ÇUKUROVALI TARIMCILAR KENETLENDİ

Adana’da üreticiler, birlik başkanları, oda başkanları ve bürokrasi bir araya gelerek, Çukurova tarımını konuştular, tartışlar ve temennilerde bulundular.
Adana Vali Oğuz Kağan Köksal’ında bulunduğu toplantıya, Adana Tarım İl Müdürü Fikret Coşkun, Adana Güçbirliği Vakfı Başkanı  Şekip Karakaya,  Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru, Seyhan Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kodal, Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Şahin Tekin, Tuyed Başkanı Uğur Paksoy, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Soysal, Cine Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Vehbi Erdoğan, Tavaş A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Erel, Orhan Ürgenç ve Adana’nın ileri gelen çiftçileri katıldı.
Birlik-Beraberlek toplantısında üreticilerin tarım la ilgili sorunları konuşuldu. Toplantının asıl amacının bürokrasi, tarım örgütleri ve çiftçilerin kaynaşmasını sağlamak, geride kalan yılın değerlendirilmesini yapmak olduğunu vurgulayan davetliler, eksikleri, yanlışlıkları tespit edip gelecek yıl için tekrar bu yanlışlıklara düşülmemesi ve önlemlerin alınarak gelecek yılın planının çıkarılmasını ve bu konuyu bakanlığa iletilmesi olduğunu söylediler.
Toplantıda görüşlerini dile getiren davetililer ise şunları söyledi:
Adana Valisi Oğuz Kağan Köksal “Yapılan iyi şeyleri olumlu hareketleri takdir etmesini bilmeliyiz hep olumsuz olup, hep yermek yanlıştır. Yukarıya olumlu şeyler yaptıklarında iyi şeyler söyleyin ki onlarda daha iyisini yapsınlar sizi dinlesinler.”
Orhan Ürgenç; “İnsanoğlu tarıma başladığı 10 bin yıldan beri hasat toplantıları yapmaktadır. Bizlerinde bu tip toplantıları her yıl geleneksel hale getirmesi gerekiyor.”
Kemal Vehbi Erdoğan;“Önümüzdeki sezon meclisten birlikler kanunu çıkacak, bu nedenle hazırlıklarımızı şimdiden yaparak ürün bazında örgütlenmeye başlamalıyız.”
Mehmet Erel; “Bu yıl ki mısır piyasası çiftçileri aldatmasın. Gelecek yıl durum daha farklı olabilir. Mısır işleyen sanayici boş durmuyor. Onlar tatlı kara alıştılar. Her zaman olduğu gibi gelecek yıllarda da çiftçiden ürünü hasat zamanı gerçek değerinde almayacaktır. Bu nedenle gelecek yıl taşlar yerine oturmazsa bu yıl ki durumun tersi olabilir.”
Tuyed Başkanı Uğur Paksoy; “Bu toplantı çiftçilerin güç birliği yapmasına bir adım oldu. Bundan böyle çiftçinin bütün kuruluşları beraber hareket edelerse sorunlarımızı Ankara’ya daha iyi anlatabiliriz. Bundan böyle birlikte hareket edelim.”
Ziraat Odası Yüreğir İlçe Başkanı Şahin Tekin; “Mısır fiyatları bizi aldatmasın, girdiler çok pahalı. Hiç biri yüzde 25 enflasyonda durmuyor. Bakın gübreye Ocak ayından bu yana yüzde 150 artmış. Bu işe bir çözüm bulunmalı.” Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Cumali Doğru; “Bu yıl Tarım Bakanı ile birkaç kez görüşmemiz netice verdi. Yıllar sonra ilk defa tahılda ithalat fonu biçer tarlaya girmeden önce yükseltildi. Yine ilk defa Topramk Mahsulleri Ofisi satış fiyatını yüksek tutarak aylara göre önceden açıklandı. Ayrıca ilk defa hasat zamanı dışarıdan gemilerle ürün girdirilmedi bunun için ilgililere teşekkür ediyoruz.


BU HABERLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Haber listemize üye olup tarım sektöründeki haberlere, geliştirici herkese açık tartışma platfomlarına katılabilirsiniz.
.
Mail adresinizi sol aşağıya yazın ve "Listeye Gir" butonuna tıklayın.
Karşınıza gelecek sayfadaki formu eksiksiz doldurun.

Powered by ListBot

GÜNDEM

>>
Çukurovalı Tarımcılar Kenetlendi
>>
Türk ve İsrail Tarım Firmaları Buluştu
>> 16 Ekim Dünya Gıda Günü Kutlandı
>> Türkiye'de araştırma sorunları

ANA SAYFAYA DÖN 
 
Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır. Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.