CİNE-SANAT

 


HEMŞO

Yönetmen: Ömer Uğur

Oyun: M. Ali Erbil, O.Bayülgen, D.Şener.

Özen Film, 2000.

Babasının öldürülmesinden sonra, bütün yaşantısını intikam almaya, hapisten çıkan kanlısını bularak öldürmeye adayan bir doğulu gencin hikayesi. Dedesinin de kışkırtmasıyla sürekli kan davası edebiyatıyla büyüyen Cebrail (O. Bayülgen), bir gün babasının katilinin kaçtığı yurt dışından döndüğünü ve İstanbul’da dolaştığını öğrenip yola koyulur. Tesadüf bu ya, kanlısı olan Yaşar (M. Ali Erbil) bir sokak kavgası sırasında karşısına çıkar ama aynı köyün insanı olsalar da, çocuk yaşlarındaki cinayet nedeniyle yıllarca uzak kaldıklarından birbirlerini tanımadan dost olurlar. Cebrail Yaşar’ı kurtarır, o da ona evini açar. Ancak Yaşar oldukça firıldak bir tip olduğundan başından hiç bela eksik olmaz ve her seferinde Cebrail yetişir imdadına. Sonra bir gün önce Yaşar öğrenir kan davası adına aranan kişinin kendisi olduğunu ve ardından da Cebrail öğrenir avının, elinin altındaki kişi olduğunu. Öğrenince törelere uygun olarak işi bitirmeye kalksa da rakibinin uyanıklığı her seferinde işe yarar. Sonunda türlü aksilikler ve kişiler devreye girer, her ikisi de dünya değiştirirler ama töreleri uygulamak bir türlü kısmet olmaz.

Bir çok ünlü oyuncuyu ya da medyatik tipi barındırmasına ve ülkemizin acı gerçeklerinden birisini konu almasına rağmen, adı gibi hemşo bir film olmuş doğrusu. Her zamankinden çok farklı bir karakteri oldukça başarılı olarak yansıtan Okan Bayülgen dışında diğer tiplemeler biraz tuhaf duruyor. M. Ali’nin her zamanki sulu tavrı, oyunculuğunu bozmaya devam ediyor. Ünlü mankenlerin düşük düzeydeki rol yetenekleri ve zorlama tesadüfler filmin inandırıcılığını zorluyor. Duvar gibi düz bir suratla oynayan Demet Şener baldır bacakla işi kurtarmaya çalışıyor ama nafile. Son sahnedeki hüzünlü olay bile cıvık bir ifadenin kurbanı olmuş. Bu kadar reklamı yapılmasa pili daha erken bitebilecek bir film olarak görünen Hemşo’ yu sadece biraz gülmek adına seyredebilirsiniz diyorum.


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

CİNE-SANAT

FİLM-ELEŞTİRİ: Hemşo
Babasının öldürülmesinden sonra, bütün yaşantısını intikam almaya, hapisten çıkan kanlısını bularak öldürmeye adayan bir doğulu gencin hikayesi. Dedesinin de kışkırtmasıyla sürekli kan davası edebiyatıyla büyüyen Cebrail (O. Bayülgen), bir gün babasının katilinin kaçtığı yurt dışından döndüğünü ve İstanbul’da dolaştığını öğrenip yola koyulur...


FİLM-ELEŞTİRİ: Vizontele

2.5 milyon dolarlık bütçesiyle Türk sinemasının en pahalı filmi olduğu kadar, 2-3 haftalık gösteriminde 1.5 milyona yakın izleyiciyi sinema salonlarına çekmesiyle de ispatlamakta ki, en büyük gişe başarısını yakalayan film de olacak Vizontele. Bu ilgi ve başarının sırrı ne?


FİLM-ELEŞTİRİ: Dikey Limit
Karlı dağların, göğü delercesine yükselmiş zirvelerini bulutlara arkadaş ederek macera tutkunlarını bir mıknatıs gibi kendisine çeken dünyanın en yüksek dağlarının, insanı mest ettiği kadar ürküten azametteki doğal yapısını gözler önüne seren harika bir serüven filmi. Dağcılığın ne zorlu bir uğraş olduğunu göstermesi yanında, macera ve mücadele tutkunu insanoğlunun neleri başarabileceğinin de bir belgesi sanki...ŞİİR RIHTIMI:
Büyük düşler

Hüznü defterimden silmişim
 
ANA SAYFAYA DÖN
 Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.