GÜNDEM

 
Mısırdaki Yanlış Fiyat Politikası

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın oğluna ait AB Gıda tarafından yapılan ithalatla gündeme gelen mısır sektöründe 1 yılı aşkın süredir uygulanan yanlış fiyat politikası toplu vurguna yol açtı.
Mayıs 2003'te mısır hasadından aylar önce dünya fiyatlarına göre 2 kat yüksek destekleme fiyatı açıklayan hükümetin yanlış fiyat politikası mısırda toplu vurgunun yolunu açtı.
Erken ve yüksek destekleme fiyatı iç piyasa fiyatlarını şişirdi, cazip hale gelen ithalatı patlattı. Hasad dönemi başlangıcında ithalde uygulanan fon kesintisini yükseltmede geciken hükümet, toplu spekülasyona imkan veren ikinci hatayı yaptı.
Bu dönemde fiktif depolarda gümrüklenmeden bekletilen 100 binlerce ton mısır fon artışından etkilenmeksizin yurda sokuldu.
Yüzde 35-50 oranlarında yumurta ve beyaz et üretiminde yem olarak kullanılan mısırdaki yüksek fiyatlanmanın faturası yumurta ve beyaz et üreticilerine çıktı.
Birçok yumurta ve beyaz et üreticisi 2003'te zora girerken ayakta kalan üreticilerin hazırladıkları AB ülkelerine ihracat da yüksek maliyetler nedeniyle zora girdi.

2002' de sorun yoktu
2002 yılında, mısır ithalatına konulan yüzde 35 fon nedeniyle hasat döneminde mısır ithalatı yapılmadı. Mısır kullanan nişasta ve yem sanayicileri de yerli üretime yöneldi. Bu nedenle de 2002 yılı mısır ürününün pazarlanmasında üretici açısından bir sıkıntı yaşanmadı.

İthalat, 1,7 milyon tona çıktı
Ancak, 2003 yılı nisan ayında yüzde 35 olan mısır ithalat fonu cazip hale geldi. Bunu fırsat bilen sanayiciler de, mısır ithalatına başladılar.
Ocak ayında başlamak üzere, haziran ayına kadar fabrika teslimi kilogram başına 245-250 bin liradan yaklaşık 1,2 milyon ton mısır ithal edildi.
Fon kesintisinin 20 dolara düşürülmesi, alım bağlantısı yapılan ve yola çıkan gemilerle birlikte ağustos ayı sonuna kadar ithal mısır miktarının 1,7 milyon tona çıktığı gözlendi.

TMO'nun elinde mısır kaldı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), haziran ayında 2003 yılı mısır alım fiyatlarını 310 bin TL/Kg olarak ilan etti.
İthal fiyatlarının daha cazip olması nedeniyle, mısır kullanan sanayi kolları, gereksinim duydukları ithal mısır ithal yoluyla temin etmeye çalıştı.

Yanlışlıklar ve sonuçları
Yem Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Dr. İsmail Hakkı Erdoğdu, üretimde açık bulunan mısırda üretim miktarını artırmak, üreticiyi desteklemek için yapılan bu operasyonun istenilen sonucu vermediğini, iç piyasa fiyatlarını yükselttiğini, yükselen fiyatların sanayicileri zora soktuğunu ifade ederek "Üretici primle desteklenseydi bütün bunlar yaşanmazdı"dedi.
Her yıl 1 milyon tonluk ithalatın doğal olduğunu anlatan Erdoğdu, geçen yıl ithalatın 1 milyon 650 bin tona çıktığını belirterek, şöyle devam etti:
"Buna ihtiyacımız var. Beyaz et ve yumurta üreticileri kullanıyor. İkame edecek madde de yok. Geçtiğimiz yıl yem üretiminde arpa da kullandık. Ancak rekolte düşüktü, ithalat yapıldı. Tavuk üretimi 100 bin ton artışla 850 bin tona çıktı. Türkiye'de mısır üretilir, fonlar yükseltilir. Ne zaman mısır biter, gümrükler açılır ve dışardan mısır gelir. Geçtiğimiz yıl TMO 310 bin liradan aldı, 410 bin liradan sattı. 5 ay vadeli vade farksız olarak veriyor. Bu yıl elinde 310 bin ton civarında mısır kaldı."

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> İkinci tarım şurası

>> Mısırdaki yanlış fiyat politikası

>> Şeker gibi işe yeni patron aranıyor

>> Greyfurtta ihracat desteği artışı rafa kaldırıldı


 

ANA SAYFAYA DÖN
 


 

 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.