SEKTÖREL

 

Ayçiçeğinde İthalat Endişesi

Üretici ve sanayici ayçiçeğinde ithalat endişesi yaşıyor. Yerli üretimin ihtiyacı karşılayamaması ve gümrük oranlarının çok düşük olması nedeniyle sürekli ithalat baskısı altında olan ayçiçeği sektörü, iç üretimin değerlendirilmesinden sonra ithalatın yapılmasından yana. Türkiye rekoltesinin yarısından fazlasını alan Trakyabirlik, ithalatın başlaması durumunda elindeki ürünü satamayacağı endişesini yaşarken sanayiciler ise iç piyasa fiyatlarının çok yükselmesi durumunda ayçiçeği çekirdeği yerine ham yağ ithalatı olacağından endişe duyuyor.

Trakyabirlik Genel Müdürü Cemalettin Uslu, üreticiden 485 bin lira avans fiyat ile ürün aldıklarını belirterek gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Biz daha fiyatımızı açıklamadan üretici 200 bin ton ürününü Trakyabirlik'e getirdi. Bu birliğimize olan güvenin bir göstergesi. Biz geçen yılki 485 bin liralık fiyatı avans fiyat olarak açıkladık ve bugüne kadar 390 bin ton ürün aldık. Bir hafta 10 gün içerisinde hasat tamamlanacak ve bizim aldığımız ürün 400 bin tona ulaşacak. Biz geçen yılın fiyatını açıklarken hem Birlik, hem de üretici ortaklarımız olarak ülkenin şartlarını, piyasa koşullarını dikkate aldık. Ancak bazı sanayiciler piyasada fiyatları spekülatif amaçlı olarak yukarıya çekmeye başladılar. Bunun üzerine biz ilk kez alım yaparken satış yapma kararı aldık. Satış yapacağımızı duyurduk ve sanayicilerden fiyat talebinde bulunduk. Gelen fiyat talepleri doğrultusunda biz 525 bin liralık bir fiyattan satışa başladık. Bu fiyat Ukrayna veya Rusya'dan yapılacak ithalatın maliyeti ile eşdeğer bir fiyattır. Biliyoruz ki bu fiyatın üzerine çıkarsak ithalat cazip hale gelecek ve biz ürünümüzü satamayacağız. Bu nedenle bu fiyatın üzerine çıkmayacağız."

Tüketiciyi herkes düşünmek zorunda
Trakyabirlik'in ayçiçeği politikasının sadece üreticiyi değil, tüketici olarak tüm ülke insanının çıkarlarını koruyacak ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak şekilde yürütüldüğünü savunan Uslu: "Aynı duyarlılığı sanayicilerimizden de bekliyoruz. Sektörde anormal bir durum yokken bazı spekülatörlerin ham yağ fiyatlarını bir günde 100 bin lira artırmaları sektörün tümüne zarar verecektir. Hamyağ fiyatları ithalat maliyetinin eşiğine geldi. Bu eşik aşılırsa ithalat başlayacak diye endişe duyuyoruz. Bu şartlarda ithalat yapılması, hem üreticiyi, hem tüketiciyi ciddi zarara uğratacaktır. Biz satış yaparak bu spekülatif amaçlı girişimlerin önünü kestik. Ama herkesin aynı duyarlılığı göstermesi gerekir" görüşünü dile getirdi.


Sanayici de endişeli
Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Sarı ise, Trakyabirlik'in açıkladığı 485 bin liralık fiyatın üretici tarafından iyi karşılandığını ve ürünün çok büyük bölümünün buraya gittiğini söyledi. Trakyabirlik'in yaklaşık 400 bin ton ürün aldığını, bazı üreticilerin ise fiyatların yükseleceği beklentisi ile stok olarak ürünü elinde tuttuğunu hatırlatan Sarı: "Böyle bir tablo ortaya çıkınca sanayicinin piyasadan ürün alma şansı çok fazla kalmıyor. Alınıp satılacak ürün miktarı az. Bu nedenle bu ürünü almak için bir rekabet yaşanması ve fiyatların yükselmesi beklentisi zaten var. Çünkü Bulgaristan ve Türkiye dışında diğer üretici ülkelerde hasat başlamadı. Dolayısıyla ithalat net olarak gündeme gelmedi. Ramazan ayının yaklaşması ve ithalatın da henüz gündemde olmaması nedeniyle artan talep karşısında fiyat baskısı gündeme geldi. Sanayiciler 485 bin liranın üzerinde fiyatla alım yapmaya başlayınca da bir panik yaşandı. Trakyabirlik tam da bu aşamada çok doğru bir kararla ürün satmak için sanayiciden fiyat talep etti. Bu girişim paniğin atlatılmasına neden oldu." diye konuştu.

Fiyatlar yükselirse ham yağ ithalatı başlar
Trakyabirlik'in açıkladığı kilo başına 525 bin liralık fiyatın bu şartlarda kabul edilebilir bir fiyat olduğunu vurgulayan Sarı, şunları söyledi: " Bu fiyat şu anda kabul edilebilir bir fiyattır. Çünkü ithalat henüz yapılmıyor. Dünya piyasalarında da fiyat artışı olmazsa 31 Aralık'a kadar ithalat pek olmaz. Çünkü 31 Aralık 2004'e kadar ayçiçeği çekirdeğindeki ithalat gümrüğü yüzde 27, ham yağda ise yüzde 36 olarak uygulanıyor. Bu tarihten sonra ayçiçeği çekirdeğinde yüzde 20'ye düşecek. Dolayısıyla iç piyasada fiyatlar yükselmezse ithalat olmaz. Bizim endişemiz fiyatlar bugünkü seviyede kalmaz ve yükselirse ayçiçeği çekirdeği ile ham yağ arasındaki fiyat makası daralır ve ülkeye ham yağ girer. En tehlikelisi de budur."

İç üretim talebi karşılayamıyor
Türkiye'nin ayçiçeği ihtiyacının sadece yarısının iç piyasadan karşılandığına dikkat çeken Faruk Sarı, ithalatın zorunlu olarak yapılacağını ancak bunun ülke menfaatlerine en uygun biçimde olması gerektiğini dile getirdi. Sarı: "İthalat zaten mecburen yapılacak. Ama öncelikle kendi ürettiğimiz ürünü en iyi şekilde değerlendirelim, ondan sonra ithalatı ülke ekonomisine zarar vermeyecek şekilde yapalım. Geçmiş yıllardan ders alarak dış ticaret politikamızı yönlendirmemiz gerekiyor. Ham yağ ithalatı yapıldığında sanayimizin uğradığı tahribatı kimse unutmasın" görüşünü dile getirdi.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL

>> ABD'nin pamukta desteklemelerinin dünya ve Türkiye'ye etkileri

>> Ayçiçeğinde ithalat endişesi

>> Narenciyede üretim bol, ihracat zor

>> Sebze tohumculuğunda %90 dışa bağımlıyız

>> Meyve ağaçlarında budama

  ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.