SEKTÖREL

SIK DİKİM YAPILARAK KALİTELİ ELMA YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELECEĞİ

Meyveciliğin ve meyve ağacı yetiştiriciliğinin gereksinimleri son 3-4 yıl içerisinde birden fazla değişim göstermiştir. Bu konuda uzun ve süreklideğişim süreci gözlenmektedir.Geleneksel meyve yetiştiriciliğinde ağaçlar arsı mesafe geniş olduğundan yabancı ot türlerinin yetişmesi ile meyve kalitesinde bozukluklar gözlenir. Özel uzmanlık isteyen meyve yetiştiriciliği bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak içindir.Bu teknoloji gelişmenin ilk etabını teşkil eder.Meyve yetiştiriciliği gerek Pazar gerekse fiyat ve maliyet koşulları nedeniyle entansif ekime doğru yönelmektedir. Tüm meyve alanları son 5 yıl içerisin de güçlü anaç “Franco “ dan zayıf anaca geçmiştir.M9 bodur anaçları elde etmek mümkün olmaktadır. Bu şekilde ağaçlara daha kolay müdahale mümkündür. Bu yaklaşımla en entansif (yoğun) ağaç yetiştirme sistemleri elde edilmektedir. Aynı zamanda ürüne kısa zamanda geçiş sağlanıp başlangıçta yüksek verim eldesi sağlanır. Aynı zamanda alana daha fazla dikim şansı elde edilir. 
Hali hazırda en uygun ağaç dikme sistemi hangisidir?
Standart çeşitler için sık dikimli M9 ,spur ( bodur) türler için (hektara 2500/5000) M26 , M106 ,M11 çeşitleri yetiştirilir.
Sık dikimin sağladığı avantajlar; 
1)Erken ve ürüne geçme döneminde yüksek verim , bu çok önemlidir.Çünkü ürün elde etmeden ağaç yetiştiriciliği karlı bir sistem değildir. 3500 ha/ağaç dikimini içeren M9 yoğun ağaç dikimi konusunda bir İtalyan firmasının elde ettiği sonuçların yıllara göre ürün miktarı şöyle olmuştur;

2.Yıl 14.000 kg/hektara
3.Yıl 32.000 kg/hektara
4.Yıl 50.000 kg/hektara
5.Yıl 60.000 kg/hektara
6.Yıl 57.000 kg/hektara
7.Yıl 58.000 kg/hektara
8.Yıl 58.000 kg/hektara
9.Yıl 54.000 kg/hektara
10.Yıl 58.000 kg/hektara
TOPLAM 441.000 kg/hektara

Red Chief/M26 üretim aşağıdaki gibidir:
2.Yıl 10.500 kg/hektara
3.Yıl 22.000 kg/hektara 
4.Yıl 38.000 kg/hektara 
5.Yıl 46.000 kg/hektara
6.Yıl 50.000 kg/hektara 
7.Yıl 48.000 kg/hektara
8.Yıl 47.000 kg/hektara
9.Yıl 58.000 kg/hektara
10.Yıl 46.000 kg/hektara
TOPLAM 355.500 kg/hektara
Yani görüldüğü gibi ilk 10 yılda 4400ve3500 qinstalin üzerinde ürün elde edilmiştir. Bu ağaçlar gelişmeden yoksun değildir ve yıllarca ürün standartını, verimliliğini arttırma özelliğine sahiptir. Constance gölü civarındaki meyvelik alanlarda sık dikim sistemi çok ilginç sonuçlar vermiştir
M9 3500 /ha (Golden delicens ) Eschenbacher şirketin elde ettiği ürün miktarı şöyledir;

1.YIL 0,7 kg/ağaç
2.YIL 4,6 kg/ağaç
3.YIL 6 kg/ağaç
4.YIL 11,6 kg/ağaç

Ağaç yetiştiriciliğinde yüksek ve erken ürün elde etmenin avantajı;Bu tür ağaç dikim sistemlerinin başından itibaren yüksek verim sağlaması nedeniyle süratle amortismanına geçilmesi ve dikim maliyetinin finansmandaki avantajlardır. Zayıf anaçlı ağaçlar kullanıldığında yüksek başlangıç verim hektara sık dikim yapmak suretiyle elde edilir. Büyük ağaçlar seyrek dikildiğinden daha az verime neden olur,bu şekilde sık dikim yapılan bahçelerde tam verimlilik aşamasında bile diğer dikim sistemlerine nazaran daha yüksek olmaktadır.
2-)Yüksek performans verimliliği;
Zayıf anaçlar üzerine aşılanan ağaçlar ,vegetatif gelişme döneminde bile küçük kalmaktadır. Bu şekilde kültürel önlemler daha kolaylıkla yapılır ve bitkinin istenilen yükseklikte kalması sağlanır. Anacın zayıf olması nedeniyle kalem fazla gelişmediğinden budama az ve kısa zamanda gerçekleşir(dönüme 50/60 saate) Bu süre diğer sistemlere göre yetiştirilen ağaçların budanması için harcanan zamanın 1/3 ü kadardır .klasik dikilen bahçelerin ürün toplama için merdiven kullanılarak yapılan toplamanın 1/3 katı daha fazladır.
3-)Düşük ürün maliyeti yüksek verim ve işlem süresinin kısalığı nedeniyle birim başına maliyeti düşürür ve birim üretimi arttırması bakımından uygun şartlar elde edilir. Her ne kadar bu sistemde tesis maliyeti yüksekse de kısa sürede ürün elde edildiğinden gerçekte maliyet düşmektedir. Öte yandan klasik bahçe kurulmasındaki maliyet düşük olmasına rağmen tam meyveye yatma dönemi geç olduğundan ve kültürel işlemlerin maliyeti yüksek olduğundan ekonomik değildir.Hollanda’da yapılan hesaplamaya göre 3x1 mesafeyle dikilen bahçelerde elma maliyeti kilo başına 4x2 (M9 dahil) sistemi ile dikilen bahçelerde elma maliyeti kg başına 7.10 lira daha azdır.Geleneksel sistemle sik dikim karşılaştırılırsa ekonomik verimliliğin daha yüksek olduğu görülür çünkü sistemde bitki koruma daha kolaydır.Aslında sık dikim ; bu sistemiyle bakım işlemleri daha küçük makinelerle yapılabilmekte ve daha az girdi kullanılmaktadır.
4-)Kalite üstünlüğü;genel olarak meyveler Pazar talebine uygun olmalıdır.Meyve çapı 70 mm daha büyük olmalıparlak ve güzel görünümlü olmalıdır.Zayıf anaçlar üzerine aşılanmış ağaçlar güçlü anaçlara aşılanmış olan ağaçların meyvelerinden daha iri olduğu gözlemlenmiş. İri meyve elde etmek için yüksek bölgelerde bu sistem daha basit ve ekonomiktir.
5-) Ağaç yetiştirme tipi ve dikim sıklığı hangi tür dikim yönteminin kullanılmasının uygun olacağına dair faktörler dikim formatındaki tercih tablosunda ğösterilmektedir. Genel olarak küçük ölçekli elma bahçelerinde orta veya yüksek sık dikim sistemi uygulanmaktadır (3000-5000 ha/ağaç ). Dikim şekli seçilirken hem kalem/anaç kombinasyonu hemde çevre ve firmanın şartları dikkate alınarak yapılmalıdır.Elma bahçesi kurulmasındaki ilk adım fidanların seçimidir.çünkü bu fidanlar uygun özelliklere sahip olmalıdır.önce sağlıklı daha sonra çeşit özelliklerine uyum(özellikle regregasyon gibi klonların kullanıldığı durumlarda) dikkat etmek gerekir. Sonuç olarakta fidanları bahçeye şaşırtırken materyalin zara görmemesine dikkat edilmelidir.Yeni bir elma bahçesi kurmaktaki amaç; kültürel işlemler için ağaç tacının ayarlanmasına dikkat edilmelidir.Elma bahçelerinin erken verime geçmesinde kullanılacak fidan önemlidir. .gençlik kısırlğının kısa olması ve 1veya2. Yıllarında vegetasyon süresi sırasında bile meyve vermesi ürünün kalitesinin iyileştirilmesii ve dikim sıklığını göstermektedir.
Tablo-1 modern elma ağacı yetiştirmede tavsiye edilen dikim yöntemi ve sıklığı;
Sıklık Hektar Başına Ağaç Sayısı Dikim Yöntemi Format(m) Çeşitler
Orta 2000-3000 Spindle 3,5 -4x 1-1,5

Redchief,scarletspur, golden B.,golden smoothee, red braeburn

 

Orta-üst 3000-5000 Spindle 3x0,6-1,2

Florina, golden primmera,granny smith

 

Yüksek >5000 Superspindle 2,5-3x 0,3-0,6 galaxy, mondial galaBU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

SEKTÖREL
>>
Sık dikim yapılarak kaliteli elma yetiştiriciliğinin geleceği
>>
Bioteknoloji çılgınlaşıyor 

>> Gübrede tartışma
>> Bennet Modeli
>>
Antepfıstıgı üretiminde gelenek engelİ
>> Sığır Irklarımızın islahı

ANA SAYFAYA DÖN 
 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.