SEKTÖREL
 
 

Tarım politikalarımız yönünden buruk ve kırgınız.

14 MAYIS ÇİFTÇİLER GÜNÜ
Cumali Doğru
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı

Cumali Doğru, "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, son iki yıldır yaşanan derin krize bağlı olarak Türkiye'de hiçbir alanda iyiye gidişin gözlendiğini söylemenin mümkün olmadığını belirtti.
ADANA Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türk çiftçisinin bir karış toprağını bile boş bırakmayarak üretimini sürdürdüğünü ancak yöneticilerin bu fedakarlık ve gayrete hak ettiği değeri vermediklerini ifade ederek, "Tarım politikaları yönünden buruk ve kırgınız" dedi.
Cumali Doğru, "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, son iki yıldır yaşanan derin krize bağlı olarak Türkiye'de hiçbir alanda iyiye gidişin gözlendiğini söylemenin mümkün olmadığını belirtti.
"Tüm olumsuzluklara rağmen Türk çiftçisi bir karış toprağını boş bırakmayarak üretime devam etmiştir. Bu çiftçinin fedakarlıkları ve gayreti sonucu olmuştur." diyen Doğru, ancak ülkeyi yönetenlerin çiftçiye hak ettiği değeri vermediğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Tarım politikaları yönünden buruk ve kırgınız. Özellikle dış ticaret politikaları yönünden ümitsiziz. Dünyanın ileri ülkeleri çiftçilerine çok büyük boyutlarda destek ve sübvansiyon sağlarken, sözcüsü durumundaki IMF ve Dünya Bankası Türkiye'den tarıma yönelik desteklerin kaldırılmasını istemektedirler. Şu anda devletin tarıma ne girdide ne üründe ne de kredilerde hiçbir desteği söz konusu değildir. bütün destekler kaldırılmış durumda. Dünya piyasalarında rakibimiz durumundaki ülkelerde ise üreticilere faizsiz kredi, doğrudan gelir ve ihracat desteği adı altında çok büyük destekler yapılmaktadır. Bu rekabet ilkesine aykırıdır.
Türk çiftçisine imkan sağlansın Avrupa ülkeleriyle giriştiğimiz bu global yarışı kesinlikle kazanırız. Çünkü, verim açısından Avrupa ülkelerinin gerisinde değiliz. Ancak elimiz kolumuz bağlanmış durumunda. Geçen yıl pamukda ki 70 bin lira prim ödemeleri bile hala tüm üreticilere verilmedi. "Doğru, ayrıca, hava şartlarının uygun gitmesi nedeniyle buğdayda rekolte artışı beklendiğini ve bu açıdan "Çiftçiler Günü"ne sevinçle girdiklerini ifade ederek "Bizlere hak ettiğimiz fiyat verilirse yüzümüz gülecek. Hiç olmazsa bunu yapsınlar" dedi
.


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

SEKTÖREL

>> 14 Mayıs "Çiftciler Günü"

>> Hububat desteklenmesinde TMO' nun rolü

>>
Anız yangınları

>> Türkiye ve çilek ihracatı

>>
Navel (Göbekli) portakallar

>> Tarımsal destekler

>> Alata Bah. Kül. Ar. Ens.
 

ANA SAYFAYA DÖN
 

 
 
Copyright©19962000 CineTarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. CineTarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.