SEKTÖREL

 

 İpekböceğine Destek Yaradı

Türkiye'nin ''prestij ürünlerinden'' yaş ipekböceği kozası üretiminde 2001 yılında başlanan doğrudan destek uygulaması, sektörün yeniden canlanmasına neden oldu. 2001 yılında 47 ton olan üretim, doğrudan desteğin devam ettiği geçen yıl 100 tona çıktı. Bu yıl şartların uygun devam etmesi halinde, 150 tonluk üretim bekleniyor.
Türkiye İpekböcekçilik ve İpekçilik Milli Komitesi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, son iki yılda doğrudan destek sisteminin başarıyla uygulanması sonucu, Kozabirlik, geçen yıl dünya fiyatlarından yaş ipekböceği kozası aldı ve dünya fiyatlarından iç ve dış piyasaya satış yaparak stoğunu eritme imkanı buldu.
Birlik, geçen yıl aldığı 100 ton kozanın 60 tonunu satarken, 40 ton kozayı da aynı şekilde değerlendirecek. Geçen yıl üreticiye mağdur etmeyecek fiyatların açıklanması, ipekböceği tohumlarının üreticileri ücretsiz dağıtılması, ayrıca kutu başına verimliliğin 30 kg'ın üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle üretimin 100 tona ulaştığı belirtiliyor.

Tohumlar, ithalatla yenilendi

Diğer taraftan geçen yıl yaşanan başarılı üretim sezonuna karşın, bu yıl dağıtılmak üzere hazırlanan ipekböceği tohumlarında, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde 'ipekböcekçiliğinin sonunu getiren' , 'karataban (nosema)' hastalığı görüldü. Bunun üzerine dağıtılmak üzere hazırlanan tüm tohumlar imha edilerek, Japonya'dan 5 bin kutu tohum ithaline karar verildi. Geleneksel ve kültürel ürün olan ipekböceği kozası üretiminin devamı açısından, ithal edilecek tohumların bedelinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan (DFİF) karşılanarak, üreticilere bu yıl da ücretsiz tohum dağıtılması uygun görüldü.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca, Kozabirlik, toplam 46 bin dolara Japonya'dan 5 bin kutu ipekböceği tohumu ithal ederek, hava sıcaklığının uygun olduğu Alanya'da üreticilere dağıtmaya başladı. Tohumlar, başta Bursa olmak üzere, Türkiye'nin her yerinden talep eden üreticilere dağıtılacak. İthalat bedeli olan yaklaşık 73 milyar lira da DFİF'ten karşılanacak.

Toplam destek 1 trilyon liradan az

İpekböcekçiliğinin desteklenmesi amacıyla, bu yıl devlet damızlık yaş koza için kg başına 10 milyon lira, birinci sınıf (baz) yaş koza için 7 milyon lira, ikinci sınıf için 6 milyon 250 bin lira, üçüncü sınıf için 5.5 milyon lira, çipez koza için 3 milyon 750 bin lira doğrudan destek ödeyecek. İthal edilecek tohumlarla birlikte, ipekböcekçiliğinin desteklenmesi için devletin ödeyeceği toplam tutar, 820.5 milyar lirası doğrudan destek bedeli olmak üzere 900 milyar lirayı geçmeyecek.
Kozabirlik ise doğrudan desteğe ek olarak, damızlık kozalar için kg başına 6.5 milyon lira ile 2 milyon 250 bin lira arasında, baz kozaya da 3 milyon lira alım fiyatı uygulayacak. Üreticinin eline, kozada, kg başına 16.5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında bedel geçecek. Yaş ipek kozası üreticilerine, 1999'da 178 milyar lira, 2000 yılında 91.4 milyar lira, 2001 yılında 102.9 milyar lira destekleme pirimi 43.5 milyar lira doğrudan destek olmak üzere toplam 146.4 milyar lira ödendi.

Geçen yıl ise prim kaldırılırken, üreticilere toplam 537.1 milyar lira doğrudan destek ödemesi yapılmış, ayrıca 23 milyar liralık tohum bedeli de Hazine'den karşılanmıştı. Kozabirlik, alım bedeli olarak üreticiye geçen yıl 195.3 milyar lira verdi. Koza ve ipek sektörü, yaklaşık 20 bin çiftçi ailesini ilgilendiriyor, yan gelir sağlıyor. İpek üretimi, Türk ipeği ve Türk motifleri ile üretilen Hereke halısının üretiminin devamı açısından da önem taşıyor.

 

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL

>> Biber Yetiştiriciliği

>> İpekböceğine destek yaradı

>> Dünya su günü

>> Tarımda humik maddeler ilaç mı? yoksa toprak organik maddece aç mı?
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.