CİNE-SANAT


DİKEY LİMİT (Vertical Limit)

Yön : M. Campbell

Oyun: C. O’Donnell, Bill Paxton.

Warner Bros, 2000.

Karlı dağların, göğü delercesine yükselmiş zirvelerini bulutlara arkadaş ederek macera tutkunlarını bir mıknatıs gibi kendisine çeken dünyanın en yüksek dağlarının, insanı mest ettiği kadar ürküten azametteki doğal yapısını gözler önüne seren harika bir serüven filmi. Dağcılığın ne zorlu bir uğraş olduğunu göstermesi yanında, macera ve mücadele tutkunu insanoğlunun neleri başarabileceğinin de bir belgesi sanki.

Yıllar önce babaları ile birlikte tırmandıkları bir düz yamaçta, aşağı düşme riskiyle karşılaştıklarında, en alttaki babalarının ipini kesme tercihinin zorluğunu yaşamış iki kardeşin bu sefer başka bir zirvede, Dünya’nın ikinci yüksek tepesi olan K2’de yaşadıkları zorluklar anlatılıyor filmde. Ekip arkadaşlarıyla birlikte bir yarığa düşerek mahsur kalan kız kardeşini kurtarmak üzere 4-5 kişilik bir başka ekiple aynı rotaya tırmanan delikanlının yaşadıkları, harika çekim teknikleriyle birlikte izleyiciye adeta içiriliyor. Çeşitli abartılı sahnelerin varlığına rağmen, her 2-3 sahnede bir insanı yerinden fırlatan heyecandaki olaylarla zamanın nasıl geçtiğini fark ettirmeyen bir film olmuş doğrusu. Hiçbir oyuncusunun ünlü olmamasına karşılık, oyunculuk yetenekleri ve özellikle filmin görsel zenginliği son yılların en başarılı macera filmini ortaya çıkarmış. Kalp rahatsızlığı nedeniyle heyecanlanmaması gerekenler dışındaki herkese önerebileceğim Dikey Limit filmi, insanoğlunun yüreğinde beslediği mücadele azminin, ulaşılmaz gibi görünen dağların zirvesi kadar yüce olabileceğini de ispatlayarak etkiliyor insanı.

 
BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

CİNE-SANAT

FİLM-ELEŞTİRİ: Hemşo
Babasının öldürülmesinden sonra, bütün yaşantısını intikam almaya, hapisten çıkan kanlısını bularak öldürmeye adayan bir doğulu gencin hikayesi. Dedesinin de kışkırtmasıyla sürekli kan davası edebiyatıyla büyüyen Cebrail (O. Bayülgen), bir gün babasının katilinin kaçtığı yurt dışından döndüğünü ve İstanbul’da dolaştığını öğrenip yola koyulur...


FİLM-ELEŞTİRİ: Vizontele

2.5 milyon dolarlık bütçesiyle Türk sinemasının en pahalı filmi olduğu kadar, 2-3 haftalık gösteriminde 1.5 milyona yakın izleyiciyi sinema salonlarına çekmesiyle de ispatlamakta ki, en büyük gişe başarısını yakalayan film de olacak Vizontele. Bu ilgi ve başarının sırrı ne?


FİLM-ELEŞTİRİ: Dikey Limit
Karlı dağların, göğü delercesine yükselmiş zirvelerini bulutlara arkadaş ederek macera tutkunlarını bir mıknatıs gibi kendisine çeken dünyanın en yüksek dağlarının, insanı mest ettiği kadar ürküten azametteki doğal yapısını gözler önüne seren harika bir serüven filmi. Dağcılığın ne zorlu bir uğraş olduğunu göstermesi yanında, macera ve mücadele tutkunu insanoğlunun neleri başarabileceğinin de bir belgesi sanki...ŞİİR RIHTIMI:
Büyük düşler

Hüznü defterimden silmişim

 
ANA SAYFAYA DÖN
 Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.