SEKTÖREL

 

Sözleşmeli mısırda Ziraat Bankası Cargil ve çiftci işbirliği

Türkiye ekonomisi ve tarımda reform çalışmaları sürerken, çiftçiler ile şirketleri daha verimli üretim modellerinde buluşturmanın yolları aranıyor. Ziraat Bankası'nın dünya gıda devi Cargill'le birlikte Bursa'da hayata geçireceği üretim modeli sözleşmeli tarımda yeni arayışlardan biri. Binlerce çiftçiyi ilgilendiren bu yeni modelle hem yöre ve ülke ekonomisi hem de çiftçi kazanacak.

Ziraat Bankası ve Cargill'in önderliğinde uygulanacak bu yeni üretim modeliyle sözleşmeli tarımda ilk kez sanayici, banka ve çiftçi biraraya gelecek. Tarım Bakanlığı' nın planlı üretim için destek-lediği sözleşmeli tarım çerçevesinde uygulanacak bu model, çiftçinin satabil-eceği kadar üretim yapmasını sağla-yacak.

Sanayicinin aktif olarak içinde yer alacağı bu model sayesinde çiftçiler uygun koşullarda finansman olanağı bulacak, satışa kadar her aşamada teknik destek ve eğitim alacak. Gübre ve ilaç gibi temel girdiler için toptan alımlarda iskonto olanakları sağlanacak. Cargill'in hedefi, bu modelle birlikte sözleşmeli mısır üretimini 5 yıl içinde minimum 40 bin dönüme çıkarmak.

Gıda sektörü için önemli bir tarım ürünü olan mısırın ekiminin Bursa'da daha da yaygınlaşmasını sağlayacak modelle, daha fazla yerli mısır Cargill'in son teknolojiyle üretim yapan tesislerinde işlenebilecek. Mısır ekim alanlarının yaygınlaşmasıyla birlikte bu yıl yüzde 70 oranında yerli mısır işlenen Cargill Orhangazi Mısır İşleme Tesisi'nde bu oran yüzde 100'lere kadar çıkacak.
Kredi Ziraat Bankası'ndan, teknik destek ve eğitim Cargill'den...
Ziraat Bankası'nın kreditör olacağı modelde, Cargill çiftçilerle yaptığı anlaşma doğrultusunda söz verdiği miktardaki mısırı satın alacak. Eylül-Ekim 2002 döneminde 200 bin TL/kg + KDV fiyatıyla mısır alacak olan Cargill, çiftçinin tarlasında dekar başına göstereceği performansa göre prim de verebilecek.
Cargill sözleşmeli mısır alımının yanı sıra her türlü teknik ve eğitim desteğiyle ekim alanlarının geliştirilmesi için çalışacak. Mısır ekimi konusunda eğitici faaliyetler düzenleyecek Cargill, ekim alanları genişledikçe Bursa bölgesinde bulunan kurutma tesisleri ve depolama silolarının yeterli düzeye getirilmesi için Türkiye Malzeme Ofisi ve özel girişimcilerle işbirliği yapacak. Böylece yörede mısır ekimine bağlı ek istihdam yaratılmış olacak.
Ziraat Bankası proje bazında katkıya hazır
Murahhas Aza Kadir Günay, Tarımsal Pazarlama Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Senih Boyacigil ve Tarımsal ve Ticari Krediler Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Şahin'in katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Kadir Günay, bu modelin tarımda kaliteli üretimin yanı sıra teknik bilginin yaygınlaştırılmasını da sağlayacağını dile getirdi.
Cargill'in üreticilerle organizasyonu hazırlayıp sağlam bir projeyle kendilerine geldiğini belirten Günay, bu modeli her ürün için uygulamaya hazır olduklarını, diğer tarım ürünlerinde de benzer bir model için destek vereceklerini belirtti.
Cargill Türkiye Dış İlişkiler Direktörü Mustafa Sayınataç ise Türkiye'de 13 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirterek, 'Cargill'in bundan sonraki hedefi yerli mısır kullanımını yüzde 100'e çıkarmaktır. Bu hedefe ulaşırken de Ziraat Bankası işbirliğinde geliştirdiğimiz ve Türk tarımının geleceğini belirleyeceğine inandığımız sözleşmeli tarım modelinin önemine inanıyoruz' dedi.
Bursalı çiftçi sözleşmeli mısır için istekli...
Bursa Tarım İl Müdürü Yardımcısı Ömer Orçun, Karacabey Ziraat Odası Başkanı Nuri Karaca ve çiftçilerin de katıldığı toplantıda bir konuşma yapan Ömer Orçun, tarımda bilinçli ve sistemli bir üretim için Tarım Bakanlığı'nın da sözleşmeli üretimi teşvik ettiğini belirtti. Banka, sanayici ve çiftçinin biraraya geleceği bu modelin bir ilk olduğunu dile getiren Orçun, önümüzdeki yıllarda bütün tarım ürünleri hatta hayvancılıkta da uygulanacağını kaydetti. Çiftçilerin bu modeli benimsediğini ve istekli olduğunu da ifade eden Orçun, 'pilot uygulama başarılı olursa Cargill'le başlattığımız bu çalışmayı diğer ürünlere de kısa sürede taşımak istiyoruz' diye konuştu.
Mucize tarım ürünü mısır
Türkiye gıda sektörünün yurt dışında rekabet gücünü artıracak markaların yaratılması, mucize tarım ürünü mısırın ileri bir teknolojiyle işlenmesine bağlı. Dünyada oldukça gelişmiş olan nişasta sanayii, gıda şirketleri için önemli ara girdiler sayılan nişasta ve nişasta bazlı glikoz ile fruktoz şuruplarını üretiyor. Mısırın işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünler glikoz ve fruktoz şuruplarıyla sınırlı değil. Hayvancılık için ciddi ekonomik çözümler getiren yem katkı malzemeleri kepek ile protein ayrıca mısırözü yağının hammaddesi olan mısır özü gibi yan ürünlerin de her biri ayrı ekonomik değer.
Türkiye'nin mısır ihtiyacı yaklaşık 3 milyon ton. Bu ihtiyacın ancak 2 milyon tonluk bölümü Türkiye'de üretiliyor, 1 milyon tonluk kısmı ithalatla karşılanıyor. Hem mısır üretim açığının kapatılması hem de gıda sanayiinde dünya markalarının yaratılabilmesi için mısır üretimi ile nişasta sanayiinin geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Türkiye'de Çukurova-Adana'da yoğun olarak ekimi yapılan mısırın sözleşmeli tarım sayesinde Bursa başta olmak üzere diğer illerde de alternatif bir ürün olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Ziraat Bankası ile Cargill'in önderliğinde gerçekleştirilecek pilot çalışmanın başarıya ulaşmasıyla Türkiye' de sözleşmeli tarım için banka, sanayici ve çiftçinin yer aldığı yeni bir modelin kapıları aralanacak.

Cargill hakkında:
1865 yılında ABD'de kurulan ve 1960 yılından bu yana Türkiye'de de faaliyet gösteren Cargill'in dünyanın 57 ülkesinde, 90 bin çalışanı bulunuyor. 2001'deki 54 milyar dolarlık cirosu ile dünya gıda sektöründe ilk 10 içinde yer alan Cargill'in, Türkiye'de ise toplam 500 kişinin istihdam edildiği 150 milyon dolarlık yatırımı bulunuyor. Türkiye'ye 1960 yılında çeşitli ortaklıklarla giren Cargill, 1986 yılından itibaren kendi adıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Cargill Türkiye' nin toplam 6 yatırımı bulunuyor; Vaniköy ve Orhangazi Mısır İşleme Tesisleri, Hendek İhracat Fındık İşleme Tesisi, Bolu, Gönen ve Lüleburgaz yem tesisleri. Nişasta ve nişasta bazlı şekerler olan glikoz ve fruktoz üretimiyle gıda sektörüne katma değer yaratan Cargill Türkiye, mısırözü, protein, kepek gibi yan ürünlerle hayvancılığa ve yağ sanayiine katkı sağlıyor. En büyük yatırımı 90 milyon dolarlık Orhangazi Mısır İşleme Tesisi olan Cargill Türkiye, Vaniköy Mısır İşleme Tesisi ile birlikte yıllık toplam 440 bin ton glikoz ve fruktoz şurubu üretim kapasitesine sahip. Rota Denizcilik ile işbirliği yapan Cargill, Kocaeli Yarımca'da faaliyete geçen tahıl depolama siloları ve limanıyla tahıl ticaretinde de çalışmalarını sürdürüyor. Cargill'in dünya çapında faaliyetlerine ilişkin daha detaylı bilgiye www.cargill.com adresinden ulaşa-bilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için:
Seyhan Şahin/Dilge Bayer
Global Tanıtım (0 212) 270 52 32
global@globaltanitim.com
 


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİşMELER

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL


>> Domates=Karpuz=30.000 TL

>> ATB Kuruldu

>>
Tarım arazilerimiz bölünüyor

>> Kimyasal gübreler ve toprak

>> Sözleşmeli tarımda yeni dönem.

>>
Feijoa meyvesi
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.