CİNESANAT

 


BİR ZAMANLAR ASKERDİK

Yön: Randal Wallace
Oyun: Mel Gibson M. Stowe


1964 yılında alevlenen Vietnam savaşının acı yüzünü perdeye yansıtan müthiş bir savaş filmi. Bir çok savaşa katılmış ve ardından 5 çocuğuyla huzurlu bir hayat süren Albay Hal'in, genç askerleri kısa bir eğitimle savaşa hazırlaması ve Vietnam'a sevk edildikleri ilk gün cephede yaşadıkları büyük sıkıntıları anlatan filmde, oldukça etkileyici sahneler var. Ne uğruna katıldıklarını bilemedikleri bir savaşta, arkadaşlık ruhu gereği birbirleri için canlarını vermek zorunda kalan gencecik fidanların dramları gerçekçi bir dille gündeme getiriliyor. 3 gün boyunca binlerce Vietnamlı'nın yoğun saldırısı altında cephelerini korumaya çalışırlar. Toprağa düşen her bir beden, bir umudu da düşürür yere ve geride kalan dostların göz yaşlarını da. Aynı hisler Vietnam saflarında da yaşanır. Sevgiliye yazılan özlem dolu bir mektup ve düşen bir fotoğraf her iki tarafın da ortak yazgısıdır. Hayat herkes için aynı anda kararmaktadır. Çaresiz kalınca verilen kırık ok mesajıyla harekete geçen uçak ve helikopterlerin napalm bombalarıyla cehennemi bir ölüm kusması kadar, bedene saplanan kurşunların fışkırttığı kan görüntüleri de oldukça etkileyiciydi. Savaş karşıtı mesajları ve Mel Gibson'un harika oyunculuğu dışında, evdeki kadınların, yolunu bekledikleri eşlerinin ölüm haberi demek olan sarı zarfları kabullenemeyişleri sahnelerinin gözleri buğulandırması da filmin uzun yıllar unutulmayacak görüntüleri olarak belleklere kazınmakta. Herkese önerilecek harika bir film.


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot
CİNESANAT

FİLM-ELEŞTİRİ: Bir zamanlar Askerdik
1964 yılında alevlenen Vietnam savaşının acı yüzünü perdeye yansıtan müthiş bir savaş filmi. Bir çok savaşa katılmış ve ardından 5 çocuğu ile huzurlu bir hayat süren Albay Hal!in genç askerleri kısa bi eğitimle savaşa hazırlanması Vietnam!a sevk edildikleri ilk gün cephede yaşadıkları büyük sıkıntıları anlatan filmde, oldukça etkileyici sahneler var...


FİLM-ELEŞTİRİ: Kesişen yollar

Dede, baba ve oğulun aile geleneği olarak aynı mesleği, idam mahkumları garidyanlığını sürdürdüğü bir ortamda, gardiyan babayla kocası idama mahkum bir kadının birleşen yolları konu ediliyor bu filmde...ŞİİR RIHTIMI:
Vah zavallı midem
 
ANA SAYFAYA DÖN
 Copyright©19962000 CineTarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. CineTarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.