SEKTÖREL

Fruit Logistica Fuarı

Almanya'nın Berlin kentinde Yeşil Hafta Fuarından ilk kez ayrı olarak düzenlenen "Fruit Logistica" yaş meyve-sebze fuarına ülkemizi temsilen 17 firma katıldı. Bu fuarın önemi dünyanın en önemli Yaş Meyve Sebze fuarlarından biri olması ve bu fuara YMS sektörü olarak uluslararası düzeyde katılmış olmamız.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, Fuar Türkiye'nin ve Yaş Mevye Sebze sektörünün dünyaya tanıtılması, pazar payımızın artması açısından çok yararlı olmuştur. Türkiye'den milletvekilleri,İhracatçılar Birliği İhracat Genel Müdürü, Berlin Türkiye Büyük Elçisi M.Ali İrtemçelik ve Berlin Ticaret Müşaviri Cevdet Baykal, fuara katılımcı olarak iştirak eden Türk firmalarının başarılı bir fuar geçirmesinde büyük katkılar sağlamışlardır.

Yine Berlin Brandenburg Türk Alman İşadamları Birliği (TDU) yetkilileri ihracatımızla yakından tanışma olanağı bulurken, ortak yatırım koşullarının geliştirilmesi konusunda (TDU) yetkilileriyle de ortak görüş birliğine varıldı.
Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, Fruit Logistica Fuarı izlenimlerini vefuara milli düzeyde katılmanın getirdiği katkıları dile getirirken şunları söyledi:

"Türkiye'nin YMS sektöründe AB standartını yakaladığı bütün ziyaretçiler tarafından görülmüş ve standımız büyük ilgi ve alakayla ziyaret edilmiştir. Fuara ziyaretçi olarak gelen firmalarında şimididen yer talep etmeleri de fuara milli düzeyde katılımın ne kadar faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Fuara katılan firma yetkilileri ile birebir yaptığım görüşmelerde hepsinin fuara katıldıklarından dolayı memnun olduklarını vegelecek yıl daha büyük bir alanda Türkiye Standı kurulması gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarını gözlemledim.
Sonuç olarak milli düzeyde katıldığımız bu ülkemizin, sektörümüzün tanıtımı ve pazar payının artırılması konusunda çok yararlı olmuştur. Bu fuarın organizasyonunda emeğigeçen Akdeniz İhracatçı Birlikleri Ar-Ge servisi ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum"

Yaş meyve sebze ihracatı yara alabilir

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Türk yaş meyve sebze ihracatının, günlük program ve günlük fiyatlarla dış pazarda rekabet etme şansının olmadığını bildirdi. Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, 5-7 Şubat tarihlerinde Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen ve Avrupa'nın en büyük yaş meyve sebze fuarı olan ''Berlin Fruit Logistica'' fuarıyla ilgili bilgi verdi.

Fuarda, Slovenya, İtalya, Slovakya, Polonya, İsrail ve Çek Cumhuriyeti'nin Türk ihracatçı firmalarına ve ürünlerine büyük ilgi gösterdiğini belirten Satıcı, ''Fuar bizlere sektörde yaşanan sorunları, ülkemize özgü üretim sorunlarını çarpıcı bir şekilde göstermek adına faydalı geçti'' dedi. Sel, fırtına, hortum ve diğer bahanelerle fiyatların 2-3 kat artırılmasını hiçbir alıcıya açıklayamadıklarını, sebze ve meyvede zirai ilaç kalıntısı sorununun henüz tam anlamıyla çözümlenememesinin alıcıyı tedirgin ettiğini vurgulayan Satıcı, şöyle devam etti:

''Birçok üründe yeterince üretim yapılma-dığından özellikle kapya biber, corno, cherry domates ve uzun salatalık satışlarında olası iş bağlantılarını kaçırdık. Bu gerçeklerden hare-ketle, üretici, komisyoncu, ihracatçı, ithalatçı ve devlet olarak oturup iyi düşünme vaktinin gelip geçmekte olduğunu söylemeliyiz. Ciddi bir talebin olduğu dış piyasalarda böyle günlük programlarla, günlük fiyatlarla rekabet etme şansımız yok. İhracatçımız her geçen gün kan kaybediyor.

İhracatçımıza dış pazarda rekabet edecek ürün, üretim, kalite ve çeşitlilik desteğini sağlayamazsak yakın zamanda sebze meyve ihracatımız özellikle sera ürünleri ihracatımız ciddi yara alabilir.''

 

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL

>> Tarım ve gıda paneli sonuç raporu-2

>> TUSİAD tarım kurulu raporu

>> Dünya pazarında meyve üretiminde süreklilik ve istikrarın anlamı

>> Çanakkale'de siklamen yetiştiriciliği

>> Deveci armudu

>> Fruit Logistica fuarı

>> İpek böcekçiliği

>> İş Bankası zeytin pazarına ağırlığını koydu


 
ANA SAYFAYA DÖN
 

 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.