YORUM

REFORM, 'NO'FORM.


Tarım sektörü 2001 yılına 2000 yılının ve geçmişten gelen sorunlarını taşıyarak girdi.

Tarım reformu kapsamında yapılan değişikliklerde Tarım Bakanı bir çok konunun kendi insiyatifi dışında oluştuğunu imza ve karar yetkisi olmadığını belirtiyor. Bu ülkenin Tarım Bakanı yapılan tarım reformunun Türk tarımının korumasız olarak uluslarası rekabete açıldığı sonucunun çıktığını belirtiyor.

Tarım sektöründeki insanların ortak şikayetlerinden biri tarım reformu kapsamında yapılacak değişikliklerin sektörün tarafları tarafından görüş alınmadan tartışılmadan tepeden indirildiği.

Tarım o kadar geniş kapsamlı tüm ülkeyi ilgilendiren bir o kadarda çok başlı bir sektör ki bu çok başlı yapıyı toparlamak, bir araya getirmek ve idare etmek organize etmek hakikaten çok zor, bunu da yapmadan tarımı nasıl yeniden yapılandıracağız.

Bilen varsa söylesin.

Agro Türk fuarı kapsamında yaptığımız tarımda yeni ilişkiler sistemi başlıklı arama çalışması. Bu bütünü bir araya toparlamanın ve yeni bir organizasyon ile yeni ilişkiler sistemi kurmanın zorluğunu gözler önüne seriyor.

Değişimin önündeki en büyük engellerden birisi mevcut durumun sahipleri. Yeninin net bir tarifinin olmaması insanların ona doğru gitmektense yerinde kalıp mevcut durumu korumasına yöneltiyor.

Arama çalışmasında çıkan somut olumlu görüşler var tüm paydaşları bir araya getiren bir tarım üst kuruluna ihtiyaç konusunda herkes hemfikir. Bakanlar Kurulu düzeyinde toplanan tarım üst kuruluna sahanın bilgilerini sıkıntılarını besleyecek, tarımın önemli paydaşlarından ve sorunun gerçek sahipleri tarafından oluşan bir kurul oluşturulması şart.

Bu kurul nasıl oluşmalı? Yapılan arama çalışmasında tarımdaki en önemli paydaşların oluştuğu bir geniş liste birde en önemli paydaşların olduğu liste var. Arama çalışmasının bundan sonra yapılacak ikinci toplantısına tarımı ilgilendiren tüm kesimler toparlanarak bu kurul ile geniş paydaş ilişkisinin bilgilendirme ve iletişim trafiğinin nasıl çalışması gerektiği ortaya konmalı .Kurul ile geniş paydaş listesinin iletişimini sağlayacak bir yazılı elektronik iletişim organı olmalı.

Kurulun çalışma ve toplantı takvimi örneğin yılda 12 toplantı düzeyinde olacak ise tarım sektöründeki tüm paydaşları kurul ile yılda en azında dört defa bir araya getiren ve fikir alışverişinde olabilecekleri bir toplantı düzeneği olmalı. Bu bir konvansiyon şeklinde olabilir.

Bu bir araya gelişten Türk tarımının geleceği ile ilgili organizasyonları geliştirmeliyiz. Türkiye Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde dünyanın global oyuncusu olarak kalacak ise mükemmel bir tarım reformunu ev ödevi olarak yapmak zorundadır.

Bu ödev Türk tarımcılarının borcu görevi. Ne yazık ki bu ödev ve görev ellerinde değil. Türkiye’nin Tarım reformu dar kadrocu zihniyetle çözülecek bir sorun değil. Problemi çözmek için sorunun sahiplerine haber salın çok kalabalık bir ailedir, duyup gelenler size yetecektir. Böyle bir toplantı için önümüzdeki ay yayınlayacağımız 1938 yılında yapılan Birinci Köy ve Ziraat Kalkınma Kongresi Kongre Talimatnamesi kitapçığından öğrenecek çok şeyimiz var.

BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

YORUM

>> Reform, 'No'form / Kemal Erdoğan

>> Piyasada çok ciddi sorumsuzluk,
>> denetimsizlik ve de kârâ
>> doyumsuzluk var

>> Tarımda yeni dönem
ANA SAYFAYA DÖN
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.