SEKTÖREL

 

Sebze Tohumculuğunda %90 Dışa Bağımlıyız

Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, tahıl üretiminde sertifikalı tohum kullanımının 12'de bir olduğunu belirterek, "Aynı durum sebze tohumu kullanımında da geçerli. Sebze tohumculuğunda yüzde 90 dışa bağımlıyız" dedi.

Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma ve Tanıtma Merkezi'nin (TEBİAT) Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlediği 6. Ekonomi Zirvesi'nde, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, Devlet Bakanı Güldal Akşit, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu ve diğer konuklar birer konuşma yaptı.

Sorunların çözümü için uzun vadeli planlamalar gerektiğine dikkati çeken Bakan Güçlü, "Ülkemizde halen ortalama işletme büyüklüğü yaklaşık 61 dekar ve tarım işletmelerinin yaklaşık yüzde 85'inde işletme büyüklüğü 100 dekarın altında. Bin dekarın üstünde araziye sahip işletme oranı ise binde 3. Verimli araziler, sanayi ve konut alanı olarak kullanılmış, tarım alanlarının verimli kullanımı sağlanamamıştır" dedi.

Tarım Gönüllüleri Projesi hakkında da bilgi veren Bakan Güçlü, proje çerçevesinde binden fazla köye ulaşıldığını ifade etti. Bugünkü adıyla TİGEM olan Devlet Üretme İstasyonları'na ait arazilerin 10'unun özelleştirildiğini söyleyen Bakan Güçlü, "İhaleyi kazananlarla görüşmeler devam ediyor. Müteşebbislere kamuya ait diğer arazileri de ihale edeceğiz. Amacımız bilimsel üretim yapılmasının sağlanması" diye konuştu.

Bakan Güçlü, bakanlığın önümüzdeki 10 yıllık süreçte İç Anadolu Bölgesi'nde etkin sulama sistemiyle verimliliğin 4 kat artırılacağını, Karadeniz Bölgesi'nde organik tarıma önem verileceğini, Marmara ve Ege bölgelerinin ise tarıma dayalı sanayi üssü olacağını dile getirdi.

UND: 9 milyon aracın 3 milyonu atılabilir
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, Türkiye'de bulunan 9 milyon araçtan sadece 2,5 milyonunun araç muayenesine sahip olduğunu belirterek, "Bu 2,5 milyonun yüzde 100'ü de muayeneye gitmeden araç muayenesini elde ediyor. Siz bugün çıkaracağınız bir yasayla 9 milyon aracı muayeneye tabi tutarsanız herhalde bunun 3 milyonunu atmak zorunda kalırsınız" dedi.

Türkiye'nin 41 yıllık hayaline ulaşmada son 78 güne girildiğini hatırlatan Nuhoğlu, "17 Aralık'ta büyük bir ihtimalle Başbakan'ın görüşmeleri sonucunda artık müzakere tarihi alacağımızı düşünüyorum. Fakat, bu müzakere tarihinden sonraki süreç düşünemediğimiz bir boyut olarak karşımıza çıkacak. Daha önce de çok yüksek olan katılım isteğinin müzakereler başladıktan sonra ciddi oranda düştüğünü gördük. Bugün 75-80 civarında olan katılım isteği, 40'lara, 30'lara düşecek" dedi.

Müzakerelere başlanması halinde Türkiye'nin "yeni cenderelere girmek zorunda kalacağını" dile getiren Nuhoğlu, bu dönemde ülkenin karşısına çok iyi müzakerecilerin çıkacağını kaydetti. Nuhoğlu, araç muayene istasyonla-rıyla ilgili yasaya da değindi. Nuhoğlu, araç muayene istasyonlarının Avrupa standart-larında olması gerektiğini kaydetti.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL

>> ABD'nin pamukta desteklemelerinin dünya ve Türkiye'ye etkileri

>> Ayçiçeğinde ithalat endişesi

>> Narenciyede üretim bol, ihracat zor

>> Sebze tohumculuğunda %90 dışa bağımlıyız

>> Meyve ağaçlarında budama

  ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.