GÜNDEM

Adana’da Doğu Akdeniz Zeytin Birliği Kuruldu

Adana’da ilk kez kurulan ve 24 Ocak 2001 tarihinde Seyhan Oteli’nde yapılan Doğu Akdeniz Zeytin Birliği’nin Genel Kurulu’nda Birlik Başkanlığına Ç.Ü.Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ömer Gezerel, Başkan Yardımcılığına ise Dr.Mehmet Güler oybirliğiyle seçildi.

Seyhan Oteli Güney Balo Salonu’da saat 14.00'de yapılan Genel Kurula Adana Valisi Oğuz Kağan Köksal, Rektör Yardımcısı Sayın Şinasi Akdemir, Ceyhan ve Karaisalı Kaymakamları, Tarım İl Müdürü Fikret Coşkun ve diğer Tarımsal Kuruluşlarının yöneticisi ve elemanları katıldı. Ayrıca Genel Kurula Adana iline Bağlı Zeytinci İlçelerin Köylerindeki Muhtar ve Üreticilerden oluşan 60 kişilik Birlik Üyeleri oylamaya katılarak, Birlik Başkanlığına Prof.Dr.Ömer Gezerel'i oybirliğiyle seçtiler. Başkan Yardımcılığına ise Dr.Mehmet Güler seçildi. Diğer taraftan Birlik Ercümenleri ise yapılan seçimle işbaşına getirildi.

Adana Valisi Oğuz Kağan Köksal günün anlam ve önemini belirtten yapmış olduğu konuşmada Bölge için Zeytin Birliğinin çok önemli olduğunu gerek mahalli idareler ve gerekse Özel İdare ve Sosyal Dayanışma kuruluşlarıyla Birliğin destekleneceğini vurguladı.

Öte yandan Tarım İl Müdürümüz Fikret Coşkun, her türlü tarımsal desteğini sağlayacağını ifade etti.

Birlik Başkanlığına getirilen Prof.Dr.Ömer Gezerel, yapmış olduğu konuşmada Birliğin Temel amacının, Zeytin yetiştiricilerine fidan dikiminden hasada kadar geçen süre içerisinde yetiştirme tekniği, hastalık ve zararlılarla mücadele, gübreleme, budama ve sulama yöntemleri ilçe ve köylerde yapılacak panel ve demonstrasyonlarda aktarılacağını söyleyen, Gezerel, Akdeniz Bölgesi’ndeki Zeytin potansiyelinin Ege Bölgesinden sonra ikinci sırada yer aldığını Marmara Bölgesi’nin de Zeytin yönünde üçüncü sıraya düştüğünü belirtti.

Doğu Akdeniz Zeytin Birliği Başkanı Prof.Dr.Ömer Gezerel konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mevcut potansiyelin Doğu Akdeniz Bölgesi’nde etkin bir şekilde kullanımının bölgedeki il ve ilçelerde zeytin salamura ve yağ fabrikalarının kurulmasına bağlı olduğu, Birlik Başkanı tarafından belirtilmiştir. Bu tesislerin kurulabilmesi için Birlik ve Üniversite olarak Devlet Planlama Teşkilatı, Tarım Bakanlığı, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği gibi kuruluşlara proje yaparak, gerekli kaynak ve teknoloji aktarımı sağlanacaktır. Ayrıca kamu ve özel sektörlerle işbirliği içerisinde gerekli ilaç, ekipman ve yardımların yapılması sağlanacaktır. Özellikle, zeytin güvesi ve zeytin sineğinin yapmış olduğu % 50-70 arasındaki meyve dökümlerini önlemek için mücadele gerek yer ekipmanlarıyla veya gerektiğinde uçakla yapılması sağlanacaktır.

Böylece Bölge zeytin yetiştiricisi sağlıklı, kaliteli ve bol verimli ürün alınacaktır. Genel kurulda Birliğin, Antakya, Osmaniye, İçel ve hatta Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinden dahil edilmesi önerilmiş ve bu önerge oybirliğiyle kabul edilmiştir. Bu teklif Birlik Başkanı tarafından Valilik kanalıyla İçişleri Bakanlığına iletilecektir. Böylece Doğu Akdeniz Bölgesi Zeytin Birliği Bölgemizdeki Zeytin Yetiştiricisinin yüzünü güldürerek ileride modern tesislerin kazandırılması yönünde önemli katkılar sağlıyarak, zeytinciliğimize ivme kazandıracaktır.

Birlik olarak Temel amacımız Marmara Birlik gibi Bölgeye Entegre tesisler kazandırmaktır. Burada üretilecek ürünlerin dış pazara açılması ideallerimiz arasında yer almaktadır.

Doğu Akdeniz Zeytin Birliğinin ilk Olağan genel Kurulu ise bir ay içerisinde Adana'da yapılacaktır.”


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

GÜNDEM

>> Tarım alanında yapılması gereken
>> düzenlemeler


>>
AB'ye üyeliğin yolu tarımdan geçer

>> Devlet dinledi

>> Tarım öğretiminin 155. yılı kutlandı
 
>> Adana'da Doğu Akdeniz Zeytin
>> Birliği kuruldu
 
ANA SAYFAYA DÖN
 

 

 
Prof. Dr. Ömer GEZEREL

 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.