GÜNDEM

Antalya' da tarım ilacı zirvesi

Biberde pamuk ilacına son.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol genel Müdürü Hüseyin Sungur, “Pamuk ve tütünde kullanılan ilaçların biber üretilen bölgelere sevki yasaklanacak” dedi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın, tarımsal ürünlerde hormon ve zirai ilaç kalıntıları konusnda üretici ve ihracatçıyı bilgilendirmek amacıyla düzenlediği “Yaş Meyve Ve Sebze İhracatında Karşılaşılan Sorunlar” konulu toplantıda konuşan Sungur, konvansiyonel tarım yapılan her ülkede zirai ilaç ve hormon kullanıldığını söyledi.
Türkiye'de satılan 500 ayrı etken maddesi içeren 1500 farklı isim ve markadaki zirai ilaçların ruhsatlı olduğunu kaydeden Sungur, dünyada yasak olup da, Türkiye'de satılan zirai ilaç bulunmadığını savundu.
Kalıntı normal
Sebze ve meyvede bir miktar zirai ilaç kalıntısı bulunmasının normal olduğunu kaydeden Sungur, Türkiye Gıda Kodeksi' nde sebze ve meyvede bulanabilecek zirai ilaç kalıntısı limitlerinin belirlendiğini anlattı. Bu limitlerin her ülkede farklı olabileceğine değinen Sungur, Tarım Bakanlığı' na ait 39 laboratuvarda, sebze ve meyvelerdeki zirai ilaç ve hormon kalıntılarının analiz edilebileceğini belirtti. Bu laboratuvarlardan 10'unun uluslar arası standartta olduğunu belirten Sungur, ancak bunlardan hiç birisinin uluslararası akreditasyonu bulunmadığını söyledi.
Türkiye'de hektar başına 1,5 kilo zirai ilaç kullanıldığına ve dünya ortalamasının bunun 10 katı olduğuna işaret eden Sungur, “AB'den sağladığımız 10 milyon Euro kredi ile laboratuvarlarımızın alet ve ekipman eksikliğini gidereceğiz. Çiftçiyi ilaç kullanımı konusunda bilinçlendireceğiz. Hangi ilacın hangi bitkiye, ne zaman atılması gerektiği konusunda eğitim çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Pamuk ve tütünde kullanılan zirai ilacın, biber üretimi yapılan bölgelere sevki yasaklanacak. Zirai ilaç bayileri sıkı bir şekilde denetlenecek. Biber üretimi yapılan bir bölgede pamuk ve tütünde kullanılan ilacın satılmasına izin verilmeyecek” diye konuştu.
Sungur, basında yoğunlaşan tartışmada, konuyu bilmeyenlerin de görüş belirttiğini ve problemin abartıldığını iddia ederek, “Daha önce analiz sertifikası istemeyen ülkeler de sertifika istemeye başladılar” dedi.
Antalya Tarım İl Müdürü Nurettin Demirkol'da, “ Hormon yalnızca kabak, patlıcan ve domateste kullanılır. Bilinçli kullanılan zirai ilacın da hiçbir zararı yoktur” diye konuştu.
Hedef: Biyolojik mücadele
Haşereleri yok etmek için kullanılan, ancak bitki üzerinde kalıntı bırakan tarımsal ilaçlar yerine “biyolojik mücadele” yöntemine ağırlık verilmesi istendi. Türkiye'nin turfanda sebze gereksiniminin yüzde 65'ini karşılayan Antalya haline, geniş kapsamlı analiz yapabilecek tam teşekküllü bir laboratuvar kurulması önerildi. Hormonlu üretimle mücadele kapsamında bölgede 27 ilaç bayisinin kapatıldığı, ilaçlama makinelerine el konulduğu belirtildi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın (DTM), tarımsal ürünlerde hormon ve zirai ilaç kalıntıları konusunda üretici ve ihracatçıyı bilgilendirmek amacıyla “Yaş Sebze ve Meyve İhracatında Karşılaşılan Sorunlar” konulu toplantı düzenlendi.Sungur, tütün, pamuk gibi gıda maddesi olarak kullanılmayan bitkilerde ya da hasat süresi uzun meyve ağaçlarında kullanılması gereken, etki süresi 34 hafta olan haşere öldürücü (insektisit) “meta midophos” etkili maddeli ilaçların sebze zararlılarında kullanımı yasak olmasına karşın üreticinin “Üürne parlaklık verdiği ve bu sayede daha çok alıcı bulduğu” gerekçesiyle kullanmaya devam ettiğine dikkat çekti.Bunun engellenmesi için üretici ve tüketicinin bilinçlendirilmesi çalışmalarına ağırlık verilmesini öneren Tarım İl Müdürü Nurettin Demirkol, 3 yılda zirai ilaç satan 27 bayiinin 1 ay süreyle kapatıldığını, bazı bölgelerde de zirai ilaç makinelerine el konulduğunu söyledi. Biber dışında hiçbir üründe ilaç sorunu olmadığını belirten Demirkol, “Sorun gereğinden fazla abartılıyor. Denetlemelere devam edeceğiz. Hasata yakın ilaçlanan ürün tespit edildiğinde gerekirse serada ürünü imha edeceğiz” diye konuştu.
Antalya Narenciye ve Seracılık Araştırma Enstitüsü' ne bağlanan Biyolojik Mücadele Şube Müdürlüğü uzmanları da narenciye bahçelerindeki zararlıları yok etmede kullanılan 2 tür böcek sayesinde biyolojik mücadelede yıllardır başarılı sonuç alındığını vurguladılar. Her türlü zararlı böcek ile beslenen yararlılar bulunduğunu belirten uzmanlar, bunların toplu olarak üretilerek bahçelere bırakılmasıyla tarım ilacı kullanımını en az düzeye çekilebileceğini ifade ettiler.
Narenciyede yıllardır biyolojik mücadele yapıldığı ve doğaya hiçbir zararın olmadığını vurgulayan uzmanlar, önerilerini dile getirdiklerinde tarım ilacı firmalarınca tehdit edildiklerini öne sürdüler.


 

BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

GÜNDEM

>> Neden ? Kürşat Tüzmen görevden alındı

>>
Biberde pamuk ilacına son

>> Tuyed toplantı notları

>>
Bitki homonları ve tarım açısından önemi

>> Eurogap
 
ANA SAYFAYA DÖN
 


Toplantıya Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürü Hüseyin Sungur, DTM İhracat Genel Müdür Yardımcısı Serhat Gök, konuyla ilgili uzmanlar, ihracatçılar ve üreticiler katıldı.

Tarım Bakanlığı harekete geçiyor. Zirai ilaç bayileri daha sıkı denetlenecek, analiz laboratuvarları güçlendirilecek, çiftçiye ilaç kullanımı öğretilecek.

 


Copyright©19962000 CineTarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. CineTarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.