GÜNDEM

 
Birlikler Birleşti

 


Tariş'in öncülüğünde Kuşadası'nda biraraya gelen Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri sorunların çözümü için güçbirliği oluşturdular.
Türkiye'de ki 17 birlikten Gülbirlik ve Güneydoğubirlik dışındaki 15 birliğin yönetim ve denetim kurulu başkan ve üyelerinin yanı sora genel müdürleri katıldı.
Yeniden yapılandırma sürecinde birliklerin sorunları ARIP Projesi, birlik borçlarının tahkimi, tarım sektörünün sorunları ve destekleme politikalarının ele alındığı toplantıda birilikler arasındaki iletişimin daha çok artırılmasına ve birlikte hareket edilmesine karar verildi.
Toplantının açılışında konuşan Tariş Genel Müdürü ve Yeniden Yapılandırma Kurulu Üyesi Ayhan Özer, birliklerin bundan sonra sık sık biraraya gelerek, sorunlarına ortak çözüm bulmaya çalışacaklarını söyledi. Türkiye Tarım Reformu Uygulama Projesi' nin (ARIP) birliklerin verimli çalışmalarını engelleyen birçok maddesi olduğunu vurgulayan Özer, şunları söyledi:
“Bu projeyi imzaladık ama baskı altında imzaladım. Başka seçeneğimiz yoktu. Bizim projede itiraz ettiğimiz noktalar var. Örneğin ARIP Projesi kapsamında hazırlana yeniden yapılandırma çerçevesinde, 'birliklerin 31 Temmuz 2003 tarihi itibariyle kullanacağı kredilerin faiz oranı ticari banka kredi faizinden biraz daha yüksek olacağı' ifade ediliyor. Böyle bir durum birlikler açısından kabul edilemez. Ayrıca '2004 ten itibaren birliklere DFİF kredisi kullandırılmayacak ve birlikler bir ticari bankadan kredi bulamazsa, devlet alacaklarına karşılık bu birliklerin bazı işletmelerini ya da birliğin kendisini tasfiye edebileceği' kaydediliyor. Bu maddeler ARIP Projesi'nin birlikleri yapılandırma mı yoksa tasfiye etme amaçlı mı olduğu konusunda kuşku duymamıza neden oluyor.”
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın birliklere gönderdiği müfettişlerin yaptıkları denetimlerin de, birliklerde büyük sıkıntılara neden olduğunu kaydeden Özer, “Bu konuda da birliklerle ortak hareket etme kararı aldık. Bu konudaki sıkıntılarımızı Sanayi ve Ticaret Bakanımız Ali Coşkun'a yazılı olarak ileteceğiz”dedi.
Kayısıbirlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Cengiz, “Birlikler üst kurul” oluşturulması ve her konuda birlikte hareket etmeleri önerisinde bulunarak, “Bu üst kurul sayesinde üreticinin sesi daha gür çıkar. Çünkü IMF ve Dünya Bankası reçeteleri birliklere yaramadı.Bizler 700 bin üreticiyi temsil ediyoruz. Hükümet bizim görüşlerimizi gözardı etmemeli”dedi.
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlan-dırma Genel Müdürü Güngör Şarman ise birliklere her konuda destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini belirterek, ”Bakanlık olarak kapımız sizlere her zaman açık. Bize tüm sorunlarınızda başvurabilir-siniz. Sorunlarınızı çözmek için elimizden geleni yapacağız”dedi.
Avrupa Birliği'nde yüzde 5 olan tarım nüfusuna birlik bütçesinin yaklaşık yüzde 40'ı civarında destek verildiğini vurgulayan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin ise “Türkiye'de ise tarımdaki tüm destekler kaldırıldı. Avrupalı çiftçi 10 liraya malettiği malı aldığı destekler sayesinde Türkiye gibi ülkelere 2 liraya teklif ederken, Türk çiftçisinin Avrupalı çiftçilere rekabet etmesi bekleniyor” görüşünü dile getirdi.
Birliklerin özerkleştirme sürecinde ayakta durmayı başardığını kaydeden Çetin, “Bu zor süreci güçlerimizi birleştirerek daha kolay atlatacağız. Aksi takdirde tarım ithalatçısı bir ülke haline gelen Türkiye'de tarım tamamen biter” dedi.


 


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİşMELER

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Birlikler birleşti

>>
Ürün borsalarında dünya standartları

>>
Çiftçi için internet girişimi

>> Avrupalı tavuklar grip olunca

>> Fındıkta "Kurul" kavgası

>> Çukurova Zootekni Günleri

>> Growtech Tarım Fuarı
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.