SEKTÖREL

Tuyed 2. Başkanı Mehmet Yaltır, narenciyede don tehlikesine karşı rüzgar pervanelerini öneriyor ...

“Bütün dünya kullanıyor” 

Kısa adı Tuyed olan Turunçgil Yetiştiricileri Derneği 2. Başkanı Mehmet Yaltır, narenciye en önemli konulardan birinin don tehlikesi olduğunu vurgularken, bu tehlikenin tek çözüm yolunun rüzgar pervaneleri olduğunu söylüyor. Tuyed olarak ithalatını yaptıklarını ve bu konuda kredisi ile de bizzat dernek olarak uğraştıklarını ifade eden Yaltır, şimdiye kadar 48 adet rüzgar pervanesinin monte ettiklerini belirtti.

Tuyed 2.Başkanı Mehmet Yaltır, rüzgar pervaneleri ve bu pervanelerin faydalarıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Turunçgil yetiştiricilerinin bahçelerinde karşılaşabilecekleri en önemli tehlike don olayıdır. Hastalıklardan daha tehlikeli olan dolu olayı bile don olayının yanında daha az tehlikeli sayılabilir.

Ancak, don aynı anda büyük bir yöreyi etkiler ve ağaçlardaki ürünün tamamını işe yaramaz hale getirir. Hatta, hava sıcaklığının sıfırın altında çok uzun süreli olarak düştüğü gecelerde bahçedeki ağaçların tamamını öldürebilir.

Üreticilerin bu güne kadar denediği eski lastik yakmak, bahçe etrafına ağaç dikmek, yağmurlama yapmak gibi çeşitli önlemler alırlardı. Bunlar etkili tedbir olmaktan çok uzak ve büyük bahçelerde uygulama olanağı çok zayıf yöntemlerdir. Don olayı rüzgarsız ve bulutsuz gecelerde toprak yüzeyinin ve hemen üzerindeki durgun hava tabakasının gökteki radsasyon etkileşiminden dolayı soğuması ile meydana gelir. İşte bu gibi gecelerde, varsa bahçelerde tesis edilmiş olan rüzgar pervanelerinin meydana getireceği hava akımı bu tehlikeyi en aza indirgemekte ve hem meyveleri hem de ağaçları dona karşı korumaktadır.

Bu güne kadar yapılan denemelerde özet olarak şu bulgular elde edilmiştir.

Don Şiddetti Rüzgar pervaneli bahçe Normal bahçe

Hafif Hasarsız Meyveler hasarlı

Orta Hasarsız Meyveler çok hasarlı

Şiddetli Meyveler hasarlı Meyveler ölü

Ağaçlar hasarlı

Çok şiddetli Meyveler çok hasarlı Meyveler ve ağaçlar ölü

Ağaçlar az hasarlı

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi, en şiddetli don olayında bile rüzgar pervaneleri büyük yatırımlarla kurulan bahçelerin zayi olmasını önleyebilmektedir.

Rüzgar pervanelerinin diğer faydaların ise şöyle sıralayabiliriz.

Yatırım kayıplarının önlenmesi:

Bir narenciye bahçesinin 5 yılda rantabl hale gelebildiğini ve 50-70 yıl verim verebildiğini düşünürsek, ağaçların donarak ölmesi tüm yatırımları da yok edebilir.

Kaliteli mal üretimi:

Hafif don olayında bile mal kalitesi büyük bir düşme olduğundan, rüzgar pervaneleri yüksek kalite sağlanmasına katkısı çok büyüktür.

Malları ekonomiye kazandırma:

Don olayına maruz kalan malların ekonomik değerini tümüyle yitireceği göz önüne alınırsa, dondan korunan mallar şüphesiz ki ekonomiye bir kazanç sağlayacaktır.

İhracatta kolaylık:

Yurt dışındaki alıcılar spot alımlardan çok mevsimlik alımlara ve uzun vade içerisinde kısmi teslimatlara yönelmektedirler. Günümüzde hemen hemen tamamı süpermarketler için çalışan bu alıcılar hem kaliteli mallar istemekte hem de stok imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı, malların azar azar gönderilmesini istemektedirler.

Geçici çeşitlerin tesis edilmesi:

Narenciye sezonunu uzatmak, dış pazarlarda daha çok ürün ihraç edebilmeyi ve bu sayede pazarları sürekli elde tutmayı sağlayacağından ekonomik bir gerekliliktir. Halen Mart ayından sonra ihraç edebilecek fazla bir turunçgil çeşidimiz yoktur.”


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

SEKTÖREL

>> Arama Çalışması Toplantı Sonuçları

>> Pamuk Uluslararası İstişare
>> Komitesi Pamukta Önemli Kararlar
>> Aldı

>> Bütün Dünya Kullanıyor "Don
>> Pervaneleri"

>> Hazera Toros'tan Tarla Günleri

>> Meme Dezenfektanları ve Mastitis

>>
Sığırda boynuz köreltme


ANA SAYFAYA DÖN 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.