GÜNDEM

 
Yağ Sanayicilerinden Palm Yağı Uyarısı

Bitkisel Yağ Sanayicileri, daha çok margarin hammaddesi olarak kullanılan palm yağının Türkiye'de düşük oranda gümrük vergisi nedeniyle "likit olarak" satılmasına "haksız rekabete" yolaçtığı gerekçesiyle tepki gösteriyor. Yağ sanayicileri, rafine edilmiş palm yağının "donma sorunu" çözülmeden doğrudan ambalajlanarak piyasaya sürüldüğünü, bu nedenle de insan sağlığını tehdit ettiğini iddia ederek Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na başvurarak acil önlem alınmasını istedi. Yağ sanayicileri, margarin yapımında kullanılmak üzere ithal edilen ve 36 derecenin altında donan rafine edilmiş palm yağı ve türevlerinin ilkel tesislerde teneke kutulara doldurulup, doğrudan ambalajlanarak "karışım sıvı yağlar" diye başta Doğu ve Güneydoğu olmak üzere çeşitli bölgelerde piyasaya sürüldüğünü belirterek, buna engel olunması gerektiğini dile getirdi.

Trakya Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Şevki Alanya, bu uygulamayı "merdiven altı dolumcular" olarak adlandırılan kişilerin "yasal boşluklardan" yararlanarak yaptıklarını söyledi. Aynı zamanda yağ sanayicisi olan Alanya, şöyle konuştu: "Bitkisel karışım sıvı yağlarının kalite standartları TS 12550 ile belirtilmiştir. Buna göre sıvı yağ tanımına giren yağların normal sıcaklıklarda donmaması gerekir. Ancak, tankerden indirildiği gibi ambalajlanan palm yağı 36 derecenin altında donar. Bitkisel karışım sıvı yağlarda son kullanma tarihinden önce fiziksel özelliklerin ve görünümünün değişmemesi gerekir. Ancak uygulanan tamamen tüketiciyi aldatmaya yönelik, haksız rekabet doğurucu bir tağşiş (yasal olmayan karışım) uygulamasıdır. Bu oyunun bozulması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na başvurduk. Halkın sağlığı ile oynanmasına, sektörde zar zor ayakta kalmaya çalışan dürüst sanayicilerin karşı karşıya oldukları haksız rekabete engel olunmasını istedik. Bu yolla piyasaya sürülen yağ miktarının 10-15 bin ton civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Aslında sabunluk sınıfına girmesi gereken bu yağları göz göre göre vatandaşa yedirmek vicdansızlıktır."

Yayalar: Gümrük vergisi artsın
Palm yağı ithalatında gümrük vergisinin yüzde 12 olduğuna dikkat çeken Olin yağlarının üreticisi ve Edirne Yağ Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Okyar Yayalar ise bu oranın çok düşük olduğunu ve yüzde 3O'a çıkarılması gerektiğini savundu. Yayalar, "Sosyal hukuk devletinin güvencesi altında bulunması gereken dürüst üretici ile tüketicilerin korunması adına bu yapılmalıdır.Yani gümrük vergisi yüzde 30'a yükseltilmelidir" diye konuştu.

Sezer Kardeşler Yağ, Yem ve Gıda Sanayi Tic. Ltd. Sti. sahibi Cahit Faraz Sezer, söz konusu uygulamanın son dönemlerde özellikle Güney ve Güneydoğu illerinde sıkça uygulandığını belirterek, şöyle dedi: "Gemiyle ülkemize gelen palm yağı merdiven altı dolumcu diye tabir ettiğimiz firmalar tarafından hiçbir tahlil ve tetkikten geçirmeden, günü birlik çalıştırılan işcilerle dolumu yapılıp direkt piyasaya sunulmakta. Bu durum bizim gibi işçi çalıştırıp devlete olan sorumluluklarını yerine getiren, çiftçinin ürününü işleyip değerlendiren sanayiciyi olumsuz etkiliyor. Haksız rekabet devam ederse hasat döneminde çiftçinin malını nasıl değerlendireceğiz. Çağrımız Maliye Bakanımıza. Bakanımızın ciddi sorunlarımızla ilgilenmesini bekliyoruz."

Dolumcu firmalar
Emin Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Saka ise şu açıklamayı yaptı:
"Rafine yağ sanayi vergi adaletsizliğinden dolayı haksız rekabetle karşı karşıya kalıyor. İthalatçı firmalar yurt dışından palm yağını getirerek direkt dolumcu firmalara satıyor. Dolumcu firmalar da gemiden indiği gibi yani hiçbir işleme tabi tutulmadan bu yağı doldurarak piyasaya sunuyor. Bizim gibi marka olan firmalar da doğal olarak etkileniyor. Palm yağları sadece gıda sektöründe kullanılmıyor. Palm yağı aynı zamanda diş macunu, traş sabunu ve el sabunu gibi kimya sanayiinde de hammadde olarak kullanılıyor. Vergilerde gerekli düzenlemeler yapılırken bu konuya da dikkat edilmesi gerekli."
Rafine edilmiş Palm yağının ithalinde alınan gümrük vergisi yüzde 12. Palm dışında rafine edilmemiş ham yağların gümrük cvergisi yüzde 30, Rafine edilmiş palm dışındaki yağların gümrük vergisi ise yüzde 50. Bazı yağların haziran ayı itibariyle CIF Gebze/İzmir fiyatları ise şöyle: "Hann soya: 580 dolar, Hann ayçiçek: 595 dolar, Hann mısır: 760 dolar, Palm oil: 480 dolar, Süper palm olein: 490 dolar, Palm stearin: 402 dolar."

 
Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

GÜNDEM

>> Tarımsal ürünlerde gen teknolojisi kullanımı tartışması sonuçsuz kaldı

>> 2. Ulusal Sulama Kongresi

>> Yağ sanayicilerinden palm yağı uyarısı 

ANA SAYFAYA DÖN
 


 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.