SEKTÖREL

 

 ALARA, Çukurova'yı Kaliforniya Yapmayı Planlıyor

1984 yılında Avrupa'nın yaş meyve ve sebze ihtiyacını karşılamak üzere Bursa'da kurulan Avrupa'nın en büyük kiraz, dünyanın en büyük siyah incir ve Türkiye'nin en büyük taze çekirdeksiz üzüm ihracatçısı Alara Tarım Ürünleri A.Ş. Çukurova Bölgesi'ni ikinci bir Kaliforniya yapmayı hedefliyor.

Esas çalışma konusu yaş meyve ihracatı ve ihracat standartlarına uygun meyve fidanlarının üretimi olan Alara A.Ş., meyve üretiminin olmadığı bir dönemde meyve türleri açısında zengin bir üretim potansiyeline sahiptir. Bu nedenle pazara, meyve sunabilen Çukurova Bölgesini en erkenci ve en gecçi çeşitleri rahatlıkla üretip dünya pazarına sunabilen Kaliforniya yapmayı amaçlıyor.

Kaliforniya, ABD'nin meyve ihtiyacının % 60'ını karşılayabilen bir eyalettir. Alara, Çanakkale'nin Bayramiç, Eskişehir'in Mihalıççık, Adana'nın Ceyhan, Mersin'in Tarsus ilçelerinde ve İzmit'te oluşturduğu meyve fidanı üretim bahçelerinde dünyada yapılan modern meyveciliğin ana un-surlarından olan bodur, yarı bodur ve öngörülen uygulamalarla erken meyveye yatma durumu-nun mümkün olduğu klasik anaçlar üzerine aşılı çeşitlerle yapılan üretimle yetiştiricilikte ve fidancılıkta Türkiye'nin en büyük üreticisi konumundadır.

Alara Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Taner, Çukurova Bölgesi'nin sahip olduğu iklim, ekilebilir tarım arazisi ve sulama avantajlarını etkin kullanarak bölgenin meyve yelpazesini dış pazarın talep ettiği çeşitlerle daha verimli hale getirmeye çalıştıklarını söyledi. Taner, bu sayede dünya pazarına diğer ülkelerin meyve gönderdiği dönemde de ihracat yapabilme şansına kavuşabileceklerinin altını çizdi. HACCP, ISO 9002, EUREPGAP ve BRC kalite belgeleriyle kiraz, Bursa Siyah İnciri, Sultani Çekirdeksiz Üzüm, Japon Eriği, Nektarin, Nar, Ayva, Trabzon Hurması ve Sera Çileği'ni kalite standartı çok yüksek olan İngiltere, Almanya ve Fransa gibi AB ülkeleri başta olmak üzere ABD, Kanada, Rusya, Tayvan, Singapur ve Hong Kong pazarlarına başarılı şekilde ulaştıklarını belirten Taner, yarattıkları olumlu imajla kiraz dışında ihraç pazarında talebi olan Japon eriği, nektarin ve elma çeşitlerinin fidanlarını da Türk üreticisine tanıtarak dünya pazarında Türkiye' nin sağlam bir yer edinmesine yardımcı olduklarını ve ülke ekonomisine büyük girdi sağladıklarını ifade etti.

Geçen yıl Avrupa'ya 4500 ton kiraz, 1,2 milyon kutu siyah incir ihracatı yaparak toplam 25 milyon dolar döviz girdisi sağlayan Alara, bu yıl gerçekleştirilen yatırımla 40 milyon dolar ihracat hedefliyor. Sahip olduğu profesyonel kadrosu ve Türkiye'nin birçok bölgesinde bulunan eğitim verdiği yaklaşık 12 bin üreticisiyle modern tarımın tüm gereklerini yerine getirerek uluslararası standartlarda meyve fidanı ve meyve üretiminde örnek projeler üretmeye veuygulamaya devam eden modern tarımın öncüsü Alara'nın, Bursa'da 30 bin metrekare arazi üzerinde kurulu tesisi 2002-2003 yılında yapılan 2 milyon dolarlık ek yatırımla Avrupa'nın en modern tesisi arasında yer almaktadır.

 

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL

>> Kivi yetiştiriciliği

>> Turunçgil cüceleşme hastalığı

>> Elma bahçelerinde zararlılar

>> Gölbaşı Süt Birliği

>> ALARA, Çukurova'yı Kaliforniya yapmayı planlıyor

>> Fransız İnekleri
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


 

 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.