SEKTÖREL
 
 

Alata Bahçe Kültürleri
Araştırma Enstitüsü'nden
örtü altı yetiştiriciliğinde
iki yeni ürün

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü işbirliği ile yapılan sebze ıslahı çalışmaları sonucunda Dr. Sami KESİCİ ve arkadaşları tarafından örtüaltı yetiştiriciliğine uygun 2 Adet Yazlık Kabak F1 Hibrit Çeşidi geliştirildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü işbirliği ile yapılan sebze ıslahı çalışmaları sonucunda Dr. Sami KESİCİ ve arkadaşları tarafından örtüaltı yetiştiriciliğine uygun 2 Adet Yazlık Kabak F1 Hibrit Çeşidi geliştirildi. Bu çeşitler 12 Nisan 2002 Cuma günü düzenlenen Tarla Günü ile bölge çiftçilerine, tohumculukla ilgili özel sektör temsilcilerine ve Ziraat Mühendislerine tanıtıldı. Dr. Sami KESİCİ'den alınan bilgilere göre;

19882000 yılları arasında Yazlık Kabak F1 Hibrit Çeşidi geliştirmeye yönelik olarak yapılan ıslah çalışmalarında 125 adet safhat kabak genotipi kullanılmıştır. Bu safhatların kullanılması sonucunda 2 Adet Yazlık Kabak F1 Hibriti geliştirilmiş olup bu çeşitlerin özellikleri kısaca şöyledir.
102 numaralı F1 melezi olan çeşidin meyve rengi açık yeşil olup şekli hafif koniktir. Ortalama meyve ağırlığı 180.0 gram, meyve çapı 4.0 cm ve uzunluğu 14.7 cm'dir. Hasat sonunda bitki boyu 73 cm'dir. İlkbahar dönemi yetiştiriciliğinde 5 günlük süre içerisinde erkenci verim miktarı 415 kg/dekar, 80 günlük sürede toplam verimi 7200 kg/dekardır.
36 numaralı F1 melezi olan diğer çeşidin ise meyveleri yuvarlak, rengi koyu yeşildir. Ortalama meyve ağırlığı 174.5 gram olup meyve çapı 15.3 cm, çapı ise 3.6 cm'dir. Hasat sonunda bitki boyu 89 cm'dir. İlkbahar dönemi yetiştiriciliğinde 5 günlük süre içerisinde erkenci verim miktarı 510 kg/dekar, 80 ünlük sürede toplam verimi 7800 kg/dekardır.
Elde edilen bu çeşitlerin tescil işlemleri halen devam etmekte olup 1 yıl sonra çiftçilerimizin hizmetine sunulacak..
Toprak Analiz Laboratuvarı modern cihazlarla donatıldı

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ait olan ve 3 yıllık bir dönemde çalışmalarına ara veren Bölge Yaprak ve Toprak Analiz Laboratuvarı modern cihazlarla donatılarak 20/10/2000 tarihinden itibaren yeniden çalışmalarına başlamıştır. Bugüne kadar toplam 865 toprak, 1471 yaprak, 132 gübre ve 33 adet sulama suyu örneğinde gerekli analizler yapılmıştır.
Toprak örneklerinde; bünye, pH, organik madde, tuz, kireç, alınabilir fosfor ve alınabilir potasyum analizi ve gübreleme önerileri;
Yaprak örneklerinde; azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, mangan ve bakır analizi ve gübreleme önerileri;
Su örneklerinde ise; tuz, katyonlar (potasyum, kalsiyum, magnezyum ve sodyum), anyonlar (klor, karbonat, bikarbonat) ve SAR değerleri ile sulama suyu sınıfı belirleme ve sulama önerileri;
Gübre örneklerinde ise istenen analizler yapılmaktadır.
Laboratuvarımızda; beş ziraat mühendisi, üç laborant ve bir temizlik görevlisi çalışmaktadır.
15.000.000 TL toprak analiz ücreti.
15.000.000 TL yaprak analiz ücreti.
10.000.000 TL su analiz ücreti.


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

SEKTÖREL

>> 14 Mayıs "Çiftciler Günü"

>> Hububat desteklenmesinde TMO' nun rolü

>>
Anız yangınları

>> Türkiye ve çilek ihracatı

>>
Navel (Göbekli) portakallar

>> Tarımsal destekler

>> Alata Bah. Kül. Ar. Ens.
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


 
 
Copyright©19962000 CineTarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. CineTarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.