GÜNDEM

 
Growtech Eurasia 2004 Fuarına İlgi Büyüktü

Growtech Avrasya 2004 4. Uluslararası Sera Tarım Ekipmanları ve Çiçekçilik Fuarı'nın açılış törenine Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vedat Uzunlu, Antalya Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul, Antalya Milletvekilleri, Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Elçin, Antalya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Fisun Evrensevdi, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Tuncer, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Aziz Özmerzi, Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Müdürlüğü Genel Müdürü Mehmet Tahir Topalakçı, Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil Ordu, Narenciye ve Seracılık Araştırma Enstitüsü Başkanı Suat Yılmaz, Akdeniz Tarım Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Behzat İpkin ve tarım sektörünün diğer temsilcileri katıldılar.

Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsrail, İtalya, Rusya, Türkiye, Yunanistan gibi ülkelerden 38 firma fuara katılarak, ürünlerini sergileyip Türk Tüketicisine hitap etti ve yeni iş bağlantıları kurdular.

Tarım Bakanlığı, Antalya Tarım İl Müdürü, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ziraat Mühendisleri Odası, Tarım Kredi Kooperatifleri Antalya Bölge Müdürlüğü, Antalya Ziraat Odası, Antalya İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri, Narenciye ve Seracılık Araştırma Enstitüsü, İl Kontrol Laboratuarı Müdürlüğü ve Akdeniz Tarım Araştırmaları Enstitüsü Growtech Eurasia 2004 fuarını destekleyerek ve katılımcı firmaların tanıtım çalışmaları sonucunda bu yıl rekor düzeyde bir katılımla fuarı Türkiye'nin muhtelif illerinden ve yurtdışından 15.000 kişi ziyaret etmesi sağlandı.

Fuar Paralelinde destekleyen kurumların organizasyonu ile 5 ayrı Seminer ve Panel düzenlenerek, çiftçiler, ziraat mühendisleri ve tarım sektörünün çalışanları bilgilendirildi.

Antalyanın en iyi sebzeleri yarıştı
Antalya Tarım İl Müdürlüğünün organizasyonu ile En başarılı sebze yarışmasının sonuçları fuarın ilk günü açıklanarak kazananlara ödülleri verildi. Açılış töreninden sonra yapılan ödül töreninde çiftçilere ödülleri dağıtılarak, başarılı seçilen sebzeler sergilendi.

NTSR Uluslararası Fuar ve Kongre Organizasyonları Proje Müdürü Mehmet DÜKKANCI ile yaptığımız görüşmede, Antalya'da düzenlenen fuar ve diğer organizasyonlarla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“İlk yıldan itibaren yabancı firmaların katılımıyla uluslararası bir kimliğe kavuşan fuarımız, uluslararası arenada tanınan sayılı bölgesel fuarlardan biri haline gelmiştir. Hollandalı ortağımız RAI Grup'un ve uluslararası acentelerimizin katkılarıyla, uluslararası arenada tanıtım ve geliştirme çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Fuarcılık sektöründe köklü geçmişe sahip bir firma olarak bizler , ortağımız RAI GRUP'un Amsterdam'da organize ettiği NTV (Horti Fair) Tarım Fuarının bir devamı olarak Antalya'da bu fuarı düzenlemekteyiz.

GROWTECH EURASIA'nın ilk yılından itibaren T.C. Tarım Bakanının ve Tarım İl Müdürlüklerinin katkılarıyla yapılması, fuarımızın ülke düzeyinde önemli bir noktada olduğunu ve desteklendiğini göstermektedir. Giderek artan uluslararası ziyaretçi portföyü ve de Türkiye'nin farklı illerinden çiftçilere yönelik ziyaret turları organizasyonu ile GROWTECH Antalya fuarı tarım sektörünün önemli bir buluşma noktası haline gelmiştir.

GROWTECH EURASIA 2004 fuarı; 11-14 Mart tarihleri arasında ANTALYA EXPO CENTER'da geçen yıllara oranla daha büyük bir alanda ve daha fazla yabancı katılımcıyla yapılmıştır. Ortaya konan bu büyüme uluslararası tarım endüstrisi tarafından da dikkatle takip edilmektedir.

Türkiye Ekonomisinin ihracat hacmini geliştirmek için yoğun bir çaba harcadığı, ve bu çabanın sonucu olarak son yıllarda ihracat hacminin önemli oranlarda arttığı bir dönemde Türk Tarım Sektörünün en önemli, Avrasya bölgesinin en dikkat çekici uluslararası fuarımızda sizleri ağırlamaktan gurur duyuyoruz.

Henüz tarımsal ürünlerin yeterli miktarda ihraç edilemediği, EUROGAP gibi, ihracat pazarlarının istediği kalite standartlarının yeni yeni tartışılıp uygulanmaya çalışıldığı, çiftçilerimizin, üreticilerimizin bilgilendirilmeye, bilinçlendirilmeye çalışıldığı, tarımsal altyapının yenilendiği bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde bu fuar sadece ticari alış veriş için bir buluşma noktası değildir. Aynı zamanda çağdaş tarım teknolojilerinin tanıtıldığı, kaliteyi arttırıcı gelişmelerin anlatıldığı ve tarımla ilgili bilgi birikiminin çiftçiye, tarım sektörü mensuplarına aktarıldığı önemli bir buluşma platformu, bilgi ve deneyimleri paylaşma yeridir.

Yabancı ve yerli 140 üzerinde firmayı 9000 m2 üzerinde bir alanda bu yıl misafir ediyoruz. Tüm yerli ve yabancı katılımcıların sunduğu ürünler arasında, daha kaliteli ürünlerin üretilmesi için tohumlar, gübreler, daha iyi seralar için yeni sera teknolojileri bulmak mümkün. Daha az kaynak tüketimi ile daha verimli, daha iyi sulama teknolojilerini, ürünlerin pazarlanmasında kullanılan farklı çağdaş ambalajlama çözümlerini bulmak da mümkün. En önemlisi de fuarın tüm katılımcıları, önerdikleri çözümler ve tekonolojik yeniliklerle üreticinin huzurunda.

Tüm bu çabanın altında yatan temel amaç da çiftçinin, üreticinin daha bilinçli, daha bilgili bir üretici olmasını sağlayarak, ürünlerini iç piyasanın yanısıra ihracatla dış pazarlarda da pazarlayabilecek bir seviyeye getirmek. Üreticinin refahına katkıda bulunacak yenilikleri kendisine sunmak.

Bu çabanın farkında olan bir çok yabancı firma da Türkiye pazarına girme ya da pazar payını geliştirme çabasıyla fuarımıza katılmaktadır. Türkiye'deki tarımın gelişmesini takip etmek, Türkiye pazarına girmeden önce piyasa araştırması yapmak için de bir çok yabancı firma fuarımızı ziyaret etmektedir."

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Önce çiftçiyi inandırmak lazım

>> Sapeksa'nın yeni adı Toros Agripak

>> Cumali Doğru yeniden başkan

>> TMO alımları çeltik üreticisini sevindirdi

>> Growtech Eurasia 2004'e ilgi büyüktü

>> Ekoloji İstanbul 2004 ziyaretçi akınına uğradı

>> Buğday kalitesine göre bölgeler belirlenecek


 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.