GÜNDEM

 
Avrupalı Tavuklar Grip Olunca Türkiye'ye İhracat Şansı Doğdu


Dışişleri Bakanlığı'nın yazısı üzerine sektörü bilgilendiren Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Türkiye'deki ihracatçı birliklerine gönderdiği yazıda, "12 Mart 2003 tarihli Suudi Arabistan basınında, Avrupa Birliği tavuk ürünleri ithalinin Avrupa'da kuş gribi vakalarına rastlanması üzerine geçici olarak yasaklandığına dair haberler yer aldı. Ayrıca, Suudi Arabistan'ın AB'den her yıl 133 milyon dolar değerinde, 120 bin ton tavuk ürünü ithal ettiği belirtiliyor" denildi.
"İhracat desteği verilirse talebi karşılarız"
Ağır bir krizden henüz yeni çıkmaya başlayan üreticiler ise ihracat yapma konusunda umutlu değil. Üreticiler devletin de desteğiyle güçbirliği yaparak Suudi Arabistan'a ihracat fırsatını değerlendirebileceklerini belirtiyorlar. Suudi Arabistan'ın AB normlarına titizlikle uyduğunu belirten üreticiler, Türkiye'nin AB standartları numarası alma çalışmalarının da son aşamaya geldiğini söylediler.
İhracat için AB norm belgesi gerekiyor
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği(BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, Hollanda'da ortaya çıkan ve bir gecede bütün kümesi yok eden kuş gribi hastalığının henüz tedavisinin bulunmadığına dikkati çekti. Hollanda'nın dünyanın en büyük piliç eti ve sofralık yumurta ihracatçısı olduğunu da dile getiren Canoler, bu hastalığın görüldüğü ülke ile ticaret ilişkisinin hemen kesildiğini belirtti. Canoler, "Ancak kesimhanelerimizin Avrupa Birliği'ne uygunluk numarası yok. Suudi Arabistan ise AB normlarını taklit ediyor. Kesimhanelerimiz AB normlarına göre çalışıyor. Ancak AB, devletin kayıt altında tuttuğu bir kesimhanecilik sistemi istiyor. Bu normlar için çalışmalarımız son aşamaya geldi. AB standart numarasını aldığımız zaman hem AB ülkelerine hem de Suudi Arabistan'a ihracat yapabileceğiz" bilgisini verdi.
Türkiye'den Suudi Arabistan'a bir miktar yumurta ve tavuk etinin dolaylı olarak ihraç edildiğini kaydeden Canoler, "AB norm belgesini alırsak bu ülkeye özellikle tavuk göğüsü satarak çok karlı bir ticaret yapabiliriz" dedi. Karagüp Tavukçuluk A.Ş.Genel Müdürü Ali Deveci, sektörde üretim fazlalığından dolayı fiyatların hızla düştüğünü, damızlıkların azalmasından dolayı da iç piyasada üretim boşluğu doğduğunu söyledi. Deveci, "Bu ortamda ihracat taleplerinin karşılanabileceğini sanmıyorum. Ayrıca maliyetlerimiz çok yüksek. Hammadde konusunda yurtdışına bağımlıyız. İhracat konusunda destek verilirse firmalar yurtdışı satışa yönelebiliriz. Tek bir firmanın da ihracat yapma şansı zor. Tavukçuluk sektöründe üreticiler güçbirliği yaparak ortak bir havuz oluşturabilirse Suudi Arabistan'da ortaya çıkan talebi karşılayabiliriz" şeklinde konuştu.
Kral Tavukçuluk Ltd.Şti.Yetkilisi Meltem Helat, tavukçuluk sektörünün büyük bir krizi atlatmak üzere olduğunu belirterek, "Şu an fiyatlarda bir yükselme sözkonusu. Ancak belki yarın fiyatlar düşebilir. Bu nedenle bırakın ihracat yapmayı Türkiye'ye açılmaya tereddüt ediyoruz. İzmir dışında ancak güvenilir firmalara mal gönderiyoruz" dedi.
İhracat 20 bin tonu bulmuyor
BESD-BİR rakamlarına göre Türkiye'de 2000 yılında 754 bin ton olarak gerçekleşen beyaz et üretimi 2001 yılında 682 bin tona düştü. 2002'de ise üretim rakamı 703 bin ton oldu. İhracat rakamı ise 2000'de 10 bin 527 ton, 2001'de 24 bin 417 ton, 2002 yılında ise 19 bin 520 ton oldu. İhracatın yapıldığı ülkelerin başında Türk Cumhuriyetleri ve Balkan ülkeleri geliyor.

BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİşMELER
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Birlikler birleşti

>>
Ürün borsalarında dünya standartları

>>
Çiftçi için internet girişimi

>> Avrupalı tavuklar grip olunca

>> Fındıkta "Kurul" kavgası

>> Çukurova Zootekni Günleri

>> Growtech Tarım Fuarı
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.