SEKTÖREL

Üretici de Tüketici de Zor Durumda...

Son aylarda çelik fiyatlarındaki sürekli artış tarım makineleri imalatı yapan firmaları zor durumda bıraktı. Hammaddede ki fiyat artışlarını zorunlu olarak ürettikleri makinelere aksettirmek zorunda kalan üretici firma yetkilileri yaptıkları bu zammın açıklamasını tüketici pozisyonunda bulunan çiftçilere izah etmekte zorlandıklarını söylediler.

Yapılan zamlardan dolayı artık tarım makineleri almakta zorlandıklarını dile getiren çiftçiler ise, “Bu zamların sebebini anlayamıyoruz, dolar ve euro da bir yıldır bir artış olmuyor, eskiden döviz arttı diye zam yapılıyordu şimdi neden bu zamlar yapılıyor anlamış değiliz” diyorlar.

Konya'da kurul olan Öztekin ve Öztunçlar Tarım Makineleri Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Ufuk Kuşçu ile yaptığımız görüşmede, bu durumdan kendilerinin de oldukça rahatsız olduklarını ancak Türkiye'de daha önce devlet bünyesinde olan demir-çelik fabrikalarının özelleştikten sonra bu sıkıntıları yaşadıklarını vurgularken, ürettikleri makinelerin hammad-desinin çelik olduğunu ve son altı içinde çelik fiyatlarının sürekli artması nedeniyle zorunlu olarak artan maliyeti üretime aksettirdiklerini söylüyor. Bu konuda yapılan zamların nedenini çiftçiye açıklamada da zorlandıklarını ifade ediyor.

Kuşçu, üretimlerinin tamamen demir-çeliğe dayalı olduğunu, bu nedenle de demir-çelik fiyatlarındaki hareketlerin kendilerini doğrudan etkilediğini son altı ay içinde çelik fiyatlarında toplam yüzde 65'i geçen oranlarda zam yapıldığını bununda kendilerini zor durumda bıraktığını söyledi.

Fiyatların artışı karşısında geçen yıla oranla ürünlerine sadece yüzde 20 oranında zam yaptıklarını belirten Ufuk Kuşçu, “Ayakta kalabilmemiz için hammaddeden kaynaklanan maliyet artışını ürünlerimize yansıtmak zorundayız. Enflasyonun düştüğü ülkemizde biz inanılmaz zamlarla karşı karşıya kaldık. İç piyasayı doyurmadan ihracatı düşünen demir-çelik üretimi yapan fabrikalar istedikleri gibi fiyat artışına gidiyor. Karşılarında rekabet edebilecekleri bir firma olmadığı için dengeler tüketiciden yana olmuyor” dedi.

Kuşçu, çeliğe yapılan zamlar karşısında kendilerinin de ek bir zam yapmayı düşün-düklerini ifade ederek, nisan ayı başında ürünle-rinde yüzde 20 oranında bir artış olacağını kaydetti. Geçen yıl bu dönemde 1,5 milyar liraya sattıkları çapa makinesinin fiyatının 1,8 milyar liraya çıktığını belirten Kuşçu, 450 milyon liraya alıcı bulan 350 litrelik gübre serpme makinesinin 500 milyon, 800 milyon liraya satılan 600 litrelik makinelerin ise fiyatları 1 milyar liraya yükseldiğini belirtti.

Diğer taraftan Alparslan Tarım Makineleri Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alparslan Erdirençelebi'de çelik fiyatlarının yükselmesinden sonra kendi ürünleri olan harman makinesinin 2,5 milyar liradan 3 milyar liraya, ekim mibzerinin 2,2 milyar liradan 2,6 milyar liraya çıktığını belirterek, üçlü pullukların ise 1,2 milyardan 1,5 milyar liraya yükseldiğini söyledi.
Erdirençelebi, bu zamları zorunlu olarak yaptıklarını vurguladı.

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL

>> Ülkemiz turuncgil tarımının yapısı ve son yıllardaki bazı gelişmeleri

>> Üretici de tüketici de zor durumda...

>> Turunçgil beslenmesi yönünden temel sorunlar

>> Su ürünleri

>> Keçi boynuzu


 
ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.