SEKTÖREL

 
Tarım politikalarımız yönünden buruk ve kırgınız.

14 MAYIS ÇİFTÇİLER GÜNÜ
Cumali Doğru
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı

Cumali Doğru, "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, son iki yıldır yaşanan derin krize bağlı olarak Türkiye'de hiçbir alanda iyiye gidişin gözlendiğini söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

ADANA Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türk çiftçisinin bir karış toprağını bile boş bırakmayarak üretimini sürdürdüğünü ancak yöneticilerin bu fedakarlık ve gayrete hak ettiği değeri vermediklerini ifade ederek, "Tarım politikaları yönünden buruk ve kırgınız" dedi.

Cumali Doğru, "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, son iki yıldır yaşanan derin krize bağlı olarak Türkiye'de hiçbir alanda iyiye gidişin gözlendiğini söylemenin mümkün olmadığını belirtti.

"Tüm olumsuzluklara rağmen Türk çiftçisi bir karış toprağını boş bırakmayarak üretime devam etmiştir. Bu çiftçinin fedakarlıkları ve gayreti sonucu olmuştur." diyen Doğru, ancak ülkeyi yönetenlerin çiftçiye hak ettiği değeri vermediğini ifade ederek, şöyle devam etti: "Tarım politikaları yönünden buruk ve kırgınız. Özellikle dış ticaret politikaları yönünden ümitsiziz. Dünyanın ileri ülkeleri çiftçilerine çok büyük boyutlarda destek ve sübvansiyon sağlarken, sözcüsü durumundaki IMF ve Dünya Bankası Türkiye'den tarıma yönelik desteklerin kaldırılmasını istemektedirler. Şu anda devletin tarıma ne girdide ne üründe ne de kredilerde hiçbir desteği söz konusu değildir. bütün destekler kaldırılmış durumda. Dünya piyasalarında rakibimiz durumundaki ülkelerde ise üreticilere faizsiz kredi, doğrudan gelir ve ihracat desteği adı altında çok büyük destekler yapılmaktadır. Bu rekabet ilkesine aykırıdır.

Türk çiftçisine imkan sağlansın Avrupa ülkeleriyle giriştiğimiz bu global yarışı kesinlikle kazanırız. Çünkü, verim açısından Avrupa ülkelerinin gerisinde değiliz. Ancak elimiz kolumuz bağlanmış durumunda. Geçen yıl pamukda ki 70 bin lira prim ödemeleri bile hala tüm üreticilere verilmedi. "Doğru, ayrıca, hava şartlarının uygun gitmesi nedeniyle buğdayda rekolte artışı beklendiğini ve bu açıdan "Çiftçiler Günü"ne sevinçle girdiklerini ifade ederek "Bizlere hak ettiğimiz fiyat verilirse yüzümüz gülecek. Hiç olmazsa bunu yapsınlar" dedi
. 


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİşMELER

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

SEKTÖREL


>> Domates=Karpuz=30.000 TL

>> ATB Kuruldu

>>
Tarım arazilerimiz bölünüyor

>> Kimyasal gübreler ve toprak

>> Sözleşmeli tarımda yeni dönem.

>>
Feijoa meyvesi
 

ANA SAYFAYA DÖN
 


Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.