (Türkiye, İspanya, Fas, İsrail, Tunus, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Fransa, Mısır, Cezayir) yanı sıra 3 ülkenin (Güney Afrika, ABD, Belçika) çalışma grupları yer almaktadır. Ayrıca, toplantılara sektörle ilgili resmi ve mesleki profesyonel kuruluş temsilcileri de katılmaktadır. CLAM, narenciye sektörünü uluslararası platformda tarafsız olarak temsil eden tek kuruluştur. Daha önce yine Birliğimiz organizasyonunda, 1991'de Mersin, 1997 yılında Antalya'da gerçekleştirilen CLAM Genel Kurul Toplantıları gerek yabancı gerekse yerli katılımcılar tarafından çok beğenilmiş ve yararlı olmuştur. 13 ülkeden 50 yabancı ve 50 yerli katılımcıyı beklediğimiz Genel Kurul Toplantısı'nda, üye ülke temsilcileri tarafından, kendi ülkelerinin turunçgil sektörünün üretim, iç tüketim, sanayi ve ihracatına ilişkin 2003/2004 sezonu kesinleşmiş verileri ile 2004/2005 sezonu tahminleri sunulmuş olup, ayrıca, uluslararası narenciye piyasasının bugünü ve geleceği ile kaydedilen son gelişmeler ve yaşanan sorunlar da ele alınmıştır”dedi.

Gerçekleştirilen bu organizasyonla sektörün kalbinin atacağı eşsiz bir buluşma ve bir araya geliş düşünüldüğünü dile getiren Gedik, “Dış Ticaret Müsteşarımız ve/veya Müsteşar Yardımcımız Başkanlığında, İhracat Genel Müdürümüz ile İhracat Genel Müdürlüğü uzmanlarından oluşturulan heyetin yanı sıra, TİM/Türkiye İhracatçılar Meclisi temsilcileri ve Birliğimiz ile İzmir, Bursa, Antalya, İstanbul ve Giresun'daki Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliklerinin Yönetim Kurulu Başkanları ile ilgili üyeleri ve ihracat kesiminin önemli temsilcileri katılmıştır” şeklinde konuştu.

Genel Kurul'a, dünya turunçgil meyveleri üretimi ve ihracatında önemli paya sahip olan İspanya, Fas, İsrail, Tunus, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Fransa, Mısır, Cezayir, Güney Afrika, ABD ve Belçika ülke temsilcileri ağırlıklı olarak katılım gösterdi.

 

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> En büyük gerilim tarımda

>> CLAM Antakya'da toplandı

>> Komisyonlar iş başında

>> Dünya tarımında iyimser rüzgarlar

>> Tarım ticaretinin liberalizasyonu kimin işine yarıyor

>> Gübre hammadde fiyatları yüzde 60 oranında arttı


 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.