SEKTÖREL

Dr. Belit BALCI

Yakın Geleceğin Ümit Vaadeden Meyveleri

Çukurova bölgesi ülkemiz yaş meyve ve sebze ihracatında sahip olduğu iklimsel ve ekolojik özellikleri ile erken dönemde meyve hasadına mümkün bir karakterde olmasından dolayı önem arz etmektedir. Bölgede Alara Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş. tarafından toplam 400 dekarlık arazi üzerinde yapılan Ar-Ge çalışmaları yakın gelecekte ümitvar olarak görülen meyve türlerinin incir, Japon erik ve nektarin çeşitleri olduğunu ortaya koymuştur.

2001 yılında Tarsus'ta kurulan Bursa siyahi incir çeşidi plantasyonda ihraç kalitesi taşıyan meyvelerin hasadı bu yıl 15 Temmuz 2003 tarihinde yapılmaya başlamış ve özellikle bu çeşidin ülkemizde yoğun olarak yetiştirildiği Bursa bölgesinin öncesinde tamamlayıcı bir özelliğe sahip olması ile Çukurova bölgesinde incir yetiştiriciliğine önem kazandırmıştır.Meyvenin ve yetiştiricilik sisteminin bölge üreticisine tanıtılmasına yönelik olarak Alara Tarsus bahçede düzenlenen “İncir-Elma Tanıtım Günü” organizasyonuna üreticilerin yoğun ilgisi, ihracata yönelik alternatif ürünlere olan ilgi ve arayışı tüm netliği ile ortaya koymuştur.Organizasyon yaklaşık 250 üreticiye ilaveten üniversite, kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcilerle geniş katılımlı olarak gerçekleştirilmiştir.

Deniz seviyesinden yüksek rakımlara kadar üretimi mümkün olan elma çeşitleri için yöresel olarak üretime en uyumlu olanlar tespit edilmiştir.Bu çeşitlerin fidanları önümüzdeki sezon üreticilerimizin hizmetine sunulmak üzere hazırlanmaktadır.

Alara, kiraz konusundaki çalışmalarına yoğun bir biçimde devam etmekte ve bu konu ile ilgili olarak özellikle deniz seviyesinde kiraz üretimine yönelik çalışmalarına ağırlık vermektedir. Ar-Ge çalışmalarının sonuçlandırılması 2 yıllık bir zaman sürecinin sonunda gerçekleşecek ve ihraç kalitesinde kiraz çeşit ve üretim teknikleri belirlenerek üreticilerimizle paylaşımına açılacaktır. Yüksek rakamlarda yetiştiricilik yapmak isteyen bölge üreticilerimiz ise fidanlarını önümüzde ki Kasım-Aralık aylarında Alara ile temasa geçme yolu ile temin edebilirler.Gerek elma gerekse kiraz fidanlarına gelen yoğun talep karşısında daha önce Ekim sonu olarak açıklanan fidan satış kampanyası Kasım sonuna kadar uzatılarak üreticilerimiz desteklenmektedir.

Bölge için nemli olan diğer meyve türlerinden nektarin ve Japon erik çeşitlerinden bu sezon hasat edilen meyvelerden hazırlanan numuneler Avrupa'daki süpermarketlere gönderilmiş ve Alara market müşterileri tarafından benimsenerek oldukça ilgi görmüştür. Bu çeşitlerin fidanlarına yönelik üretim bu günlerde 2004 üretim sezonunda arz edilmek üzere yapılmaktadır. Alara üretici ilişkilerinin gelişimi ürün ve yetiştiricilik sistemlerinin paylaşımına yönelik olarak organize edilen “ Ürün Tanıtım Günlerinden “ 3. “ Elma Tanıtım Günü “ olarak Adana'da Seyhan Otelde 20.Ekim 2003 tarihinde düzenlenecektir .Organizasyona tüm üreticilerimiz davetlidir.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL

>> Toprağın kokusu bile değişiyor

>> Organik ürün tüketici ile buluşamıyor

>> Yakın geleceğin ümit vaadeden meyveleri

>> Seracılığımızın sorunları ve çözüm önerileri

>> Odunsu bitkilerde aşı uyuşmazlığı

>> Ceviz yetiştiriciliği

>> Aromatik bitki nane


 
ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.