KISA KISA

'Sübvansiyon çiftçiye değil şirketlere gitti'

Hanife ŞENYÜZ

Çiftçiden çok üretici ve dağıtıcılara giden 100 trilyon liralık gübre destekleme sisteminin değiştirilmesi istendi. Desteklemenin KDV indirimine dönüştürülmesi önerilirken, bu yöntemle devletin de 50 trilyon lira tasarruf edeceği öne sürüldü. Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, tarım reformu ve çiftçiye verilen desteklerin hükümetin gündemine getirdi. Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu toplantısında, gübre sübvansiyonunun çiftçiye değil, üretici ve dağıtıcı kuruluşlara yapılan aktarmalara dönüştüğünü anlatan Gökalp, sistemde köklü değişiklik istedi.

Bakan Gökalp, gübre destekleme sisteminin 1997'deki değişiklikle, doğrudan çiftçiye ödenmesinden vazgeçildiğini ve üretici ve dağıtıcı kuruluşlara ödenmeye başladığına dikkat çekti. Gökalp, 100 trilyon liralık gübre desteği yapıldığını, ancak bunun gübre fiyatlarını düşüren olumlu etki yaratmadığını vurguladı. Gübre üreticisi ve dağıtıcılarına yapılan destek sisteminin 'kaçağa' yol açtığını da vurgulayan Gökalp, bu sistemden vazgeçilerek, daha ucuza mal olacak KDV indirimi yoluyla doğrudan destek sistemine geçilmesini önerdi.

50 trilyon kazanırız

Gökalp'in bakanlara dağıttığı brifing notunda, gübrede KDV'nin yüzde 17'den yüzde 1'e çekilerek, gübre sübvansiyonunun tamamen kaldırılması önerisi getirildi. İndirimin yılda 75 trilyon liralık KDV kaybı yaratacağı hesaplandı. Ancak, 100 trilyon liralık desteğin kaldırılmasıyla devletin 25 trilyon lira kazançlı olacağı ifade edildi. Ayrıca, üçer aylık dönemlerde ödenen gübre sübvansiyonunun sonlanmasıyla 15 trilyon liralık faiz kazancı olacağı, gübre destekleme uygulamaları için çalışan personelden sağlanacak tasarrufun da etkisiyle devletin kazancının 50 trilyona ulaşacağı belirtildi.

1997'deki kararname uyarınca gübreye yapılan destekleme tutarı, bazı gübre cinslerinde yüzde 10-11 seviylerine düştü. KDV'nin yüzde 1'e indirilmesiyle destek yüzde 16'ya yükselecek ve çiftçilerin bazı gübre cinslerinde beş puan daha fazla desteklenmesini sağlayacak. 1974'ten bu yana uygulanan gübre desteği, ilk yıllarda çiftçiye doğrudan ödeme yöntemiyle yapıldı. Destek fiyatı bazı ürünlerde de yüzde 50'ye kadar yükseldi. Ödemelerin uzun zaman alması nedeniyle sistem 1997'de değiştirildi.


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

KISA KISA

>> Sübvansiyon çiftciye değil
>> şirketlere gitti


>>
Tarım dünyasında dev nikah

>>
Akdeniz İhracatcı Birlikleri'nden
>> Turunçgil üreticilerine el kitabı


>>
Almanya organik tarıma yöneliyor
 
ANA SAYFAYA DÖN
 


Tarım Bakanı Gökalp, gübrede 100 trilyon liralık desteklemenin çiftçilere değil gübre üreticisi ve dağıtıcılarını desteklemeye dönüştüğünü söyledi

 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.