GÜNDEM

 
SARS Pamuk Fiyatlarını da Sarstı

Dolar bazında yüzde 15 düştü
Çin'in pamuk alımlarını azaltması ve iptal etmesinin dünya pamuk fiyatlarının gerilemesinin en önemli nedeni olduğunu vurgulayan İzmir Ticaret Borsası Pamuk Ajanı Emin Dinleten, "Çin'in piyasadan çekilmesi sonucunda başlayan düşüş genişleyerek devam ediyor. Bu yıl dünya pamuk piyasalarında bugüne kadar hiç yaşanmamış bir olay yaşandı ve fiyatlar birkaç gün içinde dolar bazında yüzde 15 düştü. Dünya fiyatlarının yanısıra Türkiye'deki dolar'da yaşanan düşüş nedeniyle ithal pamuk çok ucuzladı. Tekstil ihracatçısı da doğal olarak ucuz pamuk nerdeyse onu alıyor. Bu durum iç piyasadaki pamuk fiyatlarına da yansımaya başladı. Tariş fiyatlarını 225 bin lira düşürdü. Tariş'in ardından tüccar fiyatlarının da düşmesini bekliyoruz" dedi.

Yeni ekim sezonu öncesinde fiyatta yaşanan bu gerilemenin pamuk üreticisi açısından moral bozucu bir durum olduğunu vurgulayan Dinleten, "Pamuk üretim sezonuna maalesef talihsiz bir başlangıç yaptık. Böyle devam ederse Türkiye'nin ithal pamuk oranı üretim rakamına yaklaşacak" görüşünü savundu.

ABD pamuk fiyatlarını indirdi
Çin'in pamuk alımlarını durdurması nedeniyle ABD'nin pamuk fiyatlarında ciddi indirimler yaptığını vurgulayan Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Mısırlı, "Çin tekstil ve konfeksiyon satışlarının düşmesi nedeniyle pamuk alım bağlantılarını da iptal ediyor. Bu durum doğal olarak dünya fiyatlarına yansıdı. Çünkü Çin dünyanın en fazla pamuk tüketimi yapan ülkesi. Dünya fiyatlarında yüzde 15'in üzerinde bir gerileme var. Türkiye'de de dolar'ın düşmesi zaten her geçen yıl artan pamuk ithalatını resmen hortlattı. Yaptığımız görüşmelerde geçtiğimiz yıl 600 bin tonlara dayanan pamuk ithalat miktarının bu yıl Türkiye'nin üretim rakamına yaklaşabileceği ifade ediliyor. Bu Türkiye pamuk üretimi ve üreticisi açısından çok olumsuz bir durum" dedi.
SARS hastalığının dünya pamuk piyasasında yol açtığı paniğin fiyatların gerilemesi şeklinde sonuçlandığını anlatan İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şadi Katırcıoğlu, "Çin'in pamuk alım kontratlarını iptal edeceği söylentileri bile fiyatların gerilemesine yolaçtı. Nitekim özellikle son 20 gündür dünya pamuk satıcıları her gün fiyatlarda birkaç cent'lik indirim yapıyorlar" dedi.

Üreticinin alternatifi yok
Pamuk üreticisinin başka alternatifi olmadığı için bu yıl da pamuk ektiğini ifade eden Tariş Pamuk Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Ancın, "Üretici hava koşullarından dolayı buğday ekemedi. Bu nedenle de pamuk ekmekten başka çaresi yok. Ancak pamuk ekim döneminde bile dünya fiyatlarında yaşanan bu gerileme üretici de büyük moral bozukluğuna yolaçıyor. Bu gidişatla bu yıl ki pamuk rekoltesinin geçen yıl ki rekolteyi geçmesi mümkün değil" dedi.
Dolardaki düşüş nedeniyle ithalatın çok fazla arttığını kaydeden Ancın, bunun iç piyasadaki pamuk fiyatlarının da gerilemesine yol açtığını anlattı.

 

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Üreticide hayal kırıklığı

>> 2. Yaş meyve sebze sempozyumu

>> Çünkü devlet baba dedik ya...

>> Mazot desteği üreticiyi memnun etmedi

>> Tarım kırmızı alarm veriyor

>> SARS pamuk fiyatlarını da sarstı
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.