KISA KISA

Novartis ve Astra-Zeneca, Syngenta çatısında birleşti

Tarım dünyasında dev nikah

Syngenta, bir tarım kuruluşudur. 1999 proforma satışları yaklaşık 7 milyar Amerikan Doları olan Syngenta; dünya bitki koruma pazarında bir numara olup, yüksek değerli ticari tohum pazarında da üçüncü sıradardır. Syngenta’nın dünyadaki 50’i aşkın ülkede, 20 binden fazla çalışanı bulunmaktadır. Şirket, yaratıcı araştırma ve teknoloji yoluyla sürdürülebilir tarıma kendini adamıştır. 2000 yılı Kasım’ında Novartis’in tarım faaliyetleri ile Zeneca’nın tarım kimyasallarının birleşmesi ile kurulan Syngenta, İsviçre borsası ile birlikte Londra, Newyork ve Stockholm de işlem görmektedir.

Syngenta yasal kuruluşunu 13 Kasım 2000’de merkezi İsviçre, Basel’de olmak üzere tamamladı ve Türkiye’de de 3 Ocak 2001 tarihinde resmen faaliyete geçti.

Novartis (İsviçre) ve Astra-Zeneca (İngiltere) firmaları, 1999 yılı Aralık ayında, Novartis’in Bitki Koruma ve Tohum faaliyetlerin ile Zeneca’nın Tarım İlaçları faaliyetlerini birleştirerek yeni şirkete "Syngenta" adını verdiler.

Yeni şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Bitki Koruma Genel Müdürlüğü’ne Ayet Üsküdarlı, Tohum Genel Müdürlüğü’ne ise Halit Y. Tilki atandı.

Türkiye’de Syngenta Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı ile faaliyetine başlayan kuruluş, araştırmaya, yenilikçi bilime ve teknolojik çözümlere büyük yatırım yaparak, en son teknolojilerden yararlanıp ülkemizde de yüksek çevre standartları ile Türk tarımının hizmetinde olacaktır. Ülkemizde de Bitki Koruma ve Tohum alanlarında faaliyet gösteren ve toplam 200 personeli bulunan Syngenta’nın her iki faaliyeti de İstanbul’da ki merkezlerinden yürütülmektedir. Yeni şirketin İzmir’de tarım ilaçları üretim fabrikası, Çorlu ve Muradiye’de tohum işleme tesisleri ve Antalya’da tohum deneme istasyonu bulunmaktadır.

Syngenta’nın kelime anlamı ise adı iki farklı köke dayanmaktadır. "Syn" Yunanca’da sinerji ve sentez, bütünleme ve birleştirici güç kavramlarını içerir. "Genta" insanlık ve birey ile bağlantılıdır. Latince’de insan veya toplum anlamına gelen "gens" kökünden gelir. Syngenta da böylece insanları biraraya getiren anlamına geliyor.

Syngenta logosunun ayırıcı özelliği, isimle bütünleşmiş olan yapraktır. Yaprak, tarımı, yaşamı yeni varlık ve büyümeyi simgeler. Logonun renkleri olan, Syngenta Mavisi ve Syngenta Yeşili ise su ve bitkiyi, temiz büyüme ve tazeliği çağrıştırmak üzere seçilmiştir.BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

KISA KISA

>> Sübvansiyon çiftciye değil
>> şirketlere gitti


>>
Tarım dünyasında dev nikah

>>
Akdeniz İhracatcı Birlikleri'nden
>> Turunçgil üreticilerine el kitabı


>>
Almanya organik tarıma yöneliyor
 
ANA SAYFAYA DÖN
 


 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.