CİNESANAT

Willard'ın Fareleri

Yön: Glen Morgan
Oyun: Crispin Glover, R. Lee Ermey

Yaşlı ve hasta annesine bakmak uğruna işlerini aksatan ve sabahları mesaiye geç başlayan Willard, baba dostu olan patronundan sık sık azar işitmeye başladıkça,ona olan kızgınlığı ve nefreti giderek artar. Bodrumlarında ortaya çıkan fareler de büyük bir sorundur ama onları öldürmeye çalışmak yerine, dost olabileceğini fark edip
eğitmeye başlar. Her türlü komutuna alışan farelerin kemirgenliğinden faydalanıp patronundan intikam almaya çalışır. Basit konusuna rağmen, farelerin yer aldığı sahnelerin sevimliliği ve etkileyiciliği yanında, C. Glover'in sinirli anlarındaki mimikleri de başarılı bir performans kazandırıyor filme.


Korku Kapanı

Yön: Rob Schmidt
Oyun: Desmond Harrington, Eliza Dushku

Ormanlık bir bölgeden geçen otoyoldan içeri sapanları bir sürpriz beklemektedir. Dar orman içi yolların güzelliğine meraklanan pek çok insan, orada yaşayan 3 hilkat garibesi görünümlü caninin hedefi olmaktadır. Aynı şekilde arabaları o bölgede kaza yapınca bir araya gelen 6 genç insanın başı da bu canilerle belaya girer.
Dördü ölür ama kalan ikisi heyecanlı bir kaçma
kovalamacanın ardından çıkış yolu bulmaya uğraşır. Oldukça gerilimli seyreden filmin, doğal güzellikleri geniş bir şekilde gündeme getiren görüntüleriyle de etkisi giderek artıyor. Korku - gerilim türü filmlerden hoşlananlara önerilebilir.

 

Günahkar Rahibeler

Yön: Peter Mullan
Oyun: Geraldine Mc. Ewan, Anne-Marie Duff

1960'lı yılların İrlanda'sında, erkeklerle flört eden ya da nikahsız bebek doğuran kızların ailelerince kötü gözle bakılıp, rahibe okullarına zorla terk edilmeleri sonucu, çamaşır yıkayarak okullara para kazandıran genç kızların çileli yaşamından bir kesit sunan filmde; işkenceye varan yasaklar ve itilip kakılmalar arasında süren acılı hayat hikayeleri anlatılıyor. Cesur ve özgürlüğüne düşkün birkaç kızın, ne olursa olsun buradan kaçma düşüncesi de, filmin tansiyonunu epeyce arttırıyor. İzleyenleri bile haksızlığa isyan ettiren konusu kadar, aralara serpiştirilmiş komiklikler ve bazı erotik sahneler de filmin akıcılığını olumlu yönde etkiliyor.

 

Aman Tanrım

Yön: Tom Shadyac
Oyun: Jim Carrey, Morgan Freeman

Başarısız bir TV muhabiri olan Bruce, türlü
sakarlıklarla canlı yayınları birbirine katar. Ana haber spikerliğinde gözü vardır ama yeteneksizliği başına işler açar. Başka bir arkadaşı bu işi kapınca da çok üzülür ve bütün olanları kaderine havale edip, kendisine yardım etmeyen tanrıya şikayetlerde bulunur. Sonra bir mucize olur ve 1 haftalığına kendisine tanrısal bir güç ödünç olarak verilir. Bu gücü kişisel amaçlar için kullanıp, insani zaaflarını doyuran Bruce işine kavuşur ama bu onun başarısı değildir. Tanrı rolünde bir insanın yer almasıyla epeyce tepki toplayan filmin sonu etkileyicidir, çünkü her şeyin insanın kendi elinde olduğunu vurgulamaktadır. İlginç bir komedi.

 

Kendinizi Mail listemize ekleyin sitemiz ve sektörle ilgili gelişmelerden sizide haberdar edelim.

 

CİNE-SANAT

FİLM-ELEŞTİRİ:

>> Willard'ın Fareleri

>> Korku Kapanı

>> Günahkar Rahibeler

>> Aman Tanrım

ŞİİR:

>> Gül ve Bülbül

ANA SAYFAYA DÖN
 

Copyright©1996-2000 Cine-Tarım A.Ş. Her hakkı saklıdır.
Cine-Tarım A.Ş.'nin yazılı izni olmaksızın hiçbir yazılı ve görsel malzeme kısmen ya da bütünüyle kullanılamaz.