KISA KISA 

Kayısı üreticinin elinde kaldı

Malatya Valiliği, kayısıda bu yıl yaşanan rekolte fazlalığı nedeniyle Mili Savunma Bakanlığı'na başvuruda bulunarak, askeri birliklerde kayısı tüketiminin artırılmasını istedi. Vali Mustafa Yıldırım tarafından Milli Savunma Bakanlığı'na gönderilen yazıda, 50 bin ailenin geçimini sağlayan kayısının Malatya ekonomisinin temeli olduğu ve kuru kayısı ihracatından Türkiye'nin yıllık 130 ile 150 milyon dolar arasında döviz geliri sağlandığı belirtildi. Kayısının yıllık ortalama üretiminin 80 bin civarında olduğu, hava koşullarına bağlı olarak rekoltenin değiştiği ifade edilen yazıda şöyle denildi:

''Dünya kuru kayısı pazarının yüzde 70'ne Malatya sahiptir. 2000 yılında tarihi rekor kırılarak 120 bin ton kuru kayısı elde edilmiştir. Dış pazarda tüketim 60 bin ton civarında, iç tüketim ise 10 bin ton civarındadır. 50 bin ton kayısı üretcinin elinde kalmıştır. Bu durum kayısının piyasada maliyetinin altına inmesine neden olmuş ve bu nedenle üretici zor duruma düşmüştür. Malatya ekonomisi olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu yıl üretcinin elinde bulunan pazar fazlası kayısı ancak devletimizin desteği ile iç tüketimle eritilebilir. Bir nevi doğal vitamin özelliğine de sahip olan kayısının Türk Silahlı Kuvvetlerince yeterince satın alınması, hem kayısı üreticilerini hem de ilin ekonomisini rahatlatacaktır.''


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

KISA KISA

>> Elektrikli çitin avantajları

>>
Growtech Avrasya 2001 Uluslararası
>> Sera, Tarım Ekipmanları ve Çiçek
>> Fuarı Antalya'da yapılıyor


>>
Tarımsal üretimimizi kendimize
>> yeter duruma getirmek için
>> üzerinde çalışılması gereken temel
>> noktalar


>>
Tuyed'in olağan kongresi yapıldı


>> Kayısı üreticinin elinde kaldı
 
ANA SAYFAYA DÖN
 

 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.