GÜNDEM

 
1 Katrilyon Don Zararı

İhracatçılar endişeli
Fındık fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 100'den fazla artırıldığına dikkat çeken ihracatçılar bu fiyatlar ile ihracat yapmanın çok zor olduğunu ifade ettiler. Fındık fiyatındaki artış nedeniyle iç piyasada hammadde olarak fındığı kullanan Ülker, Sagra ve diğer sanayiciler ise fındıklı ürünler yerine alternatif ürünlere veya daha az fındıklı ürünlere yöneliyorlar.

Dünya fındık üretimi ve ihracatında yüzde 75 paya sahip olan Türkiye, son yılların en zorlu sezonunu yaşıyor. Nisandaki aşırı soğuk ve don nedeniyle Doğu Karadeniz'de üretim yüzde 70 oranında azalırken, bunun sonucu olarak da 1 katrilyonluk zarar ortaya çıktı. Sakarya bölgesi dışında fındık üretimindeki düşüş fiyatlara da yansıdı. Fiskobirlik, geçen yıl 2 milyon 500 bin lira olarak belirlediği Giresun kalite fındığın fiyatını bu yıl yüzde 110 artış ile 5 milyon 250 bin lira olarak açıkladı. İhracatçılar ise rakama tepki göstererek "Bu fiyatlarla ihracat yapamayız. 250 bin ton olan iç fındık ihracatımız 150 bin tona kadar gerileyecek. Alıcılar öncelikle İtalya, Azerbaycan veya Gürcistan fındığını alacaklar. En son Türkiye'ye bakacaklar" dediler.

Fiskobirlik: Fiyat yüksek değil
Fiskobirlik Genel Müdürü Cemal Öztürk, piyasadaki fındık fiyatını açıkladıklarını, bu nedenle hiç kimsenin "yüksek fiyat" suçlamasında bulunamayacağını söyledi. Öztürk, görüşlerini DÜNYA'ya şöyle açıkladı: "Bizim açıkladığımız fiyatlar brüt fiyatlardır. Giresun kalite için 5 milyon 250 bin lira açıkladık ama bu kalitede fındık pek yok. Levant kalite için ise, brüt 5 milyon 50 bin lira açıkladık. Bunun yüzde 11.6 yasal kesintileri düşüldükten sonra 4 milyon 464 bin 200 lira net fiyat ortaya çıkıyor. Piyasada da bu fındık şu anda 4 milyon 550 bin liradan işlem görüyor. Biz piyasadaki fiyatı tescil ettik. Bu nedenle kimse bize yüksek fiyat açıkladınız suçlamasında bulunamaz. Ben inanıyorum ki, özel sektör bizim fiyatımızın çok üzerine çıkacak ve 5-6 milyon liradan fındık alacak. Aksi takdirde fındık alamayacak. Ekonominin kuralı ürün az olursa fiyatı yükselir. Bu sene en iyi tahminle rekolte 330 bin ton olacak."

`Anahtarı devlete verelim' eleştirisi
Karadeniz Fındık ve Mamülleri İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Başkan ise fiyatlara tepki gösterdi. Başkan, bu fiyatlar ile fındık ihracatının çok az olacağını belirterek: "Biz ihracatçılar olarak anahtarlarımızı devlete teslim edelim bakalım ihracatı nasıl yapacaklar" dedi. Fındık üretiminin ülke genelinde az olmadığını belirten Başkan, şu değerlendirmeyi yaptı: "Fiskobirlik bu fiyatı kimin için ilan etti? Fındık az deniliyor. Fındık olmayan yerde gerçekten hiç yok, ama olan yerde de geçen yıla göre iki-üç kat daha fazla var. Türkiye genelinde üretim az değil. Bu fiyat "spekülasyon" fiyatıdır. Bu fiyatlarla ihracat çok az olur. Çünkü açıklanan fiyatın dolar karşılığı ton başına 700-800 dolardır. Masrafı ile birlikte 1000 doları bulur. Bu fiyatla kim fındık alır? Anahtarlarımızı devlete verelim ihracatı yapsınlar."

Özongun: Spekülatif artırılıyor
İstanbul Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ufuk Özongun ise, fiyatların spekülatif amaçlı olarak arttığını belirterek: "Açıklanan fiyatlar ile asıl üretim merkezi olan ve fındıktan başka bir seçeneği olmayan Doğu Karadeniz üreticisi cezalandırılırken, geçen yıl 1 ton fındığı olan bu sene 3 ton üreten Batı Karadeniz'deki üretici ödüllendirildi. Fiyat 15 milyon bile olsa Doğu'daki üretici için farketmiyor. Bunun olumsuz sonucu şu. Batı Karadeniz'de her türlü ürün üretilebilirken şimdi elma ağaçları kesilecek fındık dikilecek, fabrikalar yıkılıp fındık dikilecek" dedi.

50 bin lira, mesajdır
Yavuz Gıda Sanayi Genel Müdürü Kenan Yavuz ise, Fiskobirlik'in laf oyunu yaptığını iddia ederek: "İhracatçı olarak bizim beklediğimiz fiyat 3.5 ile 4 milyon lira arasındaydı. Ama Levant kalite fındık için 5 milyon 50 bin lira açıkladılar. Herkes şokta. Bu 50 bin lira bir mesajdır. Fiyatın piyasada daha da yükseleceği mesajını vermek istiyorlar. Bizim bu fındığı ihraç etmemiz gerekiyor. Ama bu fiyatlarla ne kadar ihracat yapabiliriz? Ben inanıyorum ki son yıllarda 250 bin ton olan iç fındık ihracatımız 150 bin tona kadar gerileyecek. Alıcılar öncelikle İtalya, Azerbaycan, Gürcistan fındığını alacaklar. En son Türkiye'ye bakacaklar" diye konuştu.

İhracatçı sayısı azalıyor
Fındıkta yaşanan sorunlar ve fiyat istikrarsızlığı nedeniyle her yıl birçok ihracatçı veya tüccar zor duruma düşerek piyasadan çekiliyor. Üç kuşaktır fındık sektöründe faaliyet gösteren Gürsoy Tarım Ürünleri Gıda Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Gürsoy, son 10 yılda fındıkta uygulanan kısa vadeli dengesiz politikalardan sadece üreticinin değil ihracatçı ve tüccarında yüzde 70'inin tasfiye olmasına neden olduğunu söyledi. Fındıkla ilgili her kesimin ağır bedeller ödediğini ileri süren Gürsoy: "Böyle bir ortamda açıklanan 5 milyon 50 bin liralık fiyat Avrupa'daki alıcılar tarafından çok yüksek bulundu. Burada fiyattan çok Fiskobirlik ve Ziraat Odaları'nın yürüteceği politika önemli. Geçen yıl olduğu gibi psikolojik bir politika ile "fındığınızı satmayın fiyat iki katına çıkar" diye kampanya yürütülürse bu herkese çok zarar verir. Yüzde yüz fındık almak zorunda olan alıcılar dışında kimse bu fiyatlarla fındık almak istemez. Önce İtalya ve diğer ülkelerdeki fındıklar alınacak en son Türkiye'den alım yapacaklardır."

Borsacılar desteğini çekti
Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav ve Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk yaptıkları ortak açıklama ile geçen yıl uyguladığı fiyat politikası ile destek verdikleri Fiskobirlik'e bu yıl destek vermeyeceklerini açıkladılar. Fiskobirlik'in fiyatın arkasında durarak hızla alıma geçmesini isteyen Arslantürk ve Cirav, açıklamalarında şu görüşlere yer verdiler: "Aksi takdirde verilen taban fiyat üreticiyi aldatmaya yönelik olacaktır. Üretici, Fiskobirlik'e zamanında fındığını teslim edip parasını peşin olarak alamazsa, açıklamış oldukları bu fiyat askıda kalacaktır"
Fındık Komisyoncusu Osman Çakmak ise, açıklanan bu fiyatın önceden bağlantı yapmış ihracatçıları çok zor durumda bırakacağını söyledi. Fındığın az olması nedeniyle fiyatların Fiskobirlik tarafından açıklanan 5 milyon 50 bin liranın da üzerine çıkabileceğini belirten Çakmak, piyasanın herkes tarafından iyi izlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Üreticiye göre fiyat iyi ama fındık yok
Fındık fiyatlarını olumlu bulan üretici ise, üretimin az olması nedeniyle sadece belli bir kesimin bundan yararlanacağını ifade ediyor. Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, Fiskobirlik'in fiyatlarının akılcı ve üreticiyi korumaya yönelik olduğunu söyledi.

Üretim düştü, fiyatlar arttı
Dünya fındık üretiminin ve ihracatının yüzde 75'ine sahip olan Türkiye, uzun yıllardan beri üretim fazlasını önlemek amacıyla fındık dikim alanlarını sınırlamaya çalışırken bu sezon şok bir üretim düşüşü ile sarsıldı. Yıllık ortalama 550-600 bin ton kabuklu fındık üretimi olan Türkiye'nin 2004 yılı fındık üretiminin 358 bin ton olması bekleniyor. Bu üretimin önemli bölümü geleneksel üretim bölgesi olan ve en kaliteli fındığın üretildiği Doğu Karadeniz'de değil, Batı Karadeniz'de olması bir başka önemli nokta.

Özellikle dünyanın en kaliteli fındığının yetiştiği Giresun ve en fazla üretimin olduğu Ordu'da bu yıl üretimin yüzde 70'e varan oranlarda azalması ülke ekonomisine ve bölge ekonomisine olumsuz yansıyacak. Üretimdeki bu şok düşüşün nedeni ise, Doğu Karadeniz'de nisanın ilk haftası yaşanan aşırı soğuk nedeniyle meydana gelen don.

İl bazında oluşturulan Hasar Tespit Komisyonları raporlarına göre bu bölgede 2004 ürünü fındık üretimi geçen yıla göre yüzde 70 oranında azaldı.
Fındık üreticisinin yaklaşık 1 katrilyon lirayı bulan zararının ise 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Yasası kapsamında karşılanması için hasar tespit çalışmaları yapıldı. Ordu Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Onur Şahin, Ordu'da 320 trilyon, Giresun'da 214 trilyon, Trabzon'da ise 90 trilyon lira zarar tespiti yapıldığını belirterek görüşlerini DÜNYA'ya şöyle açıkladı: "Yaşanan don felaketi nedeniyle bölgenin toplam zararı 1 katrilyon lira civarında. Yapılan tespitlerde fındık üreticisinin zararı ortalama yüzde 70 seviyelerinde. Dolayısıyla bu çiftçilere yardım yapılması yasal bir zorunluluk."

Fiskobirlik'in fındık alımı nasıl olacak?
1- Alımlara 20 Ağustos Cuma günü 50 alım merkezinde başlanacak.
2- Fiskobirlik ortağı olmayan üreticilerden fındık alınmayacak
3- Ödemeler peşin yapılacak, emanet olarak fındığını teslim etmek isteyenlerin fındığı alınacak.
4- Fındık fiyatı, 50 randıman Levant kalite tombul fındık için kilo başına brüt 5 milyon 50 bin lira, Giresun kalite tombul fındık için 5 milyon 250 bin lira, sivri ve kara fındık için 4 milyon 750 bin lira olarak uygulanacak.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> DTÖ'nün açmazı tarım

>> Tarıma rekabet geliyor

>> 1 katrilyon don zararı

>> Yoksa tarımımız küçülmüyor da çöküyor mu?


 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.