GÜNDEM

TUYED toplantı notları.

Sebze ve meyvelerdeki
kimyevi madde kalıntıları.

Son zamanlarda toplumu ve medyayı yoğun olarak meşgul eden 'MeyveSebze deki Hormon Kullanımı ve Kimyevi Madde Kalıntıları' konusunda üyelerini aydınlatabilmek amacı ile 2 Mayıs 2002 tarihinde Seyhan Oteli'nde bir toplantı yapan TUYED, konuşmacı olarak Prof. Dr. Tayfun Ağar'ı ve olayı bizzat yaşayan, Antalya Yaş MeyveSebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ercan Boztepe' yi konuşmacı olarak davet etti.
Normalin çok üzerinde kimyevi madde içermesi nedeni ile Almanya'da imha edilen taze biberlerin sahibi olan ve olayı bizzat yaşayan Ercan Boztepe, konuyu gerçekçi bir yaklaşımla açıkladı. İmha edilen 2,5 ton biberin normalin on katı kadar “Metamidophos” içerdiğini Almanya' da yapılan analiz neticesinde öğrendiğini söyleyen Boztepe, Türkiye'de bu tür analizi kısa sürede yapabilecek uluslararası bir laboratuarın mevcut olmadığını belirtti. Ayrıca, sadece tütün bitkisi için kullanım izni olan bazı zehirli ilaçların tütün ile alakası olamayan sebze bölgelerinde satılmasının da çok sakıncalı olduğuna işaret etti. Hormon konusunun ise çok abartıldığını söylenen Boztepe, ihracatta hormon konusunda hiçbir problem yaşamadıklarını,sadece domates, kabak ve patlıcan' ın çiçeklenme safhasında kullanılan hormonun zaten bitkinin kendisinde mevcut olduğunu, daha sonra da işlevini tamamlayarak yok olduğunu anlattı. Bu nedenle, ihracat yapmakta olduğu ülkelerin hiçbirinin, meyve ve sebzede şekil bozukluğu olsa bile, bunu önemsemediklerini ve hormon konusunda titiz davranma gereği duymadıklarını belirtti. Asıl sorunun kimyevi madde kalıntılarında meydana geldiğini ve turunçgil meyvelerindeki ilaç kalıntısının henüz bir sorun yaratmamış olmasının bundan sonra da yaratmayacağı anlamına gelmeyeceğini ifade eden Boztepe, bu konuda üreticilerimizin gelecekte çok dikkatli olmalarını önerdi.
Daha sonra söz alan Prof. Dr. Tayfun Ağar ise, “Europgap 2000 Protokolu”nun içeriğini ana başlıklar halinde sıraladı ve özellikle Turunçgil Sektörünü ilgilendiren bölümlerini detayları ile izah etti. Kısa bir süre sonra bu protokole uymaya mecbur olacağımızı ve bu konuda şimdiden ciddi bir çalışma başlatmamızın gerekli olduğunu vurguladı.


 

BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

GÜNDEM

>> Neden ? Kürşat Tüzmen görevden alındı

>>
Biberde pamuk ilacına son

>> Tuyed toplantı notları

>>
Bitki homonları ve tarım açısından önemi

>> Eurogap
 
ANA SAYFAYA DÖN
 


Normalin çok üzerinde kimyevi madde içermesi nedeni ile Almanya'da imha edilen taze biberlerin sahibi olan ve olayı bizzat yaşayan Ercan Boztepe, konuyu gerçekçi bir yaklaşımla açıkladı. İmha edilen 2,5 ton biberin normalin on katı kadar “Metamidophos” içerdiğini Almanya'da yapılan analiz neticesinde öğrendiğini söyleyen Boztepe, Türkiye'de bu tür analizi kısa sürede yapabilecek uluslararası bir laboratuarın mevcut olmadığını belirtti.


Tuyed Turunçgil üretiminde kayıtların Euregap standartlarında yapılması için
Prof.Dr.Tayfun Ağar'ın üreticilere kurs vermesini sağlayacak.


Copyright©19962000 CineTarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. CineTarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.