TÜRK VE İSRAİL TARIM FİRMALARI BULUŞTU

23-24 Ekim 2000 tarihleri arasında Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Cine Tarım A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleşen, “Çukurova Bölgesinde Tarımsal İşbirliği Fırsatları” konulu toplantı Adana Seyhan Otel’de yapıldı. Türk ve İsrail firmalarının yetkililerini buluşturan ve ticari açıdan fikir alışverişinde bulunulan toplantı iki gün sürdü.Tarım sektöründe çağı yakalayan ve tüm teknolojik olanakları kullanan İsrail, tarım sektöründe kendini dünyaya kabul ettirirken, bu alanda Türkiye ile girdikleri ticari ilişkilerde de her iki ülke için çok faydalı olacağını vurguluyorlar. İsrailli yetkililer, ''Türkiye ile son yıllarda ekonomik ilişkiler hızla artıyor. Biz bu yakınlaşmayı perçinleştirmek için iki ülkenin ekonomisinin can damarı olan tarımda işbirliği yapmak istiyoruz'' dediler.İsrail Ticari Ataşesi Avichai Levit, “ Tarım, İsrail ve Türkiye’nin sayısız alanda işbirliği olanakları geliştirebilecek bir sektördür. Bir yandan İsrailli bilim adamlarıyla araştırma enstitüleri Türk meslektaşlarıyla hem bilim alanında işbirliği yapabilir, hem de teknolojilerin ticari uygulamalarda yaşama geçirebilirler. Aynı zamanda, İsrail tarım sektöründeki şirketlerin özellikle sulama, gübreler ve bitki koruyucular, seracılık, tohum, süt yetiştiriciliği, çiçekçilik ve su kültürü konularında önerecek bir çok seçeneği var. Bizler, İstanbul’daki İsrail Ticaret Ataşeliği olarak hızla İsrailli ve Türk şirketler arasındaki ekonomik temas, ilişki ve işbirliklerinin ilerlemesini sağlamak üzere her yardımı yapmaya hazırız” dedi. Adana Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve Cine Tarım A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlenen ve Türk Sanayici ve İşadamları ile tarım kurum ve kuruluş yetkililerini bir araya getiren, İsrail'den ise 8 büyük tarım kuruluşunun temsilcilerinin katıldığı toplantılar süresinde 80'den fazla görüşme yapıldı. Organizasyon komitesi üyesi ve İsrail Konsolosluğu Sekreteri Suzan N. Tarablus , Türk ve İsrailli tarımcıların karşılıklı görüşmelerinin temelinde işbirliği isteğinin yattığını belirterek şunları söyledi: ''Bu toplantılar sonunda yeni şirket evlilikleri de kaçınılmaz olacaktır. Şimdilik birbirini tamamlayan faktörler ele alınarak görüş alışverişinde bulunuluyor, ama bu evlilikler mutlaka olacaktır. Türkiye'nin geniş tarım toprakları İsrail teknolojisi ile birleştirilerek daha çok ve kaliteli ürün alınması hem ülkeler hem de kuruluşlar açısından kazançlı olacaktır.''


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

GÜNDEM

>>
Türk ve İsrail tarım firmaları buluştu
>>
Çukurovalı tarımcılar kenetlendi
>> 16 Ekim Dünya Gıda günü kutlandı
>> Türkiye'de araştırma sorunları
ANA SAYFAYA DÖN
Avichai Levit
İsrail Ticaret Ataşesi

 
 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.