GÜNDEM

 
Greyfurtta İhracat Desteği Artışı Rafa Kaldırıldı

AKP Adana Milletvekili Abdullah Torun, Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru'yu ziyaretinde, greyfurt üreticilerine iyi haber veremedi.

Türkiye genelinde dalında çürümeye yüz tutan 50 bin ton greyfurdun akıbetini belirleyecek ihracat desteğinin ton başına 30 dolardan 60 dolara çıkarılmasını isteyen çiftçilerin talebini, basın toplantısı sırasında hazineden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan'a bir kez daha ileten Abdullah Torun olumlu yanıt alamadı.

Avrupa pazarına giren ve ABD tarafından desteklenen Florida greyfurdu nedeniyle ikinci parti ihracatı gerçekleştiremeyen narenciye üreticilerinin sorunlarını ilgili bakanlara ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettiğini söyleyen Torun, ziyaret sırasında gerçekleşen telefon konuşması ile ilgili şunları söyledi.

"Hazineden Sorumlu Devlet Bakanımız Ali Babacan, greyfurt ihracat priminin ilk etapta 30 dolardan 60 dolara çıkarılması konusunu ilgili müsteşarlıklarla görüştüklerini, ancak bu destek artışını Dünya Ticaret Örgütü'nün uygun görmediğinin belirlenmesi üzerine rafa kaldırıldığını ifade etti."
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru ise Türkiye genelinde 127 bin ton greyfurt üretildiğini ve bunun 27 bin tonunun yurt içinde tüketildiğini hatırlatarak, "Bu yıl 50 bin ton greyfurt ihraç edildi. Ülkemize 23.5 milyon dolar döviz girdi. 50 bin ton greyfurt ise Avrupa pazarına, devlet destekli ucuz Florida greyfurdunun girmesi nedeniyle ihraç edilemiyor ve dalında çürüyor. Dünya Ticaret Örgütü çiftçisini destekleyen, inanılmaz sübvansiyonlar yapan ülkelere ses çıkarmıyor. Söz konusu Türkiye olunca desteğin artmasını yasaklıyor. Bunun adına da serbest piyasa ekonomisi diyorlar" diyerek tepki gösterdi.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> İkinci tarım şurası

>> Mısırdaki yanlış fiyat politikası

>> Şeker gibi işe yeni patron aranıyor

>> Greyfurtta ihracat desteği artışı rafa kaldırıldı


 

ANA SAYFAYA DÖN
 


 

 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.