GÜNDEM

 
Fındıkta "Kurul" Kavgası

DTM: Politikayı biz belirleriz Dış Ticaret Müsteşarlığı Trabzon Ticaret Borsası'na gönderdiği yazıda Fındık politikalarının Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından belirlendiğini bildirerek Fındık Koordinasyon Kurulu'nda yer almalarının söz konusu olmadığına yer verildi.
Üretici dışlanıyor:
Fındık Koordinasyon Kurulu Dönem Başkanı Sebahattin Arslantürk, Dış Ticaret Müsteşarlığı bünyesinde oluşturulan Fındık Tanıtım Grubu'nun ve bürokratlardan oluşan Fındık İzleme Değerlendirme Komitesi'nin üreticiyi ve ticaret borsalarını dışladığını belirterek, Fındık Koordinasyon Kurulu'nun fındık konusundaki her kesimi kucaklayarak yoluna devam edeceğini söyledi.
Fındıkta "kurul" tartışması yaşanıyor. Üretimden ihracata fındığın her aşamasında yaşanan sorunları belirlemek ve çözüm üretmek amacıyla oluşturulan Fındık Koordinasyon Kurulu, faaliyete geçmesinden 8 ay sonra ihracatçıların ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın tepkisini çekti.
Daha önce geniş kapsamlı olarak yapılan Trabzon,Ordu ve Ankara'daki Fındık Koordinasyon Kurulu toplantılarına sesiz kalan Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği,İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği ve Dış Ticaret Müsteşarlığı 26 Nisan'da Ankara'da yapılması kararlaştırılan "2003 yılı fındık politikalarının" ele alınacağı 4.Dönem toplantısına ve Kurulun çalışmalarına katılmayacaklarını bildirdiler.
Dış Ticaret Müsteşarı adına İhracat Genel Müdürü Ali Boğa,Trabzon Ticaret Borsası'na gönderdiği yazıda dış ticaret politikalarının ve ihracata konu olan tarım ürünleri politikalarının Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın (DTM) görev ve yetkisi kapsamında olduğuna dikkat çekti. Fındık ihracatının geliştirilmesi ve potansiyel pazarlarda tanıtımın yapılarak tüketimin artırılması amacıyla DTM başkanlığında ilgili İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu üyelerinin katılımı ile Fındık Tanıtım Grubu oluşturulduğunu hatırlatan Ali Boğa, Fındık Tanıtım Grubu ve dolayısıyla Müsteşarlığın Fındık Koordinasyon Kurulu üyesi olmadığını ve basına yapılan açıklamalarda bunun dikkate alınmasını istedi. Boğa, son olarak DTM,Tarım ve Köyişleri Bakanlığı,Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin katılımıyla oluşturulan Fındık İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nin gerekli koordinasyonu sağladığına dikkat çekti.
İhracatçılar çekildi
Fındık Koordinasyon Kurulu Dönem Başkanı Sebahattin Arslantürk'ün Ankara'da yapılacak toplantıya ilişkin yazısına yanıt veren Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği, bu toplantıya ve bundan sonra da Kurul'un çalışmalarına katılmayacaklarını resmen bildirdi. Karadeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreter Vekili Selçuk Toramanoğlu imzasıyla gönderilen yazıda, Fındık Tanıtım Grubu, Fındık İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nin nitelikli çalışmalar yaptığına dikkat çekilerek: "aynı konularda faaliyet göstermek üzere yeni bir çalışma grubu oluşturulmasının, esasen fındığın spekülatif karakterli piyasalara sahip olması da gözönünde bulundurulduğunda, sektörde mevcut birlikteliği olumsuz etkileyeceği ve koordinasyonsuzluğa neden olacağı" ifade edilerek Kurul çalışmalarına katılmama kararı alındığı bildirildi.
İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ufuk Özongun da yaptığı açıklamada Fındık Koordinasyon Kurulu'nun iyi niyetle çalışmaya başladığını ancak daha sonra bazı kurumların reklamını yapar konuma geldiğini iddia ederek bu nedenle bu Kurulda yer almayacaklarını söyledi.
Üretici dışlanıyor
Fındık Koordinasyon Kurulu Dönem Başkanı Sebahattin Arslantürk, Dış Ticaret Müsteşarlığı bünyesinde oluşturulan Fındık Tanıtım Grubu'nun ve bürokratlardan oluşan Fındık İzleme Değerlendirme Komitesi'nin üreticiyi ve ticaret borsalarını dışladığını belirterek, Fındık Koordinasyon Kurulu'nun fındık konusundaki her kesimi kucaklayarak yoluna devam edeceğini söyledi. Fındık Koordinasyon Kurulu'nun diğer oluşumlardan farklı olarak fındık ile ilgili her kesimi bir çatı altında biraraya getirdiğini anımsatarak şu bilgileri verdi:
"Üretici kesimini temsilen Fiskobirlik ve ziraat odaları,borsaları temsilen fındık ile ilgili 7 ticaret borsası, ihracatçıları temsilen 2, birliğimizi ve bilimsel çalışmalar konusunda da Tübitak'ı içine alan Fındık Koordinasyon Kurulu'nun faaliyete başlamasından bu0yana 8 ay geçti. Kurulun oluşturulmasından önce Ankara'da geniş katılımlı bir toplantı yapıldı. İhracatçılar da oradaydı. Karadeniz Fındık ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Başkan o toplantıda Kurulun yararlı olacağını belirtti.Sektörde tam bir birliktelik sağladık. Daha önce yaptığımız Kurul toplantılarına ihracatçı birlikleri yöneticileri mazeret belirterek katılmadılar ama çok sayıda ihracatçı katıldı. Son olarak Ordu'da yapılan 3.dönem toplantısında 2003 ürünü fındık politikalarını ele almak üzere 26 Nisan'da Ankara'da 4. dönem toplantımızı yapmaya karar verdik. Bu toplantıya ilişkin 13 kuruluşa yazı yazarak görüş istedik. Bu aşamada Dış Ticaret Müsteşarlığı ve ihracatçılar Kurul çalışmalarına katılmayacaklarını bildirdiler. Anladığımız kadarıyla ihracatçılar birliği yöneticileri ve müsteşarlık Fındık Koordinasyon Kurulu'nun bu kadar başarılı olacağını düşünmediler. Baktılar ki üretici, sanayici, borsalar ve ihracatçılar birlikte iyi çalışmalar yapıyor hemen engelleme yoluna gittiler. Ama biz yılmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Diğer oluşumlarda üretici, borsalar ve ziraat odaları dışlandığı için bugüne kadar sorunlar çözülemedi. Fındık Tanıtım Grubu ve Fındık İzleme ve Değerlendirme Komitesi bu güne kadar ne yaptı? Fındık Tanıtım Grubu'na her yıl 3 milyon dolar kaynak aktarılıyor ortada bir başarı yok."


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİşMELER
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Birlikler birleşti

>>
Ürün borsalarında dünya standartları

>>
Çiftçi için internet girişimi

>> Avrupalı tavuklar grip olunca

>> Fındıkta "Kurul" kavgası

>> Çukurova Zootekni Günleri

>> Growtech Tarım Fuarı
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.