CİNE-SANAT


VİZONTELE

Yönetmen: Y. Edoğan- Ö.F.Sorak

Oyun : Y. Erdoğan, D. Akbağ, A. Erkekli.

Warner Bros, 2000.

2.5 milyon dolarlık bütçesiyle Türk sinemasının en pahalı filmi olduğu kadar, 2-3 haftalık gösteriminde 1.5 milyona yakın izleyiciyi sinema salonlarına çekmesiyle de ispatlamakta ki, en büyük gişe başarısını yakalayan film de olacak Vizontele. Bu ilgi ve başarının sırrı ne ?

Film bildik bir konuyu inceliyor.Öylesine bildik ki; 25 yıl öncesine yaşı tutan her Türk insanının yaşadığı bir gelişmenin, insanları evlerine esir eden, komşuluk ve dostluk ilişkilerini bile soğutan, bozduran bir sihirli kutunun yani televizyonun günlük hayatımıza girişinin hikayesi. Belki şehir sakinleri için televizyonlu hayata geçiş biraz daha sakin olmuştur ama mahrumiyetler içinde geçirilen ömürlerin beldesi olarak kırsal kesimde yaşayanlar için televizyonlu hayat çok daha heyecanlı ve çarpıcı bir değişiklik sunmuştur o insanlara.

Hakkari’ye ya da civar ilçelere beyazcamın gelişinin etkileri, bilmedikleri bir teknolojinin hayret yüklü alaycılığı ya da işini bozacağı için bu gelişmeye karşı çıkan sinemacıların tepkisi, günlük hayatın kimi eğlenceli öğeleriyle harmanlanmış olarak sunulmuş izleyicilere. İzleyen herkesin bu birebir yaşanmış örneklere var olan yakınlıkları filmi biraz daha cazip kılarken, dozu yüksek tutulmuş küfürlü ve argo konuşmalar kadar komedinin farklı biçimlerini yansıtan sahneleriyle de başarılı bir film olmuş. Özellikle helikopterli çekimler doğanın harika görüntülerine daha bir anlam katmış. Yine aynı medyatik isimleri kullanma kurnazlığına rağmen oyuncuların performansları normalin üstünde seyrediyor. Son sahnelerdeki zorlayıcı tesadüfilikler bir yana, dozu düşmeden sürdürülen komikliklerin sıcaklığı kadar, toplumsal tuhaflıklarımız adına da epeyce doğru tespitler yapılarak, insanı sarıp sarmalayan bir film ortaya çıkarılmış. Emeği geçenlere helal olsun diyor, yakın geçmişimizdeki olayları neşelenerek izlemek isteyenler için Vizontele’yi mutlaka öneriyorum.

 
BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

CİNE-SANAT

FİLM-ELEŞTİRİ: Hemşo
Babasının öldürülmesinden sonra, bütün yaşantısını intikam almaya, hapisten çıkan kanlısını bularak öldürmeye adayan bir doğulu gencin hikayesi. Dedesinin de kışkırtmasıyla sürekli kan davası edebiyatıyla büyüyen Cebrail (O. Bayülgen), bir gün babasının katilinin kaçtığı yurt dışından döndüğünü ve İstanbul’da dolaştığını öğrenip yola koyulur...


FİLM-ELEŞTİRİ: Vizontele

2.5 milyon dolarlık bütçesiyle Türk sinemasının en pahalı filmi olduğu kadar, 2-3 haftalık gösteriminde 1.5 milyona yakın izleyiciyi sinema salonlarına çekmesiyle de ispatlamakta ki, en büyük gişe başarısını yakalayan film de olacak Vizontele. Bu ilgi ve başarının sırrı ne?


FİLM-ELEŞTİRİ: Dikey Limit
Karlı dağların, göğü delercesine yükselmiş zirvelerini bulutlara arkadaş ederek macera tutkunlarını bir mıknatıs gibi kendisine çeken dünyanın en yüksek dağlarının, insanı mest ettiği kadar ürküten azametteki doğal yapısını gözler önüne seren harika bir serüven filmi. Dağcılığın ne zorlu bir uğraş olduğunu göstermesi yanında, macera ve mücadele tutkunu insanoğlunun neleri başarabileceğinin de bir belgesi sanki...ŞİİR RIHTIMI:
Büyük düşler

Hüznü defterimden silmişim

 
ANA SAYFAYA DÖN
 Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.